دبیرکل ناتو: پیروزی روسیه رهبران ایران و چین و کره شمالی را جسورتر می‌کند

چهارشنبه, 20ام تیر, 1403
اندازه قلم متن
ناتو

منبع تصویر،GETTY IMAGES

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در افتتاحیه نشست سران این پیمان نظامی در آمریکا گفت پیروزی روسیه شاید ایران و چین و کره شمالی را جسورتر کند. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، هم در سخنرانی خود از کمک پنج عضو ناتو به دفاع هوایی اوکراین خبر داد. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، اما در سخنرانی خود در محلی دیگر خواستار ارسال سلاح‌هایی تهاجمی‌تر شد.

دبیر کل ناتو در آغاز هفتادوپنجمین نشست ناتو گفت نتیجه جنگ اوکراین، «امنیت جهانی را چندین دهه شکل خواهد داد» و هشدار داد این موضوع «هزینه و خطر» بزرگی به دنبال خواهد داشت.

تازه‌ترین نشست ناتو در آمریکا برگزار می‌شود.

ینس استولتنبرگ بار دیگر ایران و چین و کره شمالی را به حمایت از روسیه متهم کرد و گفت «همه آنها می‌خواهند ناتو شکست بخورد».

او فروردین ماه امسال نیز هشدار داده بود که سه کشور ایران و روسیه و چین «اتحاد اقتدارگرایان» تشکیل داده‌اند و در حال همکاری نزدیک‌تر علیه دموکراسی‌های غربی هستند.

دبیرکل ناتو در نشست تازه پیمان امنیتی ناتو بار دیگر از همه اعضای پیمان خواست تا حمایت خود از اوکراین را بیشتر کنند.

با این حال، او هیچ اشاره‌ای به زمان عضویت اوکراین در این ائتلاف نکرد.

جو بایدن در افتتاحیه نشست تازه ناتو به آقای استولتنبرگ مدال آزادی اهدا کرد. دوره ده ساله دبیرکلی او ماه سپتامبر امسال به پایان می‌رسد.

بایدن در نشست تازه سران ناتو به ینس استولتنبرگ مدال آزادی اهدا کرد

منبع تصویر،REUTERS

توضیح تصویر،بایدن در نشست تازه سران ناتو به ینس استولتنبرگ مدال آزادی اهدا کرد

بلینکن: متحدان ناتو شروع به انتقال جت‌های جنگنده اف۱۶ به اوکراین کرده‌اند

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفته است که متحدان ناتو شروع به انتقال جت‌های جنگنده اف۱۶ به اوکراین کرده‌اند.

دانمارک، بلژیک و هلند وعده ارسال هواپیما به کی‌یف را داده‌اند. پیش از این نروژ هم گفته بود که شش فروند اف۱۶به اوکراین خواهد داد.

در حالی که رهبران کشورها برای دومین روز از نشست ناتو در واشنگتن گرد هم می‌آیند، ینس استولتنبرگ، دبیرکل این ائتلاف، گفته است که انتظار دارد بر سر یک مجموعه کمک قابل توجه به اوکراین توافق حاصل شود.

پنج کشور قبلاً متعهد شده‌اند که سیستم‌های دفاع هوایی جدید در اختیار اوکراین بگذارند. اما به نظر می‌رسد که اوکراین به پیشرفت به سمت عضویت خود در ناتو چندان امیدوار نیست.

آقای استولتنبرگ همچنین گفت که روسیه اقدامات «خصمانه مانند اطلاعات نادرست و خرابکاری» را افزایش داده است، اما هیچ تهدید نظامی قریب‌الوقوعی برای ناتو ایجاد نمی‌کند، زیرا به طور کامل مشغول جنگ خود در اوکراین است.

جو بایدن از کمک پنج عضو ناتو به دفاع هوایی اوکراین خبر داد

آمریکا و چهار متحد این کشور ده‌ها سیستم دفاع هوایی تازه را در اختیار اوکراین قرار خواهند داد

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،آمریکا و چهار متحد این کشور ده‌ها سامانه دفاع هوایی تازه را در اختیار اوکراین قرار خواهند داد

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، اجلاس ناتو در واشنگتن را با تاکید بر اهمیت این پیمان دفاعی و ثبات بین‌المللی افتتاح کرد.

آقای بایدن در سخنرانی خود وعده داد که آمریکا و چهار متحد این کشور ده‌ها سامانه دفاع هوایی تازه را در اختیار اوکراین قرار خواهند داد.

