سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور: گزارش فعالیت ها در رابطه با نقض حقوق بشر در ایران، ژنو ـ ژوئن ۲۰۱۴

شنبه, ۲۱ام تیر, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

logosazemanha

بیست و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از تاریخ دهم ژوئن ۲۰۱۴ تا ۲۷ ژوئن ۲۰۱۴ در شهر ژنو برگزار شد. در نیمه نخست این نشست علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه زیر گزارش خود را ارائه نمودند:
گزارشگر ویژه اعدام های فراقانونی، سریع و خودسرانه
گزارشگر ویژه استقلال قضات و وکلا
گزارشگر ویژه خشونت علیه زنان
گروه کار تبعیض علیه زنان
گزارشگر ویژه قاچاق انسان، به خصوص زنان و کودکان
گزارشگر ویژه آزادی بیان و عقیده
گزارشگر ویژه حق آموزش
گزارشگر ویژه بهره مندی از سلامت جسم و روان
گزارشگر ویژه حقوق انسانی مهاجران

در طول نشست از جمله پنل های زیر در صحن اصلی شورای حقوق بشر برگزار شد:

مباحثه سالانه در مورد حقوق زنان
مباحثه در مورد تجارب مثبت بدست آمده در جدال با ناقص سازی زنان (ختنه زنان)
مباحثه در مورد امنیت روزنامه نگاران
مباحثه در مورد پیشگیری و رفع ازدواج کودکان و ازدواج های زودرس و اجباری

همچنین بررسی ادواری جهانی در ارتباط با برخی کشورها از جمله یمن، قبرس و افغانستان نیز در این نشست ادامه یافت.

سازمان های جبهه ملی ایران در خارج از کشورـ شاخه ی اروپا به همت کمیته ی حقوق بشری خود, این بار نیز در همراه با سازمان غیر دولتی اتریشی “سودویند” در غالب کارزار افشای نقض حقوق بشر در ایران در اجلاس بیست و ششم و نشست های جانبی که در مقر سازمان ملل در ژنو برگزار می شد، به طور فعال شرکت داشت و خانم ها و آقایان سعیده سهرابی، حسن بیات، محمد کسایی زاده، ایسان میران بیگ و حامد ابراهیمی به نمایندگی و با حضور موثر در فعالیت های مختلف حمایت عملی خود را از شعار”همه حقوق بشر برای همه در ایران” نشان دادند.

فعالیت هایی که از سوی اعضا و همراهان سازمان های جبهه ملی ایران در خارج از کشورـ شاخه ی اروپا صورت گرفته است، فهرست وار به شرح زیر است:

۱. سخنرانی آقای محمد کسایی زاده: تضاد ساختاری حکومت ایران با آزادی بیان و تشکل های مستقل، موقعیت کنونی؛ چشم انداز آینده؛
دهم ژوئن ۲۰۱۴ در نشست جانبی در ارتباط با نقض حق آزادی تشکل ها و اجتماعات، نقض حق آزادی بیان و عقیده در ایران

۲. سخنرانی خانم سعیده سهرابی: ضرورت استقلال و مصونیت وکلا در امور صنفی
سیزدهم ژوئن ۲۰۱۴ درنشست جانبی در ارتباط با نقض استقلال وکلا و قضات در ایران

۳. مشارکت در روند نگارش بیانیه ها برای ارائه در صحن اصلی شورای حقوق بشر در ارتباط با نقض حقوق خبرنگاران در ایران و همچنین موضوعاتی که باید مورد توجه شورای حقوق بشر قرار گیرد.در مورد وخیم تر شدن وضع حقوق بشر در منطقه، تشدید کشمکش های فرقه ای، تاثیر آن بر زندانیان سنی و اعتصاب غذای چندین زندانی سیاسی و عقیدتی

۴. حضور فعال و پرسشگر در نشست های جانبی مختلف مرتبط با مسائل ایران. به طور مثال اظهار نظر در نشستی با عنوان ” جنبش علیه نژادپرستی و برای دوستی میان مردمان ” مبنی بر لزوم استثنا قائل نشدن در مقوله ی حقوق بشر و توجه به موضوع فشار و سرکوب جمهوری اسلامی بر تمامی گروه ها به خصوص اقلیت های قومی و مذهبی و همچنین این که سازمان های جبهه ملی خارج از کشور در حد توان خود سعی در پوشش کلیه موارد نقض حقوق بشر در ایران را داشته و دارد.

۵. شرکت در دوره های آموزشی دو روزه برای ارتقای سطح آگاهی در مورد مسائل مدیریتی در حوزه ی فعالیت های حقوق بشری و آشنایی بهتر با مکانیزم ها و کارکردهای شورای حقوق بشر و مباحثی که در نشست های مرتبط در مقر سازمان ملل متحد در ژنو به آن پرداخته می شود.

۶. انجام مصاحبه با رسانه های نوشتاری و تصویری و همچنین اطلاع رسانی فعالیت های انجام شده در ژنو و ارتباط نردیک و موثر با خبرنگاران و کنشگرانی که در طی نشست در مقر سازمان ملل حضور داشتند.

۷. مشارکت فعالانه در کارگروه های مختلف اجرایی کارزار افشای نقض حقوق بشر در ایران جهت همیاری و پوشش بهتر و گسترده ی اقدامات صورت گرفته در طی نشست بیست و ششم شورای حقوق بشر

۸. همیاری و شرکت فعالانه در روند نشست های جانبی زیر که در طول اجلاس بیست و ششم شورای حقوق بشر برگزار شد:

سه شنبه ۱۰ ژوئن ۲۰۱۴
نقض حق آزادی تشکل ها و اجتماعات در ایران
نقض حق آزادی بیان و عقیده در ایران

چهارشنبه ۱۱ ژوئن ۲۰۱۴
امنیت روزنامه نگاران

پنج شنبه ۱۲ ژوئن ۲۰۱۴
اعدام های خودسرانه، شتابزده و فراقانونی

جمعه ۱۳ ژوئن ۲۰۱۴
نقض استقلال وکلا و قضات در ایران

دوشنبه ۱۶ ژوئن ۲۰۱۴
جهات گوناگون خشونت و نقض حقوق زنان در ایران

پیوست گزارش: به دلیل همزمانی اجلاس حقوق بشر سازمان ملل در ژنو با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی که تیم ایران هم در آن شرکت داشت، توسط آقای حسن بیات به نمایندگی از طرف انجمن فرهنگی ایران و سوئیس و سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور ـ شاخه ی ژنو، سرود ای ایران در تجمعی که برای دیدن مسابقه ی فوتبال در میدان ورنه شهر ژنو گرده آمده بود پخش شد و پرچم های سه رنگ ایران میان ایرانیان حاضر در این میدان بمنظور تقویت روحیه ملی هموطنان و تشویق تیم ملی فوتبال ایران توزیع گردید.

سازمان های جبهه ملی ایران در خارج از کشور
۲۱ تیرماه ۱۳۹۳ برابر ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۴
info@iranazad.info
http://www.iranazad.info


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.