خامنه‌ای: به دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای اعتماد دارم

سه شنبه, 17ام تیر, 1393
اندازه قلم متن

بی بی سی ـ به گزارش سایت آیت الله خامنه ای، وی دوشنبه ۱۶ تیر (۷ ژوییه) در سخنانی جمع مسئولان حکومتی ایران افزود: “ما به تیم مذاکره کننده اعتماد داریم و مطمئنیم آنها اجازه دست‌اندازی به حقوق ملت را نخواهند داد.”

آقای خامنه ای در حالی این سخنان را بیان کرده که کمتر از دو هفته تا انقضای مهلت شش ماهه تعیین شده برای توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی باقی مانده و دو طرف، در حال نگارش متن نهایی موافقتنامه اتمی هستند.

در آستانه دور جدید مذاکرات، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته بود که جریان گفتگوهای هسته ای “با جزئیات” به رهبر جمهوری اسلامی گزارش می شود و “تیم مذاکره کننده خود را ملزم به اجرای دقیق سیاست های نظام و نقطه نظرات رهبری می داند”.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگر از سخنان امروز خود گفت که “شعار دولت که اعتدال است، شعار خوبی است”. وی در عین حال به مسئولان دولتی سفارش کرد: “مراقب باشید جریان‌های مؤمن را با شعار اعتدال کنار نزنند”.

به گزارش خبرگزاری ایرنا او اضافه کرد:‌ “اعتدال همان اسلام است. یعنی مقابله شدید با کفار و مهربانی با یکدیگر، یعنی امر به معروف و نهی از منکر. اعتدال به این معنا نیست که از کارهایی که جریان مؤمن، احساس وظیفه می کند، جلوگیری کنیم.”

رهبر جمهوری اسلامی ایران، همچنین با تاکید بر اینکه “درمساله هسته‌ای طرف مقابل به مرگ گرفته که به تب راضی باشد” به مذاکره کنندگان توصیه کرد که در گفتگوها به “نیاز آینده کشور” توجه داشته باشند.

او همچنین با جزئیات درباره اختلافات اصلی در مذاکرات ایران با ۱+۵ یعنی مساله تعداد سانتریفوژها اظهار نظر کرد: “هدف آنها این است که در موضوع ظرفیت غنی سازی، جمهوری اسلامی ایران را به ۱۰ هزار سو راضی کنند البته ابتدا از ۵۰۰ سو و ۱۰۰۰ سو شروع کردند، که «۱۰ هزار سو محصول حدود ۱۰ هزار سانتریفیوژ از نوع قدیمی است که داشتیم و داریم»، در حالیکه به گفته مسئولان مربوط، نیاز قطعی کشور، ۱۹۰ هزار سو است.”

او در مورد حمایتش از تیم مذاکره کننده دولت گفت: “البته ما به تیم مذاکره کننده کشورمان اعتماد داریم و مطمئن هستیم که آنها به دست اندازی به حقوق کشور و ملت و کرامت ملت ایران، راضی نخواهند شد و اجازه چنین کاری را نیز نخواهند داد.”

رهبر ایران همچنین در مورد تاسیسات زیرزمینی فردو در نزدیکی قم که گفته می شود از دیگر موارد اختلاف در مذاکرات ایران با قدرت هاست اظهار نظر کرد.

او گفت:‌ “یکی دیگر از موارد مهم که طرف مقابل تکیه و حساسیت زیادی دارد، حفظ تشکیلاتی است که تخریب آنها برای دشمن امکان پذیر نیست. آنها در مورد تأسیسات فردو می گویند، چون این تأسیسات قابل دسترسی و ضربه زدن نیست، بنابراین باید تعطیل شود که این سخن، خنده آور است!”

آقای خامنه ای در مورد احتمال حمله خارجی به تاسیسات اتمی ایران گفت “هی می‌گویند اسرائیل تهدید نظامی می‌کند و آمریکا مانع می‌شود[اما] علت مانع شدن این است که حمله برایشان مقرون به صرفه نیست.”

وی تاکید کرد: “دشمن در زمینه تحریم و تهدید نظامی دستش خالی است”.

حسن روحانی هم در این جلسه سخنرانی کرد.

او در مورد مذاکرات اتمی گفت:‌ “جمهوری اسلامی با منطق و استدلال در مذاکرات هسته ای حاضر شده و ذره ای از حقوق ملت عقب نشینی نخواهد کرد، و در کنار حق مسلم ملت در عرصه فناوری صلح آمیز هسته ای به دنبال استیفای حق دسترسی ملت به بازار سرمایه و فناوری نیز است.”

او همچنین اضافه کرد:‌ “امروز اگر مذاکرات به دلیل زیاده خواهی دشمن شکست بخورد، دنیا متوجه است که مسئولیت این شکست بر دوش طرف مقابل است و ایران در مسیری قانونی حرکت خود را با پشتیبانی بیش از پیش ملت ادامه خواهد داد.”

 

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.