داستان فرش اهدایی احمدی‌نژاد به بان کی‌مون

سه شنبه, 4ام شهریور, 1393
اندازه قلم متن

farsh

فرش اهدایی احمدی‌نژاد به دبیر کل سازمان ملل متحد، بدون رضایت صاحب اثر بوده است. تولیدکننده‌ی فرش اکنون در پی حق و حقوق خویش است. افزون بر این احمدی‌نژاد صدها اثر را به همراه خود از”موزه کاخ ریاست جمهوری” برده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین با ماجرایی دیگر خبرساز شده است. گفته می‌شود که او حق و حقوق یک پیرزن قالیباف ۶۰ ساله را ضایع کرده است.

به‌گزارش روزنامه شرق، قالیچه ایرانی که در سال ۱۳۹۱ از سوی یک نوجوان ایرانی به‌عنوان نماینده کودکان و نوجوانان هنرمند کشورمان به‌عنوان نماد فرهنگ و تمدن ملت ایران و به مثابه پیک صلح و دوستی به دبیر‌کل سازمان ملل متحد اهدا شد، “حاتم بخشی” بوده است.

داستان یک فرش؛ از خاتمی تا احمدی‌نژاد

این فرش در سال ۱۳۸۰ و در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی توسط تولید‌کننده‌‌اش به اداره صنعت، معدن و تجارت اصفهان (بازرگانی سابق) و به قصد تولید انبوه ارائه می‌شود. ایده طراح فرش این بوده که قالیچه‌ها، هدایای دوستانه‌ی روسای‌جمهوری ایران به شخصیت‌های سیاسی کشورهای دیگر شوند. اما تولیدکننده هرچه منتظر می‌ماند، پاسخی دریافت نمی‌کند و پیگیری‌هایش هم بی‌نتیجه می‌ماند.

تا اینکه نخستین بار در مهرماه سال ۱۳۹۱ خبر اهدای این قالیچه توسط محمود احمدی‌نژاد به بان کی‌مون با عکس و تفصیلات در سایت‌های خبری قرار می‌گیرد.

اکنون بعد از سه سال مشخص ‌شده، قالیچه‌ای که محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت دهم به بان کی‌مون اهدا کرده است، متعلق به پیرزن ۶۰ ساله بافنده‌ای بوده که دستمزد او تا کنون پرداخت نشده است.

به گفته اصغر تسلیمی، تولیدکننده‌ی فرش، این فرش یکی دوسال قبل از اهدا توسط احمدی‌نژاد، به امانت به مرکز ملی فرش ایران سپرده می‌شود تا در صورت موافقت، تسهیلاتی بگیرد و در حجم انبوه تولید شود. اما نه‌تنها تسهیلاتی به تولید‌کننده داده نشد، بلکه تنها قالیچه‌ی بافته‌شده هم سر از اتاق کار بان ‌کی‌مون یا مرکز هدایای سازمان‌ملل در می‌آورد؛ آن‌هم بدون پرداخت هزینه طرح و دستمزد بافنده.

در آخرین سفر احمدی‌نژاد به نیویورک، به قصد شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، او تصمیم می‌گیرد این قالیچه را به رییس سازمان‌ملل هدیه کند.

قالیچه‌ای که به طور امانت به مرکز ملی فرش واگذار شده‌ و منقوش به نقشه ایران و شعر “ایران ای مرز پرگهر” بود، در یک مراسم رسمی با حضور احمدی‌نژاد، الهام و ثمره هاشمی به بان ‌کی‌مون اهدا می‌شود.

احمدی نژاد قالیچه‌ای گرانبها به دبیرکل سازمان ملل هدیه داد

پیگیری تولیدکننده‌ی ورشکسته تا در خانه احمدی‌نژاد

تولید‌کننده‌ی فرش یادشده برای پیگیری ماجرا به نهاد ریاست‌جمهوری نامه می‌نویسد، اما پاسخی نمی‌گیرد.

در نهایت تولید‌کننده فرش به منزل احمدی‌نژاد مراجعه می‌کند، و پس از دیدار با او نامه‌ای با مهر و امضا از رئیس‌جمهور سابق می‌گیرد مبنی بر این که پولی بابت فرش دریافت نکرده است.

اما باز هم به دلیل ورشکستگی تولیدکننده‌ی فرش، تسهیلاتی به او تعلق نمی‌گیرد و هیچ‌کس هم نمی‌داند قالیچه اماننی چرا و چطور به نهاد ریاست جمهوری رسیده است.

مرتضی فرجی، رییس وقت مرکز ملی فرش، به کل منکر امانتی بودن قالیچه است و به روزنامه شرق گفته است: «آن‌را یک بافنده به “مرکزملی فرش” هدیه کرده بود اما فرش مزبور در زمان ریاست “محمدباقر علیخانی” بر این مرکز، برای سفر رییس دولت به نهاد ریاست‌جمهوری داده شده است.»

جمع‌آوری شبانه موزه ریاست‌جمهوری

بنا به گزارش خبرگزاری‌ها، محمود احمدی‌نژادر در ساعات پایانی حضورش در کاخ ریاست جمهوری به اقدام مهمی دست زده است. به دستور او در نیمه شب جمعه یازدهم مردادماه، ۲۲۸۳ قلم هدیه رییس جمهور از موزه کاخ ریاست جمهوری خارج شده است.

تمامی این هدایا دارای برچسب اموال نهاد ریاست جمهوری بوده و اطلاعات مربوط به آنها در سیستم اموال موزه هدایا ثبت و ضبط شده است. به گفته خبرگزاری‌های ایران، این اموال در ۴ کامیون جاسازی و با ۵ ماشین زرهی اسکورت و به ساختمان لادن در میدان ونک منتقل می‌شوند.

بنا به‌گزارش منابع خبری از ایران، بازماندگان تیم رییس جمهور سابق در تشریفات ریاست جمهوری پرونده‌ها و اسناد مربوط به هدایای ریاست جمهوری را از محل موزه خارج کرده‌اند تا در دسترس نباشند.

سید ابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضاییه در این خصوص گفته است: «اموال دولت مربوط به دولت است. هدایایی که در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد از کاخ خارج شده است، منع قانونی دارد.»
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.