سازمان «فرانت‌لاین» خواهان آزادی بی‌قید و شرط طاهر نقوی، وکیل زندانی شد

شنبه, 2ام تیر, 1403
اندازه قلم متن

سازمان «فرانت‌لاین» خواهان آزادی بی‌قید و شرط طاهر نقوی، وکیل زندانی شد

ایران وایر

سازمان «فرانت لاین» با انتشاز بیانیه‌ای خواستار آزادی بی‌قید و شرط طاهر نقوی و دسترسی او به امکانات پزشکی و ممانعت از آزار این وکیل آذربایجانی مدافع حقوق بشر در زندان اوین شد. 

در بیانیه این سازمان بین المللی مدافع مدافعان حقوق بشر که مقر آن در دوبیلین ایرلند قرار دارد آمده است: «در ۱۹ ژوئن ۲۰۲۴ مدافع حقوق بشر طاهر نقوی پس از اعتصاب غدایش به بیمارستان طالقانی منتقل و سپس به زندان اوین بازگردانده شده است. او با اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” روبروست و از ۶ فوریه ۲۰۲۴ در کرج، استان البرز، به صورت خودسرانه بازداشت و در زندان اوین به سر می برد.» 

در  بیانیه فرانت لاین با اشاره به سوابق فعالیتهای این وکیل گفته شده است آقای نقوی فعال حقوق اقلیتهای اتنیکی و بخصوص ترکها در ایران است. فرانت لاین خاطر نشان کرده است که طاهر نقوی وکالت تعدادی از زندانیان با اتهامات در رابطه با امنیت ملی را بر عهده داشته است. 

به گفته این نهاد مدافع حقوق بشر آقای نقوی در تاریخ ۱۲ ژوئن در اعتراض به بازداشت خودسرانه‌اش دست به اعتصاب غذا زد و که پس از آن به بخش قرنطینه زندان اوین منتقل شده است. او از مشکلات تیروئید و فشار خون بالا رنج میبرد و در دوران بازجویی چهل روزه‌اش در بند ۲۰۹ زندان اوین مورد حمله فیزیکی قرار گرفت و در جریان بازجویی‌ها تهدید به قتل، آزار خانواده و سوءاستفاده جنسی شد. 

فرانت لاین ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت این مدافع حقوق بشر، طاهر نقوی مقامهای جمهوری اسلامی را خطاب داده و از آنها خواسته است که طاهر نقوی را که به خاطر فعالیت‌های مشروع حقوق بشری بازداشت شده بدون قید و شرط آزاد کند.

 این سازمان بین المللی حقوق بشر همچنین از مقامات ایرانی میخواهد که نقوی را به مراکز پزشکی منتقل و درمان پزشکی را برای او فراهم کند و بر اساس «اصول برای حفاظت از تمامی افراد تحت هر نوع بازداشت یا زندان» مصوبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد اطمینان حاصل کنند که رفتار با طاهر نقوی در حین بازداشت، مطابق با شرایط مندرج در این قطعنامه سازمان ملل است. 

فرانت لاین از مقامات ایران خواسته تا از از هدف قرار دادن تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران خودداری کرده و در تمامی شرایط تضمین کنند که آنها قادر به انجام فعالیت‌های مشروع حقوق بشری خود بدون ترس از انتقام‌جویی و بدون محدودیت‌های قضایی باشند.

ترجمه متن کامل بیانیه به شرح زیر است

ایران-  طاهر نقوی پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل و سپس به زندان بازگردانده شد در تاریخ ۱۹ ژوئن ۲۰۲۴، مدافع حقوق بشر طاهر نقوی پس از اعتصاب غذا به بیمارستان طالقانی و سپس به زندان اوین منتقل شد. 

مدافع حقوق بشر که با اتهام‌های “فعالیت تبلیغاتی علیه نظام” و “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” مواجه است، پس از دستگیری در ۶ فوریه ۲۰۲۴ در کرج، استان البرز، به صورت خودسرانه در زندان اوین بازداشت شده است. 

طاهر نقوی یک مدافع حقوق بشر و وکیل است. او که فارغ‌التحصیل علوم سیاسی است، از دوران دانشجویی مقالاتی در دفاع از حقوق گروه‌های قومی نوشته است. او همچنین علیه تبعیض اقلیت‌های قومی، از جمله ترک‌ها در ایران، مبارزه کرده است. به‌طور خاص، او از زندانیانی که با اتهام‌های مربوط به امنیت ملی مواجه هستند، دفاع کرده است. 

در تاریخ ۱۹ ژوئن ۲۰۲۴، طاهر نقوی به کلینیک پزشکی زندان اوین و سپس به بیمارستان طالقانی و پس از آن به زندان اوین منتقل شد.

فرانت لاین دیفندرز از مقامات ایران می‌خواهد:

 ۱. فوراً و بدون قید و شرط طاهر نقوی را آزاد کرده و محکومیت‌های او را لغو کنند زیرا فرانت لاین دیفندرز معتقد است که طاهر نقوی تنها به دلیل فعالیت‌های مشروع حقوق بشری خود مورد هدف قرار گرفته است؛

 ۲. فوراً مدافع را به یک مرکز پزشکی منتقل کرده و در صورت نیاز، درمان پزشکی لازم را برای او فراهم کنند؛

 ۳. اطمینان حاصل کنند که رفتار با طاهر نقوی در حین بازداشت، مطابق با شرایط مندرج در “مجموعه اصول برای حفاظت از تمامی افراد تحت هر نوع بازداشت یا زندان” که توسط مجمع عمومی سازمان ملل در قطعنامه ۴۳/۱۷۳ مورخ ۹ دسامبر ۱۹۸۸ تصویب شده است، باشد؛

 ۴. از هدف قرار دادن تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران خودداری کرده و در تمامی شرایط تضمین کنند که آنها قادر به انجام فعالیت‌های مشروع حقوق بشری خود بدون ترس از انتقام‌جویی و بدون محدودیت‌های قضایی باشند.

 

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.