دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا در لاهه واشنگتن را مقصر شناخت

شنبه, 21ام تیر, 1393
اندازه قلم متن

ایران می‌گوید اگر چه مبلغ تعیین شده توسط دادگاه “چشمگیر” نیست اما به لحاظ معنوی این کشور رای دیوان داوری میان دو کشور را یک پیروزی حقوقی برای خود می‌داند.

دیوان داوری میان دعاوی جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا که در شهر لاهه مستقر است پس از گذشت ۳۰ سال از طرح شکایت ایران مبنی بر نقض بیانیه الجزایر توسط آمریکا در سال ۱۳۵۹، ایالات متحده را مقصر شناخت و واشنگتن را موظف به پرداخت کلیه هزینه‌های حقوقی این پرونده کرد.

وبسایت ریاست جمهوری ایران روز جمعه (۲۰ تیر – ۱۱ ژوئیه) با درج این خبر اعلام کرده است: “هیئت عمومی دیوان داوری دعاوی ایران- ایالات متحده در لاهه، ایالات متحده آمریکا را مسئول نقض تعهدات آن کشور طبق بیانیه‌های الجزایر شناخت و مبلغ ۸۴۲ هزار و ۴۶۸ دلار و ۱۴ سنت به نفع ایران حکم داد.”

دیوان داوری دعاوی ایران- ایالات متحده به منظور حل و فصل اختلافات میان تهران و واشنگتن که ناشی از واقعه گروگان‌گیری کارکنان آمریکایی در سفارت آمریکا در تهران در تاریخ ۱۳ آبانماه ۱۳۵۸ و به تبع آن بلوکه شدن اموال و دارایی‌های ایران توسط دولت آمریکا تشکیل شده است.

بنا بر آنچه در کلیک وبسایت این نهاد حقوقی آمده است دیوان داوری دعاوی ایران – آمریکا متشکل از ۹ نفر داور شامل سه آمریکایی،سه ایرانی و سه نفر داور از کشورهای ثالث است.

در سال ۱۳۵۹ دولت الجزایر به عنوان میانجی در صدد یافتن یک راه حل مورد توافق هر دو کشور برای حل موضوعات مورد اختلاف بر آمد و در نهایت در همان سال دولت الجزایر تعهدات مورد پذیرش طرفین را در قالب دو بیانیه به تاریخ ۱۹ ژانویه سال ۱۹۸۱ منتشر کرد.

مطابق بیانیه‌های الجزایر، ایران مدعی است که آمریکا باید تمام دعاوی حقوقی اتباع و موسسات آمریکایی علیه ایران و موسسات دولتی در محاکم آمریکا را مختومه کند و کلیه احکام توقیف و احکام قضایی صادره را لغو و سایر دعاوی بر اساس چنین ادعاهایی را ممنوع و موجبات خاتمه دادن به چنین ادعاهایی را از طریق یک داوری لازم الاجرا فراهم کند.

سایت ریاست جمهوری ایران در مورد موضوع شکایت ۳۰ ساله ایران از آمریکا در این دیوان داوری نوشته است: “ایران در دادخواست خود علیه آمریکا توضیح داده بود که دستور اجرایی شماره ۱۲۲۹۴ رئیس جمهور آمریکا که در پنجم اسفند ۱۳۵۹ و در همین زمینه صادر شده (حل و فصل دعاوی در دیوان داوری میان دو کشور)، بر خلاف تعهد آن کشور برای خاتمه دادن به دعاوی مطروحه در دادگاه‌های آمریکا است و بیانیه‌های الجزایر را نقض کرده است و از این بابت باید خسارت وارده را به ایران بپردازد.”

همچنین ایران مدعی بوده است که آمریکا با احیا و به جریان انداختن یک پرونده که پیش‌تر دیوان داوری میان دو کشور درباره آن تصمیم گرفته بود، مجددا بیانیه الجزایر را نقض کرده است.

دیوان داوری میان دو کشور یک بار در سال ۱۳۷۷ به نفع ایران رای داده بود اما تعیین میزان دقیق خسارات وارده به ایران را منوط به بررسی‌های بیشتر و ارایه مدارک بیشتر به این دیوان کرده بود.

اکنون مقرر شده است که آمریکا علاوه بر ۸۲۴ هزار دلار هزینه‌های دادگاه و پرونده، سود بانکی این مبلغ برای مدت ۳۰ سال را که توسط این دیوان محاسبه خواهد شد به ایران پرداخت کند.

ایران می‌گوید اگر چه مبلغ تعیین شده توسط دادگاه “چشمگیر” نیست اما به لحاظ معنوی این کشور رای دیوان داوری میان دو کشور را یک پیروزی حقوقی برای خود می‌داند.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.