به آزار قضاییِ آقای هادی اسماعیل زاده پایان دهید و اتهام های او را لغو کنید!

جمعه, 13ام تیر, 1393
اندازه قلم متن

فراخوان فوری ـ برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

۱۲ تیر ۱۳۹۳

(۳ ژوئیه ۲۰۱۴)

«برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر»، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، اطلاعات تازه ای دریافت کرده و از شما درخواست می کند فوری در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.

اطلاعات تازه

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق «کانون مدافعان حقوق بشر» (DHRC) (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر) از محکومیت آقای هادی اسماعیل زاده، وکیل حقوق بشری ایرانی و عضو کانون مدافعان حقوق بشر مطلع شده است.

بنا به اطلاعات دریافتی آقای هادی اسماعیل زاده اخیرا از صدور حکم محکومیت خود در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به مجموع چهار سال زندان، شامل سه سال به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم امنیتی» به لحاظ عضویت در  «سازمان غیرقانونی»، یعنی کانون مدافعان حقوق بشر، و یک سال به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» مطلع شد. به علاوه، دادگاه او را به مدت دو سال از اشتغال به حرفه وکالت محروم کرده است. آقای اسماعیل زاده علیه این حکم اعتراض خواهد کرد و در حال حاضر آزاد است.

برنامه نظارت یادآوری می کند که در حال حاضر آقایان عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف زاده، دو وکیل حقوق بشری دیگر و اعضای بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر، به اتهام های ناشی از  فعالیت های حقوق بشری حکم های طولانی محکومیت را در زندان های اوین تهران و رجایی شهر کرج سپری می کنند. گروه تحقیق در باره حبس های خودسرانه سازمان ملل در ژانویه ۲۰۱۳ اعلام کرد که حبس آقای سلطانی خودسرانه است. آقای سلطانی دچار بیماری های جدی است ولی از دسترسی کافی به مراقبت مناسب پزشکی در زندان یا در مراکز پزشکی خارج از زندان برخوردار نیست.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر نگرانی شدید خود را از آزار قضایی مداوم آقای اسماعیل زاده و دیگر اعضای کانون مدافعان حقوق بشر  ابراز می کند و از دولتمردان ایران می خواهد به آزار او، از جمله در سطح قضایی، پایان دهند و تمام اتهام های علیه او را لغو کنند.

اطلاعات پیشینه ای

آقای هادی اسماعیل زاده روز ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۳ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه  شد. پیشتر در بازپرسی به تاریخ ٢١ تیرماه ۱۳۹۰، اتهام های «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم امنیتی» به لحاظ عضویت آقای اسماعیل زاده در کانون، و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» گویا به خاطر نوشتن گزارش های ماهانه کانون مدافعان حقوق بشر و ارسال آنها برای سازمان‌های حقوق بشری از جمله شورای حقوق بشر سازمان ملل، و فعالیت در کمیته انتخابات آزاد، سالم و عادلانه و بیانیه این کمیته پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به وی ابلاغ، و سفر او به خارج نیز ممنوع شده بود. آقای اسماعیل زاده پیش از محاکمه اجازه خواندن پرونده را نیافت، اما به وکلای او امکان دسترسی به پرونده و اجازه مطالعه آن داده شد. پس از محاکمه، قاضی به او گفت که در صورت تمایل به رفع ممنوعیت سفر به خارج، او باید با «کارشناسان پرونده وارد مذاکره» شود یعنی با بازجویان وزارت اطلاعات که پرونده را برای دادگاه تنظیم کرده اند.

برنامه نظارت یادآوری می کند که در پی تعطیلی دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در سال ۱۳۸۷، سازمان های اطلاعاتی و امنیتی چندین بار آقای اسماعیل زاده را احضار و بازجویی کردند و برای استعفا از کانون مدافعان حقوق بشر زیر فشار قرار دادند. به علاوه، خودداری او از استعفا از عضویت در کانون باعث اخراج او از موسسه عالی‌ بانکداری ایران در سال ۱۳۸۸ و سپس از دانشگاه آزاد اسلامی ـ واحد بم در سال ۱۳۹۱ شد. آقای اسماعیل زاده طی ۱۳۶۷ ـ ۱۳۶۱ شش سال در زندان بود.

