وزیر دفاع ایران: اجازه بازدید از تاسیسات پارچین را نمی‌دهیم

شنبه, 1ام شهریور, 1393
اندازه قلم متن

parchin

وزیر دفاع ایران اعلام کرد که دلیلی برای بازرسی مجدد بازرسان آژانس انرژی اتمی از تاسیسات هسته‌‌ای پارچین وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخل ایران حسین دهقان، وزیر دفاع این کشور در نشستی خبری به مناسبت روز صنعت و آغاز هفته دولت با بیان اینکه «قبلا آژانس از پارچین بازدید کرده و سوالاتی داشته و نمونه‌برداری انجام داده» در ادامه تاکید کرد که «هیچ دلیلی برای اینکه اجازه دسترسی مجدد به آنها داده شود.»

به گفته وی بازرسان آژانس نیز «پذیرفته‌اند که در پارچین فعالیتی صورت نپذیرفته است.»

آقای دهقان تاکید کرد: «آژانس به دفعات از پارچین بازدید داشته و اقدام به نمونه‌برداری کرده و سندی دال بر اینکه فعالیتی صورت گرفته به دست نیاورده است.»

به گفته وزیر دفاع ایران نمونه‌هایی که قبلا وجود داشته «براساس اتکای آژانس به اطلاعات دشمنان نظام» بوده و «دلیلی ندارد که آژانس به اطلاعات منافقین توجه کند.»

سایت پارچین در جنوب شرقی تهران قرار دارد و به گفته مقام های ایرانی یک مرکز نظامی است و هیچ فعالیت اتمی در آن انجام نمی شود.

موضوع تردید در وضعیت برنامه‌های هسته‌ای ایران از سال ۲۰۰۲ آغاز شد و به همین دلیل از آن زمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان دسترسی به تاسیسات نظامی پارچین در جنوب شرق تهران شده است.

ایران همواره اعلام کرده که دسترسی به این سایت به دلیل نظامی بودن آن جزو تعهدات معاهده منع و گسترش سلاح های اتمی نیست، اما براساس اخبار و گزارش‌ها آژانس دست‌کم یک بار تاکنون از این تاسیسات بازدید کرده.

از سویی ایران و شش قدرت جهانی در مذاکرات هسته‌ای میان خود در دولت حسن روحانی سال در اواخر سال میلادی گذشته به توافقی شش ماهه دست یافتند.

براساس این توافق قرار شد ایران ضمن توقف فعالیت‌های هسته‌ای خود به بازرسان آژانس اجازه بازدید از این تاسیسات را بدهد و در عوض غرب نیز از تحریم‌هایی که علیه برنامه هسته‌ای ایران وضع کرده، بکاهد.

این مهلت شش ماهه به تازگی برای چهار ماه دیگر نیز تمدید شد.

هفته گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ایران برای اجرای تعهداتش در توافق تمدیدشده با شش قدرت جهانی اقدام کرده است.
از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.