مادر جیسون رضاییان، خبرنگار دستگیر شده واشنگتن پست:‌ پسرم روزنامه نگار صادقی است

شنبه, ۴ام مرداد, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

jason-rezaian

جیسون رضاییان و همسرش یگانه صالحی زوج خبرنگار سه شنبه شب در تهران بازداشت شدند.

یک منبع مطلع به کمپین بین المللی حقوق بشر درایران گفت که در جریان دستگیری سه شنبه شب دو روزنامه نگار به نام های جیسون رضاییان و یگانه صالحی و یک عکاس و همراه او، نیروهای امنیتی خانه آنها را هم مورد جستجو قرار داده و وسائل شخصی از جمله لپ تاپ، کتاب و یادداشت های آنها را توقیف کرده اند.

به گفتۀ این منبع، جستجوی نیروهای امنیتی در خانه جیسون رضاییان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران و همسرش یگانه صالحی، خبرنگار روزنامه نشنال امارات به نحوی بوده است که بعد از آن خانه آنها «تبدیل به جهنم شده بود».

جیسون رضاییان، خبرنگار، پیش از پیوستن به واشنگتن پست به عنوان خبرنگار مقیم در تهران، بارها به صورت خبرنگار آزاد برای برخی از روزنامه ها و نشریات آمریکایی همچون سان فرانسیسکو کرانیکل و همچنین اسلیت به گزارشگری پرداخته بود.

کمپین همچنین مطلع شده است که مقامات کاخ سفید و همچنین وزارت خارجه در جریان این دستگیری قرار داده شده اند. دستگیری جیسیون رضاییان و یگانه صالحی در حالی صورت می گیرد که آنها طبق قوانین ایران مجوز خبرنگاری داشته اند و چنین مجوزی لزوما باید برای آنها باعث حمایت های قانونی و امنیتی شود.

هادی قائمی مدیرکمپین بین المللی حقوق بشردر ایران گفت: « دستگیری جیسون رضاییان ، یگانه صالحی و یک عکاس در حالی صورت می گیرد که طی دو ماه گذشته، جامعۀ روزنامه نگاری ایران شاهد چندین دستگیری یا به زندان فرستادن روزنامه نگاران محلی بوده است و برای همین می توان از آن به عنوان روندی نگران کننده یاد کرد.» او افزود: «خبرنگاران کارت خبرنگاری و مجوز کارحرفه ای خود را از وزارت ارشاد دریافت می کنند و وزارت ارشاد دولت آقای روحانی باید نسبت به این دستگیری ها و آزار واذیت خبرنگاران خارجی پاسخگو باشد.»

مری رضاییان، مادر جیسون رضاییان به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت:‌ «پسر بزرگم صبح از طریق رئیس جیسون در واشینگتن پست خبردار شده بود و او بود که به من خبر داد. در سالهای اولی که جیسون در ایران بود ما نگران بودیم، اما او بسیار مورد احترام بود و در گزارشگری خود هوشیار و بادقت بود.»

یک عکاس و یک نفر دیگر که هر دو تبعه آمریکا هستند درهمان شب دستگیر شده اند. مری رضاییان گفت: « آخرین باری که با هم صحبت کردیم دو روز پیش بود. هیچ نشانه ای از نگرانی از اینکه او ممکن است در خطر باشد در صحبت هایش وجود نداشت. او پنج سال پیش هم در جریان انتخابات وقتی به گزارشگری مشغول بود بازداشت شد اما بلافاصله آزاد شد.»

مادرجیسون رضاییان در مورد دلیل کار کردن فرزندش در ایران گفت: « از همان سالهای جوانی جیسون همیشه اینکه ایران به صورتی منفی در رسانه های آمریکا نشان داده می شود را مورد توجه قرار داده بود. برای همین روزنامه نگاری را انتخاب کرد تا بتواند برای ساختن پل هایی برای فهم مشترک و همچنین به اشتراک گذاشتن میراث فرهنگی ایران با غرب کمک کند. کار او جنجال آمیز نیست و روایت صادقانه است است از روابط مردم و روح ایران.»

به گزارش خبرگزاری مهر، غلامحسین اسماعیلی، رییس کل دادگستری تهران روز سوم مرداد ماه با تایید خبر بازداشت خبرنگار واشنگتن‌ پست اظهار داشت: «این موضوع در مرحله تحقیقات مقدماتی است و برای اطلاع‌رسانی درباره آن باید بررسی‌های فنی و بازجویی صورت گیرد.»

از: سایت کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.