اسرائیل: استقلال کردستان حتمی است و آن را به رسمیت خواهیم شناخت

یکشنبه, 8ام تیر, 1393
اندازه قلم متن

دبی – العربیه.نت فارسی: مقام‌های اسرائیلی، در گفت‌وگو با مقام‌های آمریکایی، مساله استقلال اقلیم کردستان عراق را مساله‌ای «حتمی» عنوان کردند و گفتند در صورت اعلام تشکیل دولت مستقل کردستان، آن را به رسمیت خواهند شناخت.

کردها، از آشوب به وجود آمده در عراق پس از آغاز حملات شبه نظامیان «دولت اسلامی عراق و شام» موسوم به داعش، استفاده کرده و اقدام به توسعه مناطق تحت کنترل خود کردند. شهر نفت‌خیز کرکوک مهمترین شهری است که کردها کنترل آن را در اختیار گرفتند.

البته این شهر و شمار دیگری از مناطق در جنوب اقلیم کردستان، مناطق مورد مناقشه میان کردها و عرب‌ها است. کردها این مناطق را کردی می‌دانند و از سال‌های پیش خواستار پیوستن آن‌ها به اقلیم کردستان بودند.

اما واشینگتن می‌خواهد عراق، یکپارچگی خود را حفظ کند. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، سه شنبه از رهبران کرد عراق خواست، وارد اتحادی سیاسی با بغداد شوند و عراق را از فروپاشی نجات دهند.

به گزاری خبرگزاری رویترز، جان کری روز پنجشنبه بحران عراق را پنجشنبه ۲۶ ژوئن با اویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه اسرائیل، به بحث گذاشت.

سخنگوی لیبرمن به نقل از او گفت: «عراق روبروی چشمانمان در حال تجزیه است و روشن خواهد شد که تشکیل دولت مستقل کرد، مساله‌ای حتمی است.»

شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل هم یک روز پیش از آن، سخنی مشابه در دیدار با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید ابراز کرد.

پرز به خبرنگارن گفت که به اوباما گفته است باور ندارد بدون «دخالت بزرگ خارجی» حفظ یکپارچگی عراق، مساله‌ای ممکن باشد و این مساله باعث جدایی کردها از اکثریت شیعه و اقلیت سنی می‌شود.

او افزود: «کردها کشور خود را بالفعل برپا کرده اند و این کشور دموکرات است. یکی از نشانه‌های دموکراسی آن است که به زن‌ها حقوق مساوی داده می‌شود.»

او ابراز عقیده کرد که ترکیه با استقلال کردستان موافقت خواهد کرد چرا که به آن‌ها در خرید نفت کمک خواهد کرد.
اسرائیل از کردستان نفت می‌خرد
اسرائیل روز جمعه گذشته، نخستین محوله نفت خام از منطقه کردستان عراق را دریافت کرد . آمریکا با فروش نفت توسط اقلیم کردستان بدون موافقت دولت مرکزی در بغداد مخالف است.

حدود ۳۰ میلیون کرد در منطقه‌ای ممتد از جنوب شرق ترکیه، شمال شرق سوریه، شمال عراق و غرب ایران زندگی می‌کنند.

وزارت امور خارجه اسرائیل می‌گوید در حال حاضر روابط دیپلماتیک رسمی با کردها وجود ندارد. اما مسئولان اسرائیلی اظهار نظر درباره روابط محرمانه میان دو طرف را نپذیرفته‌اند.

عاموس گلعاد یک مقام بلند پایه اسرائیلی، روز سه شنبه در مصاحبه با رادیو ارتش اسرائیل گفت: «سکوت ما بعتر است. سخن گفتن ضروری نیست چرا که به کردها آسیب خواهد رساند.»

گلعاد در پاسخ به سوالی درباره این‌که آیا استقلال کردها مساله‌ای است که اسرائیل آن را می‌خواهد؟ به وجود نیروی مشترک کردی-اسرائیلی در گذشته اشاره کرد و گفت: «انسان می‌تواند به تاریخ نگاه کند و برای آینده نتیجه گیری کند.»

خبرگزاری رویترز به نقل از مسئولان پرسابقه در سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد) گزارش داده است که همکاری کردستان و اسرائیل به مرحله آموزش نظامی کردها در شمال عراق می رسد و در مقابل کردها در فراری دادن یهودیان به خارج و همچنین جاسوسی علیه نظام صدام حسین در بغداد و پس از ‌آن ایران، کمک کردند.

الیعاز تسافرین مسئول سابق دفتر موساد در منطقه کردستان در شمال عراق نیز تاکید کرده است که محرمانه بودن روابط با کردستان عراق، بنا به درخواست مسئولان این منطقه صورت گرفته است.

او در مصاحبه با رویترز افزود: «ما دوست داریم که روابط علنی باشد و سفارتخانه‌ای در کردستان داشته باشیم و روابطمان طبیعی باشد. اما تا زمانی که آن‌ها می‌خواهند، روابط محرمانه باقی خواهد ماند.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.