حملات زمینی و هوایی اسرائیل در نوار غزه ۸۷ کشته بر جای گذاشت

یکشنبه, 29ام تیر, 1393
اندازه قلم متن

ghazeh

حملات زمینی و هوایی اسرائیل در نوار غزه همچنان ادامه دارد. پزشکان نوار غزه اعلام کردند که در پی این حملات تنها در روز یکشنبه ۸۷ نفر کشته شده‌اند. گفته می‌شود که بیمارستان‌ها امکان پذیرش زخمیان جدید را ندارند.

به گزارش منابع فلسطینی جنگ در نوار غزه که ۱۳ روز است ادامه دارد تاکنون دست‌کم ۳۷۰ کشته برجای گذاشته است. به گزارش خبرگزاری رویترز شمار کشتگان اسرائیلی در این جنگ به دوغیرنظامی و پنج سرباز رسیده است. گفته می‌شود که بیمارستان‌های غزه امکان پذیرش زخمیان جدید را ندارند.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد که ارتش اسرائیل از دو روز پیش از مردم این منطقه خواسته بود خانه‌های خود را ترک کنند و به مناطق دیگری بروند. در خواست اسرائیل از مردم غزه در حالی بود که سازمان حماس از مردم این مناطق خواسته بود که از خانه‌های خود خارج نشوند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، سازمان حماس را متهم کرد که ازمردم بیگناه به عنوان سنگرهای دفاعی خود استفاده می‌کند. نتانیاهو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی “سی‌ان‌ان” آمریکا گفت ارتش اسرائیل تنها به هدف‌های نظامی حمله می‌کند و به هیچ وجه نمی‌خواهد غیرنظامیان را هدف قرار دهد.

نخست وزیر اسرائیل در ادامه گفت تخریب تونل‌های سازمان تندرو حماس همچنان ادامه دارد و به سرعت به پایان خواهد رسید.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که در حال حاضر ۶۳ هزار فلسطینی در نوار غزه آواره شده و در اردوگاه‌های پناهندگان سازمان ملل متحد مستقر شده‌اند.

ghazeh

واکنش‌ها به درگیری در نوار غزه

اتحادیه عرب اقدام اسرائیل در نوار غزه را جنایت جنگی ارزیابی کرده است. رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه نیز حملات اسرائیل به نوار غزه را با حملات هیتلر در جنگ جهانی دوم مقایسه کرد و این کشور را به جنایت جنگی در غزه متهم کرده است.

اردوغان روز شنبه (۲۸ تیر/ ۱۹ ژوئیه) در یک تجمع انتخاباتی خطاب به مقامات اسرائیل گفت: «آنها روز و شب به هیتلر حمله می‌کنند، اما خود همان بربریت هیتلر را به کار می‌بندند.» اردوغان در چند روز اخیر متحد سرسخت فلسطینیان در نوار غزه شده است.

اما جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در هواداری از اسرائیل اعلام کرد که این کشور محق است از خود دفاع کند. او گفت آمریکا از اقدامات اسرائیل در تخریب تونل‌ها در نوار غزه و همچنین دفاع از خود در برابر موشک‌هایی که از نوار غزه پرتاب می‌شوند، دفاع می‌کند.

جان کری که با شبکه تلویزیون آمریکایی فوکس مصاحبه می‌کرد به سازمان حماس هشدار داد که با آتش‌بس موافقت کند و جان بسیاری را به خطر نیندازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حسن کامران، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران نیز اعلام کرد که ۳۰ نفر از نمایندگان مجلس داوطلب سفر به غزه شده‌اند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در ادامه گفت: «در صورت موافقت کمیته سفرهای خارجی سفر نمایندگان به غزه از طریق مصر انجام خواهد شد.»

تظاهرات در اروپا

در کشورهای اروپایی روز شنبه (۲۸ تیر/ ۱۹ ژوئیه) و یکشنبه تظاهرات وسیعی علیه حمله اسرائیل به نوار غزه برپا شد.
تظاهراتی که روز شنبه در پاریس علیه حمله اسرائیل به نوار غزه برپا شد به درگیری میان تظاهرکنندگان و ماموران پلیس انجامید. دولت فرانسه برگزاری این تظاهرات را ممنوع اعلام کرده بود.

تظاهرکنندگان به سوی ماموران سنگ و بطری پرتاب ‌کردند و ماموران پلیس نیز برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کردند. گفته می‌شود که این درگیری چندین ساعت به طول انجامیده است.

دولت فرانسه روز یکشنبه (۲۹ تیر / ۲۰ ژوئیه) اعلام کرد که صادر نشدن مجوز برای تظاهرات اقدامی صحیح بوده است.

تظاهرات لندن علیه حمله اسرائیل به نوار غزه اما بدون درگیری میان تظاهرکنندگان و ماموران پلیس به پایان رسید. هزاران نفر در این تظاهرات که با موافقت دولت برگزار می‌شد، شرکت کردند.

تظاهرات ضداسرائیلی در بسیاری از شهرهای آلمان نیز به درگیری میان تظاهرکنندگان و ماموران پلیس منجر شد.

حدود هزار نفر روز جمعه (۲۷ تیر) در شهر اسن آلمان در تظاهرات ضداسرائیلی شرکت کردند. این تظاهرات به درگیری میان تظاهرکنندگان و ماموران پلیس منجر شد. پلیس شهر اسن ۱۴ نفر را دستگیر کرد که در نظر داشتند یک کنیسه قدیمی این شهر را تخریب کنند. حزب چپ‌های آلمان این تظاهرات را برنامه‌ریزی کرده بود.

کوشش برای برقراری آتش بس

تاکنون کوشش‌ها برای پایان دادن به خشونت و درگیری میان اسرائیل و سازمان حماس به جایی نرسیده است. فعالیت‌های مقامات مصر، قطر، فرانسه و سازمان ملل متحد برای پایان دادن به خشونت در منطقه بی‌ثمر بوده است.
مقامات اسرائیل اعلام کردند که آتش‌بس مورد توافق اسرائیل و حماس در شمال نوار غزه پس از یک ساعت پایان یافت. گفته می‌شود ارتش اسرائیل نسبت به تیراندازی نیروهای سازمان حماس واکنش نشان داده و حملات خود را بار دیگر آغاز کرده است.

این آتش‌بس به کوشش صلیب سرخ جهانی قرار بود از ساعت یک‌ونیم بعدازظهر روز یکشنبه (۲۹ تیر / ۲۰ ژوئیه) آغاز شود و تا ساعت سه‌ونیم بعداز ظهر همین روز به مدت دوساعت ادامه یابد. هدف از این آتش‌بس جمع‌آوری قربانیان و دادن کمک‌های انسان دوستانه به زخمیان ذکر شده بود.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.