کاهش ۳۰ درصدی سرانه مصرف لبنیات

پنجشنبه, 19ام تیر, 1393
اندازه قلم متن

labaniat

مدیرکل تغذیه وزارت بهداشت هشدار میدهد که هزینه هایی که کاهش مصرف لبنیات در بلند مدت بر دوش دولت میگذارد بسیار بیشتر از یارانه ای است که دولت باید به مصرف لبنیات در کشور اختصاص دهد و نمیدهد.

به گزارش فارس، پوکی استخوان نام بیماری است که امروز به گوش همه مردم آشناست. بیماری که به علت کمبود کلسیم در بدن شکل میگیرد و در بزرگسالی گریبان مرد و زن را میگیرد. بالارفتن خطر شکستگی استخوان و پادرد و کمردرد تنها بخشی از عوارض سوءمصرف کلسیم به شمار میرود و لبنیات نیز به عنوان اصلی ترین منبع تأمین لبنیات برای بدن انسان به شمار میرود.

قرار گرفتن لبنیات در ۴ گروه اصلی غذایی به این معناست که مصرف روزانه آنها برای انسان ضروری است و باید در کنار غلات، پروتئینها و میوه و سبزیجات در وعدههای غذایی روزانه گنجانده شود. شیر منبع اصلی تهیه لبنیات به شمار میرود و طبیعتاً این قیمت شیر است که قیمت سایر مشتقات آن را تعیین میکند.

آزادسازی قیمت شیر و لبنیات از حدود ۲ سال پیش همزمان با هدفمندی یارانهها کلید خورد. همان زمان هم بسیاری از کارشناسان تغذیه معتقد بودند که دولت باید روی تعدادی از مواد اصلی غذایی همچنان یارانه پرداخت کند و مانع افزایش قیمت این مواد غذایی شوند. نظرات کارشناسان اما نادیده گرفته شد و قیمت لبنیات نیز در کنار قیمت سوخت، حاملهای انرژی و … افزایش پیدا کرد. در آن زمان وزارت بهداشت نیز به صف منتقدان پیوست و مخالفت خود را با افزایش قیمت لبنیات رسما اعلام کرد.

به عقیده مسئولان وزارت بهداشت گران شدن لبنیات شیب نزولی سرانه مصرف لبنیات را در کشور افزایش میداد و شیر، ماست، پنیر و … را از سفره بسیاری از خانوادهها حذف میکرد. خانوادههایی که خرید لوازم غیر ضروری را به خرید و مصرف لبنیات ترجیح داده و به علت مقاصد اقتصادی و با بهانه صرفهجویی تصمیم به حذف لبنیات از سبد کالای خود گرفتند.

زهرا عبداللهی، مدیرکل تغذیه وزارت بهداشت با اشاره به کاهش سرانه مصرف شیر از زمان اجرای هدفمندی یارانه ها و آزادسازی قیمت شیر به خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس میگوید: وزارت بهداشت همان زمان اعتراض خود را نسبت به افزایش قیمت لبنیات رسما اعلام کرد. وی گفت: اما صد افسوس که گوش شنوایی پیدا نشد و به هشدارهای ما کسی توجه نکرد. متأسفانه از زمانی که قیمت لبنیات افزایش پیدا کرد، ۳۰ درصد سرانه مصرف لبنیات در کشور کاهش یافت که این آمار نگران کننده است.

کمبود کلسیم نه تنها بر روی استقامت استخوانهای بدن تاثیرگذار است، بلکه موجب کزاز، گرفتگی ماهیچه‏ ها، دست‏ها، پاها و برخی اوقات، گلو و همچنین افسردگی و گزگز کردن دست‏ها، پاها و اطراف دهان نیز میشود. عبداللهی همچنین به نقش کلسیم در کنترل فشار خون و کاهش بیماریهای قلبی و عروقی نیز اشاره میکند و میگوید: تحقیقات نشان داده که در کشورهایی که مردم به اندازه کافی لبنیات مصرف میکنند، میزان ابتلا به فشار خون و بیماریهای قلبی و عروقی کم می شود.

به گفته عبداللهی هزینههایی که عدم مصرف لبنیات در کشور به سیستم بهداشت تحمیل میکند بسیار زیاد و کمرشکن خواهد بود، چرا که هزینه درمان شکستگیها، آزمایشات و … برای دولت هزینه ساز خواهد بود.

اکنون نیز بار دیگر تصمیم به آزادسازی قیمت شیر و لبنیات گرفته شده است، چند روز پیش بود که رضا باکری، دبیر انجمن صنایع لبنی در گفتوگو با فارس، افزایش قیمتی که چند هفتهای گریبانگیر بازار لبنیات کشور شده بود را تایید کرد و آنرا قانونی خواند. وی افزود: از اول تیر قیمت شیر خام را عرضه و تقاضا تعیین میکند. گرچه در آن زمان باکری گفت که با توجه به رقابت کارخانههای تولیدکننده با یکدیگر، احتمال افزایش قیمت وجود ندارد، اما اکنون بازار لبنیات با افزایش قیمت انواع لبنیات مواجه شده است.

اکنون بار دیگر کارشناسان تغذیه از دولت خواستار شدند که هزینهای که قرار است بعد از کاهش سرانه مصرف شیر برای درمان کسانی که از کمبود کلسیم اختصاص دهد، اکنون به یارانه لبنیات تخصیص دهد تا با توجه به پیشگیری، از بزور بیماریهای مرتبط با کمبود کلسیم جلوگیری شود.

مدیرکل تغذیه وزارت بهداشت نیز هزینههای درمانی بیماران فاقد کلسیم را بسیار بیشتر از یارانهای دانست که دولت میتواند با تخصیص آن، مانع گران شدن و به تبع آن حذف لبنیات از سبد کالای خانوادههای دیگر شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.