کمال حسینی: قربانیان دیروز جنگ، سفیران امروز صلح

شنبه, 7ام تیر, 1393
اندازه قلم متن

قربانیان شیمیایی سردشت در حرکتی نمادین برای رساندن پیام صلح و آشتی به جهانیان اقدام به راهپیمایی از سردشت به بانه کردند.

روز ششم تیرماه نود و سه جمعی از جوانان سردشت در راستای معرفی سردشت به عنوان نخستین شهر قربانی سلاح های شیمیایی، با پای پیاده اقدام به پیمودن مسافت سردشت به بانه نمودند.

این راهپیمایی که با شعار “نه به جنگ، آری برای صلح” دیروز صبح از سردشت آغاز شده است، ترویج صلح و آشتی و زندگی مسالمت آمیز و همچنین معرفی واقعه ی هفتم تیرماه ۱۳۶۶ از اصلی ترین اهداف آن است.

همچنین توسط این فعالان مدنی جهت آشنایی مردم و مسافران شهر مرزی بانه با گوشه ای از دردها و زخم های فاجعه فراموش نشدنی شیمیایی سردشت، در نقاط پرتردد شهر بانه نمایشگاهی از تصاویر شیمیایی سردشت دایر گردید. فعالان سردشتی قرار است امروز با در دست گرفتن پرچم سفید که نماد صلح است، مسافت بانه ـ سردشت را پیاده برگردند.

امروز صبح مراسمی با حضور خانواده های قربانیان بمباران شیمیایی سردشت در سالن ۲۰۰۰ نفری این شهر برگزار شد که در این مراسم وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، قاضی زاده هاشمی و نماینده مردم سردشت و پیرانشهر، رسول خضری و فرمانده سپاه و فرماندار سردشت طی سخنانی یاد و خاطره قربانیان شیمیایی سردشت را گرامی داشتند.
در همین راستا عصر امروز ساعت ۱۷:۳۰ قرار است در میدان سرچشمه، محل اصابت بمب های شیمیایی توسط ارتش بعث عراق، مراسمی برای بزرگداشت قربانیان شیمیایی شهر سردشت با حضور مردم و فعالان مدنی به دعوت انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت برگزار شود و پس از آن در مراسم تشییع جنازه نمادین شرکت کنند.

بیست و هفت سال پیش در چنین روزی راس ساعت ۱۶:۱۶ بمبهای حاوی گاز خردل نفس بیش از ۱۰۰ نفر از هم وطنان سردشتی را گرفت و هزاران نفر را مصدوم و جانباز کرد که هنوز هم آثار و عواقب آن بر چهره شهر و مردمان آن نمایان است.

*گزارش : کمال حسینی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.