افزایش فشار نیروهای امنیتی به چهره‌های مذهبی اهل سنت برای تشویق مردم به «انتخابات» حکومت

سه شنبه, 29ام خرداد, 1403
اندازه قلم متن

چهار روحانی اهل سنت بازداشت شده: شمس‌ الدین مطهری، حسین‌ احمد شهیدی، فاضل مرادی و گل‌ محمد منصوری

رادیو فردا

اداره اطلاعات سپاه مشهد روز یکشنبه ۲۷ خرداد ماه، پس از احضار مولوی حبیب الرحمن مطهری، مدیر حوزه علمیه احناف خواف، او را تهدید کرد که در مقابل آزادی ۴ تن از روحانیون بازداشت شده اهل سنت، باید مردم را تشویق به «حضور و مشارکت در انتخابات» کند.

کمپین فعالین بلوچ از قول منابع محلی خبر داد که «همچنین نیروهای اطلاعات سپاه مستقیما مولانا مطهری را در رابطه با بازداشت فرزندش، مولوی شمس الدین تهدید کردند.»

مولوی شمس الدین یکی از این چهار مقام مذهبی اهل سنت خواف است که هفته گذشته در ارومیه بازداشت و به محل نامعلومی برده شدند.

این چهار استاد اهل سنت حوزه علمیه شهر خواف، شمس‌ الدین مطهری، حسین‌ احمد شهیدی، فاضل مرادی و گل‌‌محمد منصوری، پس از اعتراض مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان به انتخابات؛ بازداشت شدند.

آنها که نیمه خرداد ماه سال جاری به غرب کشور سفر کرده بودند؛ در زمان بازگشت به شهر خواف، روز چهارشنبه بیست و سوم خرداد ۱۴۰۳ توسط نیروهای امنیتی بدون ارائه حکم قضایی و در شهر ارومیه بازداشت شدند.

در خبر دیگری از حال‌وش، تشییع پیکر محمد گرگیج، زندانی کشته شده زیر شکنجه، دوشنبه ۲۸ خرداد، پس از مراسم نماز عید قربان در مصلی با امامت مولوی عبدالحمید انجام شد.

به گزارش حال‌وش، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی با اشاره به کشته شدن این زندانی بلوچ «زیر شکنجه در ستاد مبارزه با مواد مخدر» زاهدان، گفت که «با کسانی که مرتکب چنین کاری شده‌اند باید برخورد شود و این افراد باید پاسخگو باشند.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان در این خطبه گفت: «شکنجه هر زندانی که با هر اتهامی بازداشت شده باشد چه سیاسی و چه مواد مخدر حرام شرعی‌ست» و افزود: «هیچ مجوزی برای اعتراف اجباری وجود ندارد.»

پیش از این مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان روز جمعه ٢۵ خرداد ١۴٠٣ در اظهارات تازه خود با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در تیر ماه بار دیگر تاکید کرد که «رئیس جمهور در ایران نمی‌تواند کاری بکند.»

برخورد با روحانیون اهل سنت در حالی ادامه دارد که کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی بین‌المللی پس از اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در بیانیه‌ای، از تشدید فشار بر اقلیت‌های مذهبی در ایران و بازداشت رهبران آنها ابراز نگرانی کرده بود.

در این بیانیه تاکید شده بود که شمار زیادی از رهبران مذهبی سنی از جمله کسانی که خواستار گفتگوی مسالمت‌آمیز میان معترضان و حکومت شده بودند نیز توسط جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.

براساس گزارش‌ها مطالبه‌گری روحانیون اهل سنت به خصوص مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان و حمایت روحانیون اهل سنت از او یکی از عوامل اصلی برخوردهای امنیتی و قضایی با این بخش از روحانیون در ساختار جمهوری اسلامی است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.