خانواده‌های پرواز پی‌اس۷۵۲ به پزشکیان: از عزیزان ما برای مقاصد سیاسی سوءاستفاده نکنید

شنبه, 2ام تیر, 1403
اندازه قلم متن

آرمین مرتب، برادر آروین مرتب از کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، به حضور مسعود پزشکیان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بر مزار برادرش اعتراض کرد و در یادداشتی نوشت: «بیش از این خاطر ما خانواده‌های پرواز را پریشان نکنید و از عزیزان ما برای مقاصد سیاسی‌تان سوءاستفاده نکنید.»

مرتب روز شنبه در حساب خود در شبکه ایکس خطاب به پزشکیان نوشت: «شما غلط کردید سر خاک آروین و آیدا رفتید. نه تنها شما بلکه همه آن جاش‌های دور و برتان که سال‌هاست مشغول مکیدن خون مردم هستید و هیچ دستاوردی در طول ۴۵ سال حکومت ننگینی که مدافع آن هستید نداشته‌اید، غلط کردید آنجا رفتید.»

پزشکیان روز شنبه دوم تیرماه در سفر به سنندج مرکز استان کردستان، بر مزار آروین مرتب و آیدا فرزانه از جانباختگان هواپیمای اوکراینی حاضر شد.

این نامزد انتخابات پیشتر در سفر به اصفهان بر مزار جان‌باختگان این پرواز در آرامستان اصفهان نیز حاضر شده بود.

پرواز پی‌اس-۷۵۲ هواپیمایی اوکراین اینترنشنال، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه سال ۹۸ دقایقی پس از پرواز هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن همراه با یک جنین کشته شدند.

جمهوری اسلامی دلیل سرنگونی این هواپیمای مسافربری را خطای انسانی عنوان کرده و تاکنون از دادن پاسخ به سوال‌ها و ابهام‌های دادخواهان پرونده و کشورهایی که شهروندانشان با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران کشته شدند، خودداری کرده‌ است.

آرمین مرتب همچنین نوشت: «ما در برابر شما ایستاده‌ایم و تا روز دادخواهی و محاکمه و مجازات تک تک شما اراذل کاسه‌لیس درگاه خامنه‌ای جنایتکار در برابرتان خواهیم ایستاد!»

او افزود: «اگر گمان کرده‌اید که همشهریانم با این بازی‌های کثیف سیاسی امثال شما، در مضحکه انتخابات شرکت خواهند کرد، سخت در اشتباهید. ما شما را بخشی از مشکل، بخشی از دستگاه سرکوب و پروپاگاندای کثافتی به نام جمهوری اسلامی می‌دانیم.»

آرش مرتب، برادر کوچکتر آروین نیز نوشت: «تویی که بژی کنان رفتی سنندج تا برای قاتل اعظم رای جمع کنی، تو سپاهی هستی.اینو درست ۳ ماه بعد از شلیک سپاه به پی‌اس۷۵۲ با افتخار گفتی! سپاهی تروریست! همون سازمانی که آروین و آیدا رو تکه تکه کرد؛ بعد می‌ری سر مزارشون؟ حقا که وقاحت تو از خامنه‌ای و حاجی‌زاده بیشتره…»

البرز صادقی از دیگر اعضای خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی خطاب به پزشکیان نوشت: «شما غلط کردید سر خاک آروین و آیدا رفتید! زهی خیال باطل! مردم ما دیگر آگاه شده‌اند و خوب شما و امثال شما را می‌شناسند و در روز انتخابات فرمایشی بار دیگر به شما نشان خواهند داد که دیگر شما و جمهوری اسلامی‌تان را نمی‌خواهند.»

روز جمعه، انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ در بیانیه‌ای حضور ظریف بر سر مزار عزیزانشان را «وقیحانه» خواند.

در این بیانیه آمده است: «جواد ظریف یکی از عوامل لاپوشانی جنایت هجدهم دی‌ماه ۱۳۹۸ است و سر زدن هر کدام از عاملین و آمرین جنایت ۱۸ دیماه ۱۳۹۸ به مزار عزیزان ما بار دیگر نشان می‌دهد وقاحت مقامات جمهوری اسلامی مرزی ندارد. جواد ظریف و سایر عوامل سرنگون کردن پرواز پی‌اس ۷۵۲ از حاجی‌زاده تا سلامی و از اپراتور تا خامنه‌ای باید در دادگاهی عادلانه محاکمه شوند. آن روز خواهد رسید.»

آنان تاکید کردند که «ما آمرین و عاملین این جنایت رانه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم.»

جواد سلیمانی، همسر الناز نبیی، از دیگر قربانیان هواپیمای اوکراینی، نیز در واکنش به حضور پزشکیان و محمدجواد ظریف بر سر مزار یکی از قربانیان هواپیما در حساب ایکس خود نوشت: «در مورد تباهی عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی سیرک انتخابات که نیاز نیست صحبت بشه.»

او افزود: «اما فراموش نمی‌کنیم فایل صوتی ظریف را که گفت هیچ بعید نیست سرنگونی هواپیمای اوکراینی عامدانه باشه ولی بهشون گفتیم بگید تا علاجش کنیم تا به دادگاه بین‌المللی کشیده نشه. چقدر وقیح باید آدم باشه که وظیفش رو خون‌شویی جنایات بدونه.»

او در ادامه نوشت: «علاج کنندگان و توجیه‌گران جنایت هواپیمای اوکراینی را در کنار آمران و عاملان این جنایت نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم.»

دولت کانادا روز چهارشنبه ۳۰ خرداد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داد.

حامد اسماعیلیون، از چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی و یکی از اعضای انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز اوکراینی با استقبال از اقدام دولت کانادا، سپاه را عامل «سرکوب وحشیانه جوانان ایران» دانست و گفت این نهاد نظامی نه تنها امنیت ایران، بلکه امنیت خاورمیانه و سراسر جهان را به خطر انداخته است.

انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز اوکراینی در بیانیه‌ای ضمن اشاره به فساد و سرکوب سپاه از تروریستی اعلام کردن آن از سوی کانادا استقبال کرد و نوشت بر اقدام قضایی بین‌المللی درباره شلیک سپاه به هواپیما اصرار دارد و افزود قاتلان فرزندان ایران را «نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم.»

ایران اینترنشنال  


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.