مقام‌های آمریکا می‌گویند بسته کمکی به اوکراین شامل دفاع هوایی از جمله موشک‌های پاتریوت و قطعات آن خواهد شد.

پنج کشور آمریکا، آلمان، هلند، رومانی و ایتالیا می‌گویند اواخر سال جاری نیز بسته کمکی دیگری را در زمینه دفاع هوایی اعلام خواهند کرد.

به گفته مقام‌های آمریکا متحدان اوکراین قرار است ده‌ها سامانه دفاع هوایی تکتیکال (راهبردی) دیگر هم در اختیار این کشور بگذارند و کشورهایی مانند بریتانیا، کانادا، نروژ و اسپانیا در این زمینه همکاری خواهند کرد.

زلنسکی خواستار سلاح‌های تهاجمی‌تر شد

به نظر می‌رسد که وعده آقای بایدن برای ارسال سامانه‌های دفاع هوایی به اندازه کافی برای ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین رضایت‌بخش نبوده است. کی‌یف مدت‌هاست که از حامیانش به ویژه آمریکا می‌خواهد تا سلاح‌های تهاجمی‌تر در اختیار این کشور بگذارند.

آقای زلنسکی، که در محل دیگری سخنرانی می‌کرد، بیشتر اظهارات خود را بر تشویق ایالات متحده برای ارسال سلاح‌های تهاجمی‌تر متمرکز کرد.

آقای بایدن، اما، مدت‌هاست که در برابر این خواسته کی‌یف مقاومت کرده است و آن را تحریک مسکو برای اقدامات تهاجمی‌تر تلقی می‌کند.

دیروز بعد از حمله موشکی سنگین روسیه، مقام‌های اوکراینی درخواست کمک دفاعی کردند.

اخیرا در حمله روسیه به اوکراین یک بیمارستان کودکان به‌شدت آسیب دید. در این حمله بیش از ۴۰ نفر از جمله شماری کودک کشته و ۱۴۰ نفر مجروح شدند.

ناتو

جو بایدن زیر ذره‌بین رسانه‌ها

در حالی که آقای بایدن و کارزار انتخاباتی‌اش برای کناره‌گیری از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری پیش‌ رو به‌شدت تحت فشار هستند، او از سخنرانی در اجلاس ناتو برای پررنگ کردن تفاوت رویکرد سیاست خارجی دولت خود با دونالد ترامپ استفاده کرد.

فشارها برای کناره‌گیری آقای بایدن ۸۱ ساله پس از مناظره با دونالد ترامپ در سی‌ان‌ان شدت گرفت.

روز سه‌شنبه، ساعاتی قبل از افتتاح رسمی جلسه سران ناتو در واشنگتن، گزارش شد که دموکرات‌ها در کنگره آمریکا جلسه مهمی برگزار خواهند کرد که محور اصلی آن نامزدی آقای بایدن برای انتخابات ریاست جمهوری نوامبر امسال است.

در چند روز گذشته شماری از دموکرات‌ها علنا ابراز نگرانی کرده‌اند از این‌که به باور آنها آقای بایدن برای نامزدی این حزب توان شناختی و ذهنی لازم را ندارد.

کارین ژان پی‌یر، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، و خبرنگاران بر سر سلامتی و صلاحیت جو بایدن برای رهبری کشور پرسش و پاسخ و بحث‌های پرحرارت داشتند.

سیاستمداران حزب دموکرات امروز هم بر سر این موضوع و توانایی جو بایدن برای شکست دادن رقیبش دونالد ترامپ بحث و ملاقات دارند.

میکی شریل تازه‌ترین مورد از نمایندگان دموکرات بود که به صف هم حزبی‌هایش پیوست و خواستار کناره‌گیری آقای بایدن از رقابت انتخابات ریاست جمهوری شد.

خانم شریل در بیانیه‌ای با تقدیر از رهبری او در کاخ سفید و سابقه بلند سیاسی او گفت: «مخاطرات جدی‌تر و تهدیدها واقعی‌تر از آن است که بتوان ساکت ماند. من می‌دانم که بایدن به‌شدت به آینده کشور اهمیت می‌دهد و از او می‌خواهم که اعلام کند در انتخابات مجدد برای ریاست جمهوری شرکت نخواهد کرد و به ما در انتخاب نامزدی جدید کمک خواهد کرد.»

هنوز هیچ سناتوری به جمع این نمایندگان نپیوسته و خواستار کناره‌گیری آقای بایدن نشده است.

از: بی بی سی 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.