تشنج در مراسم معارفه سرپرست دانشگاه امیرکبیر، از شکستن در تا مجروح شدن استاد

شنبه, ۷ام تیر, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

daneshgah-amirkabir

پنج روز پس از معرفی احمد معتمدی به عنوان سرپرست دانشگاه امیرکبیر، برنامه معارفه وی در حضور معاون وزیر علوم، با شکستن شیشه‌ها، شعار و زخمی‌شدن یکی از استادان همراه شد.

خبرگزاری مهر از بروز تشنج در مراسم تودیع و معارفه سرپرست پیشین و جدید دانشگاه امیرکبیر در روز شنبه هفتم تیر خبر داد.
مراسم یاد شده قرار بود ساعت ۱۰ صبح شنبه در سالن آمفی‌تئاتر ساختمان فارابی برگزار شود. مهر به نقل از یک دانشجوی حاضر در این جلسه نوشت که با وجود تکمیل ظرفیت محل مراسم، تعدادی از دانشجویان با شکستن در شیشه‌ای وارد سالن شدند: «این موضوع نظم جلسه را به هم زد و به دلیل مشکلاتی که پیش آمد، یکی از اساتید حاضر نیز از ناحیه دست مجروح شد.»
خبرگزاری «فارس» هم به نقل از حامد اقبالی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر نوشته که عده‌ای با شکستن درها و پنجره‌های سالن مراسم را به هم زدند.

محمد حسین قائد شرف، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مهر گفته که تعداد محدودی از هر فضایی برای برهم زدن نظم دانشگاه استفاده می‌کنند و شکسته‌شدن در ورودی ساختمان فارابی دو سال پیش نیز رخ داده بود: «در دفتر ریاست نیز توسط این دانشجونماها شکسته بود.»

«بهانه‌جویی دانشجونماها»

قائد شرف تاکید کرده که تغییر ریاست برای این عده بهانه بود و افزوده است: «اگر کارنامه درسی این افراد هم بررسی شود، بد نیست.»

او گفته که جلسه ابتدا آرام بود و شعار دادن و برهم زدن نظم جلسه پس از سخنرانی دکتر معتمدی و سخنان مسئول نهاد نمایندگی آیت‌الله خامنه‌ای در دانشگاه امیر کبیر درباره اخلاقیات شروع شد.

احمد معتمدی، سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سخنرانی خود از جمله تاکید کرده بود که قصد بازگرداندن نشاط و شادابی به دانشگاه‌ها را دارد: «با توجه به این که مهاجرت و خروج نخبگان طی سال‌های گذشته چند برابر شده، باید با همدلی و همکاری دانشگاهیان نشاط را در محیط‌های دانشگاه بیشتر کنیم. فعالیت‌ها باید انجام شود و در کنار آنها حساسیت‌ها نیز رعایت شوند.»

معتمدی در بخش دیگری از سخنرانی خود سرپرستی دانشگاه امیرکبیر را کار سختی دانسته بود. سعدالله نصیری قیداری، معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم نیز در سخنان خود از مقبولیت، رتبه علمی بالا و ویژگی‌های اجرایی معتمدی یاد کرده و او را ستوده بود. میراحمدی، رئیس دفتر نهاد نماینده آیت‌الله خامنه‌ای هم در سخنان خود، از سخت بودن این مسئولیت نام برده و افزوده بود که با تمام قدرت در خدمت دکتر معتمدی خواهد بود.

در عکس‌های منتشر شده در رسانه‌های ایرانی دیده می‌شود که گروهی نوشته‌هایی با مضمون «دانشگاه جولانگاه جریان سیاسی نیست»، «امیرکبیر بیدار است، حامی انقلاب است» بر روی دست گرفته‌اند. آنها هم‌چنین شعار داده‌اند که “جو سیاست زده مساوی با عدم رشد علمی” است.

احمد معتمدی، در دولت دوم خاتمی، از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بود. او در دولت یازدهم، مشاور وزیر ارتباطات در امور علمی و پژوهشی و عضو شورای راهبری این وزارتخانه است.

معتمدی از روز دوم تیر ماه و به حکم رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، جانشین علیرضا رهایی شده است که پس از ریاستی هشت ساله، امیرکبیر را ترک می‌کند.

معتمدی از اعضای کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی درانتخابات سال ۱۳۸۸ بوده و به نظر می‌رسد تشنج مراسم روز هفتم تیر در پیوند با پیشینه و نگاه سیاسی او باشد.

او در اردیبهشت سال ۸۹ از سوی فردی ناشناس مورد حمله با چاقو قرار گرفته بود. هویت ضارب و انگیزه این حمله روشن نشد.
پایگاه خبری تحلیلی «تابناک» به هم خوردن مراسم معارفه معتمدی را فاز جدیدی خوانده که پس از واکنش‌های تند و تیز به تغییر چند تن از روسای دانشگاه‌ها در دولت یازدهم شروع شده بود.
از: دويچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.