زاکانی: دولت تاسیسات فردو را به مخاطره انداخته است

شنبه, 11ام مرداد, 1393
اندازه قلم متن

یک نماینده اصولگرای مجلس دولت را متهم می‌کند که از چند ماه پیش مشغول تغییر ساختار تاسیسات زیرزمینی فردو شده است. او از دستگاه‌های امنیتی می‌خواهد مانع “به مخاطره افتادن آینده این مرکز حیاتی” شوند.

علیرضا زاکانی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی را متهم کرد که از سال گذشته به دنبال برچیدن تاسیسات زیرزمینی فردو و تحقیقاتی کردن آن بوده است.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در یادداشتی که خبرگزاری فارس دهم مرداد منتشر کرد نوشت، اقدام علی اکبر صالحی و دستیارانش که با مخالفت نیروهای انقلابی و فرمان رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای متوقف شده بود از مدتی پیش دوباره آغاز شده است.

خامنه‌ای ماه گذشته در مورد سایت فردو گفته بود: «یکی دیگر از موارد مهم که طرف مقابل تکیه و حساسیت زیادی دارد، حفظ تشکیلاتی است که تخریب آنها برای دشمن امکان‌پذیر نیست.»

واکنش به سخنان گفته نشده

در روزهای گذشته سخنان منسوب به وندی شرمن، معاون وزیر خارجه و سرپرست تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آمریکا مبنی بر توافق ایران و کشورهای ۱+۵ بر سر تاسیسات فردو و نیروگاه اراک با واکنش‌های مختلفی روبرو شده است.

زاکانی با نسبت دادن این اظهارات به شرمن از وزیر خارجه ایران و مذاکره‌کنندگان هسته‌ای این کشور خواسته است: «به‌طور علنی ضمن بیان شفاف توافقات انجام گرفته، جواب روشن و آشکاری را در پاسخ به سخنان بی‌اساس و خطرناک وندی شرمن بدهند تا دیگر شاهد این گزافه‌گویی‌ها نباشیم.»

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران روز گذشته (پنج‌شنبه نهم مرداد) به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته بود که “در موضوعاتی همچون اراک و فردو اختلافات همچنان باقی است”.

واکنش به خبر توافق بر سر تاسیسات فردو و اراک در حالی در روز جمعه نیز توسط مقام‌های ایرانی ادامه یافت که وندی شرمن در نشست هفتم مرداد (۲۹ ژوئیه) کمیته روابط خارجی سنای آمریکا تصریح کرده بود در باره این موارد توافقی به دست نیامده است.

«مراقب فعالیت دولت در فردو باشید»

معاون وزیر خارجه آمریکا در نشست کمیته روابط خارجی سنا با اشاره به این که دو طرف درباره چگونگی کاهش خطر تاسیساتی چون فردو و اراک مذاکرات سازنده‌ای داشته‌اند تاکید کرد: «درباره هیچ کدام از موارد مورد اختلاف هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده و هیچ توافقی صورت نگرفته تا زمانی که درباره همه موارد به تفاهم برسیم.»

گرچه این سخنان در برخی رسانه‌های ایران نیز منتشر شده، حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهارات وندی شرمن در کمیته‌ی سنا را “بی‌جا” خوانده است.
نقوی حسینی به خبرگزاری فارس گفت: «آنچه که با ۱+۵ مذاکره می‌شود در چارچوب خطوط قرمز جمهوری اسلامی است و به هیچ عنوان تعطیلی فردو و یا تغییر ماهیت [نیروگاه] آب سنگین اراک و یا موارد اینگونه در دستور کار نیست و نباید هم باشد.»

علیرضا زاکانی یادداشت خود را واکنش به اظهارات شرمن عنوان داده و می‌نویسد، رهبر جمهوری اسلامی بارها تغییر کاربری و تعطیلی سایت فردو را خط قرمز اعلام کرده است.

زاکانی در ادامه یادداشت خود نوشت: «چند ماهی است که تغییر ساختار در سایت فردو و احداث ساخت و سازهای بی‌اساس سبب به مخاطره افتادن آینده این مرکز حیاتی شده است که ضروریست دستگاه‌های امنیتی کشور با تیزبینی تغییرات مربوطه را رصد نمایند تا آرزوی دشمن در داخل بدون هزینه به‌دست برخی از مسئولان سازمان انرژی اتمی محقق نشود.»

هزینه صدها میلیارد دلاری فعالیت‌های هسته‌ای

دبیر کل جمعیت رهپویان ادعا می‌کند که دولت و مسئولان سازمان انرژی اتمی برخلاف نظر خامنه‌ای تلاش می‌کنند سایت فردو را به گونه‌ای تغییر دهند که غنی‌سازی اورانیوم در آن انجام نشود.

عراقچی روز جمعه، دهم مرداد در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی از “اعتماد و حمایت کامل رهبری” از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای خبر داد و تصریح کرد در صورت “حفظ حقوق هسته‌ای ملت ایران” امکان دست یافتن به توافق جامع وجود دارد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، و کا‌ترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در پایان دور ششم مذاکرات هسته‌ای در وین (۲۸ تیر) اعلام کردند که گفت‌وگوهای هسته‌ای میان ایران و کشورهای گروه ۵+۱ برای چهار ماه دیگر تمدید می‌شود.

ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در ایران یکی دیگر از مسائل مهم مورد اختلاف با پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان محسوب می‌شود.

جمهوری اسلامی اصرار دارد سوخت مورد نیاز نیروگاه اتمی بوشهر را خود تامین کند. این نیروگاه با ظرفیت فعلی به حدود ۳۰ تن اورانیوم رقیق در سال نیاز دارد که روسیه تامین آن را برای یک دوره ده ساله تعهد کرده است.

بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان به رغم توانایی فنی، غنی‌سازی اورانیوم در مقیاس ملی را کاری غیراقتصادی می‌دانند و آن را به تعداد معدودی کمپانی چند ملیتی سپرده‌اند.

محمد احمدیان، قائم مقام سازمان انرژی اتمی، فروردین امسال در گفت‌وگو با “شانا” هزینه سوخت یک‌سال نیروگاه بوشهر را حدود ۶۰ میلیون دلار اعلام کرد.

حسین موسویان، عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ۱۴ تیرماه ۹۳ در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق گفت که هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی “صدها میلیارد دلار” برآورد می‌شود.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.