۳۰ روز از اعتصاب غذای محمد صدیق کبودوند گذشت

پنجشنبه, ۸ام تیر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا: محمد صدیق کبودوند، فعال حقوق بشر و رییس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که از ۳۰ روز پیش دست به اعتصاب غذا زده بود، از ضعف شدید بدنی و عفونت کلیه رنج می‌برد و در شرایط نگران کننده‌ای بسر می‌برد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد صدیق کبودوند فعال حقوق بشر و رییس سازمان حقوق بشر کردستان که از شنبه ۸ خرداد ماه در پی مخالفت مسئولین با اعطای مرخصی برای دیدن فرزندش، اعتصاب غذای خود را شروع کرده بود، از ضعف شدید بدنی و عفونت کلیه رنج می‌برد.

گفتنی‌ست، روز دوشنبه خانواده محمد صدیق کبودوند که با او ملاقات کابینی داشته‌اند، به گزارشگر هرانا می‌گویند: «که صدیق خیلی لاغر شده بودند و رنگ چهرشون هم زرد شده. شرایط ایشان بسیار نگران کننده است.»

همسر محمد صدیق کبودوند، پریناز حسنی این چنین ادامه داد: «یکشنبه به خاطر عفونت کلیه هاش پزشکی قانونی اعلام کرده بود که باید توی بیمارستان مدرس بستری بشوند، که آقای کبودوند اعلام کردند از اونجا که رفتن به بیمارستان و تجویز داروهای خوراکی برابر است با شکستن اعتصاب غذا به بیمارستان نمی‌رود و تا رسیدن به خواسته‌هایش به اعتصاب ادامه می‌دهند.»

وی در ادامه گفت: «هفته قبل نمایندهٔ دادستان آقای خدابخش به کبودوند گفته بود که اعتصاب زندانی سیاسی با مرگ وی هیچ فرقی براشون نمی‌کند. یک شنبه هم آقای محبی معاون دادستان به آقای کبودوند گفته بود که ایشان باید اعتصابشان را بشکنند و اینکه آن‌ها (دادستانی) مرخصی را حق زندانی نمی‌دانند بلکه امتیازیست که به زندانیان می‌دهند و به هر زندانی که دلشان بخواهد مرخصی می‌دهند. محبی همچنین به صدیق گفته دادستان نیز به خاطر فعالیت‌ها و بیانیه‌های اقای کبودوند از داخل زندان از دست ایشان ناراضی هستند.»

همسر این زندانی سیاسی در ادامه افزود: «در رابطه با پژمان (فرزند بیمار محمد صدیق کبودوند) هم حال ایشان هیچ بهبودی پیدا نکرده و جواب آزمایشات برای خانواده و پزشکان مشخص نشده است.»

همچنین خانم پریناز حسنی (همسر اقای کبودوند) نسبت به کم کاری در رابطه با زندانیان سیاسی کرد به فعالین حقوق بشر اعتراض کرده و اینکه در بعضی جا‌ها و سایت‌ها از زندانیان سیاسی کرد به عنوان تجزیه طلب نام برده می‌شود را ایشان محکوم کردند و خواستار رفع تبعیض بین تمام زندانیان سیاسی شدند و اعلام کردند سال ۸۶ که اقای کبودوند با حکم ۱۱ ساله روانه زندان شدند از فعالین حقوق بشر خواسته بودند که در اعتراض به این حکم سنگین اقدامی انجام دهند، که هیچ اقدامی صورت نگرفت و امروز شاهد احکام سنگین تری هستیم که دیگر برای زندانیان سیاسی کرد نیست و گریبان‌گیر همه شده است.

گفتنی‌ست، محمد صدیق کبودوند از تاریخ ۸ خرداد ماه سال جاری پس اینکه فهمید تنها فرزندش (پژمان) به یک سندرم ناشناخته عروقی مبتلا شده، با این خواسته که باید جهت پیگیریهای امور درمانی فرزندش به مرخصی برود دست به اعتصاب غذا زده است و مسئولین بجای اجابت خواسته وی تلفن‌هایش را نیز قطع نمودند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

• بخش دوم ماده ۴۴ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانی می‌بایست بلافاصله از مرگ خویشاوندان، نزدیکان و دوستانش و یا بیماری جدی یکی از آن‌ها مطلع شود. در صورت بیماری مهم از یکی از بستگان نزدیک و یا مرگ خویشاوندان نزدیک زندانی باید مجاز باشد هر زمان که شرایط اجازه می‌دهد برای رفتن به بالین و مراسم او از مرخصی استفاده کند و تحت اسکورت یا به تنهایی حضور بهمرساند.
• ماده ۲۱۳ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: در موارد ازدواج، فوت بستگان نسبی و سببی درجه نخست از طبقه نخست یا ابتلاء آنان به بیماری حاد که به سبب آن برای مدت طولانی قادر به حرکت نباشند، یا بروز هرگونه حادثه غیرمترقبه و یا معضلی که اعزام محکوم به مرخصی را ایجاب نماید محکوم با اخذ تامین متناسب به مدت یک هفته به مرخصی اعزام می‌شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.