اقدام های درخواستی:

برنامه نظارت از همگان می خواهد با نوشتن نامه به دولتمردان ایران از آنها بخواهند:

 • تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی آقای هادی اسماعیل زاده و تمام مدافعان حقوق بشر در ایران را تضمین کنند؛
 • آقایان عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف زاده و تمام مدافعان حقوق بشر در ایران را که تنها برای مجازات فعالیت های حقوق بشری آنها در زندان هستند فوری و بدون قید و شرط آزاد کنند؛
 • به هرگونه اقدام آزاردهنده، ازجمله در سطوح قضایی، علیه آقایان هادی اسماعیل زاده، عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف زاده و تمامی دیگر مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند و امکان انجام فعالیت های بدون مانع آنها را در هر شرایطی تضمین کنند؛
 • در هر شرایطی اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را، که در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۷۷ (۹ دسامبر ۱۹۹۸) در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شده، رعایت کنند، به ویژه:

–       ماده ۱ آن که می گوید: «همه افراد حق دارند به صورت فردی یا گروهی در سطوح ملی و بین المللی برای حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها فعالیت کنند،»

–       و ماده ۲ـ۱۲ آن که می گوید: «دولت باید کلیه تدبیرهای لازم را به کار گیرد تا حمایت مراجع ذیصلاح از همه افراد به صورت فردی و گروهی در برابر خشونت، تهدید، اقدامات تلافی جویانه، تبعیض منفی عملی و یا قانونی، فشار یا هرگونه اقدام خودسرانه دیگر در پی استفاده مشروع و قانونی این افراد از حقوق مذکور در اعلامیه حاضر، تضمین گردد؛»

 • در هر شرایطی تضمین کنند که حقوق بشر و آزادی های اساسی مطابق با موازین بین المللی حقوق بشر و عهدنامه های بین المللی که ایران نیز متعاهد آنهاست رعایت خواهند شد.

**********

نامه ها را به مقام های زیر ارسال کنید:

 • رهبر جمهوری اسلامیایران، آیت الله سیدعلی خامنه ای: info_leader@leader.ir    
 • ریاست جمهوری، آقای حسن روحانی: فکس: ۵۸۸۰ ۶۴۹ ۲۱ ۰۰۹۸
 • ریاست قوه قضاییه، آیت الله صادق لاریجانی: info@dadiran.ir؛ info@bia-judiciary.ir & info@dadgostary-tehran.ir؛ فکس: ۶۵۶۷ ۳۳۱۱ ۲۱ ۹۸+/۶۶۷۱ ۸۷۹ ۲۱ ۹۸+
 • وزیر امور خارجه، آقای محمد جواد ظریف: فکس: ۶۶۷۴۳۱۴۹-۲۱-۹۸+ matbuat@mfa.gov
 • دبیر ستاد حقوق بشر، آقای محمد جواد لاریجانی، info@humanrights-iran.ir
 • آقای محسن نظیری اصل، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژنو، سوئیس؛ فکس: ۷۳۳۰۲۰۳ ۲۲ ۴۱+؛

Permanent Mission of the Islamic Republic of Iran, Chemin du Petit-Saconnex 28, 1209 Geneva, Switzerland, Fax: +41 22 7330203; mission.iran@ties.itu.int

 • آقای محمود بریمانی، سفیر ایران در بروکسل، بلژیک؛ فکس ۲۷۶۲۳۹۱۵ ۳۲+؛

Embassy of Iran in Brussels, 15 a avenue Franklin Roosevelt, 1050 Bruxelles, Belgium, Fax: + 32 2 762 39 15; secreteriat@iranembassy.be

لطفا به نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشورخودتان نیز نامه بنویسید.

**********

پاریس ـ ژنو، ۳ ژوئیه ۲۰۱۴

لطفا ما را از هرگونه اقدام انجام شده با ذکر شماره این درخواست مطلع فرمایید. تماس با برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

E-mail: Appeals@fidh-omct.org

 • Tel and fax FIDH + 33 (0) 1 43 55 25 18 / +33 1 43 55 18 80
 • Tel and fax OMCT + 41 (0) 22 809 49 39 / + 41 22 809 49 29

ترجمه و نشر: جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر):lddhi(at)fidh.org

فیس بوک جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران:http://www.facebook.com/lddhi.fidh

توییتر: @fidh_fa

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.