ابراز نگرانی انجمن جهانی قلم از سلامتی و امنیت جانی کوشنده حقوق بشر زندانی نرگس محمدی

پنجشنبه, 15ام تیر, 1391
اندازه قلم متن

ابراز نگرانی عمیق انجمن جهانی قلم (PEN) از سلامتی و امنیت جانی کوشنده حقوق بشر زندانی و عضو افتخاری انجمن قلم دانمارک، خانم نرگس محمدی

انجمن جهانی قلم نگرانی‌های جدی خود در باره ی سلامتی و امنیت جانی مدافع حقوق بشر و روزنامه نگار نرگس محمدی را ابراز داشته است.

کمیته نویسندگان در زندان (WiPC) بخشی از انجمن جهانی قلم، در گزارش اخیر خود خبر از سلامتی رو به وخامت و بدرفتاری با این کوشنده برجسته حقوق بشر در زندان زنجان را دارد.

نرگس محمدی روزنامه نگار و معاون کانون مدافعان حقوق بشر در منزل خود در تهران به تاریخ ۲۱ آوریل ۲۰۱۲ دستگیر شد. از نمونه اتهام های نسبت داده شده به وی می‌توان از “اقدام علیه امنیت ملی” ، “عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر” و “تبلیغ علیه نظام” نام برد.

خانم نرگس محمدی، که اکنون در حال گذراندن شش سال زندان از محکومیت خود است ، پس از چند روز از زندان اوین در تهران، شهری که دوقلوهای خردسال وی و خانواده اش زندگی می کنند، به زندان زنجان منتقل داده شد.

انجمن جهانی قلم بازداشت خانم نرگس محمدی را بر خلاف ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، که کشور ایران نیز از امضا کنند گان می‌باشد ، میداند وخواستار آزادی فوری و بی قید و شرط وی می‌باشد.

افزون براین انجمن قلم بین الملل خواستار اعما ل تمام توجهات لازم پزشکی به خانم نرگس محمدی و اجازه ملاقات منظم به خانواده خانم نرگس محمدی نیز شده است.

طبق اطلاعات رسیده به انجمن جهانی قلم حال خانم نرگس محمدی از زمان باز داشت او در تاریخ ۲۱ آوریل ۲۰۱۲ به مراتب بدتر شده است. بستگانی که خانم نرگس محمدی را به تازگی ملاقات کرده اند ، وضعیت جسمی و روحی وی را بسیار بد توصیف کرده ا ند ، به گونه ا ی که به سختی توانسته بودند تا وی را بشناسند. آنها او را در صندلی چرخدار، بسیار ضعیف با کبودی های بسیاری در صورت و دست دیدند که به سختی و با لکنت زبان با آنها صحبت میکرده است.

لازم به یاد آوری است که خانم نرگس محمدی از بیماری ناتوان کننده فلج عضلات رنج می برد. طبق اطلاعات رسیده به انجمن جهانی قلم خانم نرگس محمدی دستکم یک بار جهت درمان به خاطر زمین خوردن دردستشوی به بیمارستان زندان منتقل شده است.

حتا جهت آزار و اذیت بیشتر وی ؛ مسؤلین رژیم جمهور ی اسلامی ایران، خانم نرگس محمدی را به بخش زندان عمومی که مملو از زنان بدکاره ؛ آدم کش و معتاد میباشد منتقل کرده اند.

نرگس محمدی به خاطر انتشار گزارش های خود در مورد نقض حقوق بشر در ایران ، بازدید از زندانیان سیاسی و همکاری با خانم شیرین عبادی در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۱ به یازده سال زندان محکوم شد. او در آنزمان پس از چند ماه بازداشت با قید وثیقه آزاد شد؛ اما در تاریخ ۴ مارس۲۰۱۲ در دادگاه تجدید نظر وی ، این حکم را به شش سال، کاهش یافت

خانم نرگس محمدی برنده جایزهای بسیاری از جمله جایزه سوئدی پی ر انکا (Anger Per) در سال ۲۰۱۱ میباشد. خانم نرگس محمدی و همسر وی ، آقای تقی رحمانی، دو عضو افتخاری انجمن قلم دانمارک نیز میباشند.

با درود
رضا پاسارگاد رحیم پور (عضو انجمن قلم دانمارک)
کپنهاگ؛ ۴ جولای ۲۰۱۲ ؛ ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۱


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.