رضا شهابی و دیگر فعالان سندیکایی زندانی را آزاد کنید!

شنبه, 17ام تیر, 1391
اندازه قلم متن


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، اطلاعات تازه ای دریافت کرده و از شما درخواست می کند فورا در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.
اطلاعات تازه
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق «جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران» (LDDHI) از تأیید حکم محکومیت آقای رضا شهابی، صندوق‌دار و عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، مطلع شده است.
بنا به گزارش در روز ۱۳ تیر ۱۳۹۱ ، وکیل مدافع آقای رضا شهابی اطلاع یافت که حکم دادگاه بدوی شامل بر شش سال زندان، پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سندیکایی و ۷۰ میلیون ریال جریمه نقدی تنها یک ماه پس از ارائه لایحه اعتراضی وکیل مدافع به حکم بدوی در دادگاه تجدید نظر تأیید شده است. آقای شهابی در حال حاضر در بند ۳۵۰ زندان اوین در بازداشت به سر می‌برد.
علاوه‌براین، در روز ۲۵ خرداد ۱۳۹۱، تعداد زیادی از ماموران مسلح امنیتی به نشست ششمین مجمع عمومی کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری [۱] حمله کردند و پس از تیراندازی و ارعاب همسایگان بیش از ۶۰ نفر از شرکت‌کنندگان در جلسه از جمله تعداد زیادی از اعضای کمیته هماهنگی و نیز فعالان سندیکایی دیگر را دستگیر کردند.
سازمان‌دهندگان مجمع عمومی در نامه‌ای به تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۰ از وزارت کار و امور اجتماعی محلی برای برگزاری مجمع عمومی درخواست کرده بودند، اما وزارت کار این درخواست را در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۰ رد کرده بود. بنابراین آن‌ها چاره‌ای جز برگزاری مجمع عمومی در خانه‌ای خصوصی نداشتند. بسیاری از بازداشت‌شدگان در همان روز یا روزهای بعد با وثیقه آزاد شدند.
دو نفر از بازداشت‌شدگان، آقای جلیل محمدی و آقای علیرضا عسگری، تا این تاریخ هنوز در زندان رجایی شهر کرج در بازداشت به‌سرمی‌برند.
به علاوه، آقای پدرام نصراللهی، یکی دیگر از اعضای کمیته هماهنگی، در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۹۱ به خاطر فعالیت‌های سندیکایی خود در دادگاه انقلاب اسلامی سنندج مورد محاکمه قرار گرفت. آقای نصراللهی در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۰ بازداشت و در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ با وثیقه آزاد شده بود. بنابه گزارش‌ها ، دلیل محاکمه او عضویت در کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری و فعالیت‌های سندیکایی او بوده است. او در پی دستگیری در تیرماه ۱۳۸۷، سه ماه و ۱۵ روز در بازداشت به سر برده و نیز در مرداد ماه ۱۳۸۹ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به چهار ماه زندان محکوم شده بود.
اطلاعات پیشینه ای
وکیل مدافع آقای رضا شهابی، در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۳۹۱ اطلاع یافت که قاضی ابوالقاسم صلواتی رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی در مرحله بدوی موکل او را به شش سال زندان محکوم کرده است. آقای شهابی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» (یک سال زندان) و «تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» (پنج سال زندان) محکوم شد. او همچنین به ۵ سال محرومیت از فعالیت های سندیکایی و پرداخت جریمه نقدی به مبلغ ۷۰ میلیون ریال محکوم شد. علاوه‌بر این، باوجود این که وضعیت جسمانی آقای شهابی در زندان رو به وخامت رفته است، مسئولان زندان او را از خدمات درمانی مناسب محروم کرده‌اند.
گذشته از این، چندین فعال سندیکایی به خاطر فعالیت‌های اتحادیه‌ای خود در حال حاضر در بازداشت هستند یا محکومیت زندان خود را می‌گذرانند، از جمله آقایان علی نجاتی، شاهرخ زمانی، محمد جراحی، بهنام ابراهیم زاده، رسول بداغی، محمد حسینی، مهدی فراحی شاندیز و علی اخوان. بسیاری از فعالان سندیکایی دیگر نیز پس از گذراندن دوره های بازداشت با وثیقه آزاد هستند و در انتظار محاکمه به سر می‌برند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.