۵۰ درصد از کارگران دچار بیکاری پنهان شده‌اند

شنبه, 10ام تیر, 1391
اندازه قلم متن

به دلیل افزایش بى‌سابقه تورم در حال حاضر ۵۰ درصد از کارگران کشور دچار بیکارى پنهان شده‌اند

عبدالله مختارى از افزایش تورم سبد هزینه خانوار کارگرى از ابتداى سال جارى تا کنون خبر داد و خاطرنشان ساخت: نرخ تورم سبد هزینه خانوار کارگرى بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است و کارگران قادر به تامین هزینه‌هاى اصلى زندگى خود نیستند. او با بیان اینکه دستمزد کارگران تنها ۵۰ درصد از هزینه‌هاى اصلى زندگى آن‌ها را تامین مى‌کند، یاد آور شد: کارگران براى تامین مایحتاج ضرورى زندگى خود مجبور هستند که در سه شیفت فعالیت کنند.
وی از افزایش تعداد واحدهاى بحرانى در کشور خبر داد و افزود: تعداد واحدهاى بحرانى به دلیل عدم تامین نقدینگى رو به افزایش است و کارفرمایان قادر به پرداخت حقوق معوقه کارگران نیستند.
به گفته ی وی هم اکنون هزینه مربوط به اجاره و یا خرید مسکن از جمله مهم‌ترین اقلام در سبد معیشت خانوار کارگرى تلقى مى‌شود که ۲۵ تا ۴۰ درصد از کل هزینه‌هاى کارگران را در ماه تشکیل مى‌دهد. علاوه بر آن اقلام کلیدى دیگرى نیز در سبد هزینه‌هاى کارگران مطرح است که مى‌توان به هزینه‌هاى مربوط به تامین اقلام خوراکى، پوشاک، حمل و نقل، بهداشت و درمان، تحصیل خود و فرزندان در مراحل بعدى مسافرت‌هاى تفریحى و زیارتى و مواردى از این دست اشاره کرد. وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بسیارى از مدیران واحدهاى تولیدى در بخش خصوصى و دولتى هزینه‌هاى مربوط به نیروى انسانى و دستمزد کارگران را به عنوان هزینه سربار تلقى مى‌کنند، گفت: هر زمانى که این دیدگاه تغییر یابد و مدیران هزینه‌هاى نیروى انسانى را سرمایه بنگاه بدانند؛ پیشرفت‌هاى سریعى در کشور اتفاق مى‌افتد.
از: ایلنا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.