تهدید شغل ۱۰۰ هزار کارگر نساجی اصفهان

شنبه, 17ام تیر, 1391
اندازه قلم متن

یکصد هزار اصفهانی در صنایع نساجی استان اصفهان شاغل هستند و بی‌برنامگی و عدم ارائه راهکارهای صحیح برای حل مشکل نساجی‌ها، این مشاغل را تهدید می‌کند

شکی نیست که افزایش قیمت حامل‌های انرژی، نرسیدن بسته‌های حمایتی هدفندی یارانه‌ها، تحریم‌ها و بالا بودن نرخ بهره بانکی مشکلاتی برای صنعتگران استان اصفهان ایجاد کرده اما این مشکلات، از بحرانی که کارگران و حقوق بگیران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، سخت‌تر نیست.

به گزارش خبرنگار ایلنا در اصفهان، حدود یک دهه پیش بود که داستان بحران در صنعت نساجی اصفهان آغاز شد، این زخم کهنه، از اوایل دهه ۸۰ با فرسودگی ماشین آلات و کمبود سرمایه در گردش کارخانه‌ها سرباز کرد و با موجی که از اعتراض کارگران و تعطیلی واحد‌ها بوجود آورد، به سرعت مورد توجه مسوولان قرار گرفت و آن‌ها را بر آن داشت که با استفاده از تسهیلات کمکی ارزان قیمت و حتی استفاده از حساب ذخیره ارزی این بحران را خاتمه دهند.

اما اکنون که بیش از یک دهه از شروع بحران می‌گذرد، هنوز هم این صنایع بر این باورند که مشکلاتشان حل نشده و هر ماه، تعدادی از کارخانه‌ها دست به تعدیل نیرو می زنند یا اعلام ورشکستگی می‌کنند.

تعطیلی سه کارخانه نساجی اصفهان در سه ماه

مظفر چولمقانی دبیر انجمن صنفی کارفرمایان نساجی‌های اصفهان در این باره به ایلنا گفت: هیچ تغییری در وضعیت این صنعت مشکل دار بوجود نیامده و همچنان واحدهای فعال با زخم‌های کهنه دست و پنجه نرم می‌کنند.

او خبر تعطیلی سه کارخانه نساجی در سه ماه گذشته را تایید کرد و گفت: متاسفانه نه تسهیلاتی به کارخانه‌های مشکل دار پرداخت شده و نه بهبودی در کارشان حاصل شده است.

ادامه کار با ۴۰ درصد ظرفیت تولید

چولمقانی با تاکید بر اینکه بسیاری از کارخانه‌های نساجی، با ۴۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت خود به فعالیت ادامه می‌دهند، بیان داشت: مشکل اصلی، کمبود مواد اولیه است که عمدتا در سالهای گذشته از خارج از کشور وارد می‌شد اما اخیرا با تحریم‌های جدید، برای خرید و واردات پنبه و الیاف مصنوعی دچار مشکل شده‌ایم.

وی با انتقاد از همکاری نکردن بانک‌ها برای بازکردن ال سی و انجام فعالیت‌های مربوط به تجارت خارجی این صنف گفت: متاسفانه بسیاری از واحدهای تولیدی، ماههاست که ۲ تا ۵ میلیارد تومان هزینه لازم برای خرید مواد اولیه را در دست دارند اما نمی‌توانند خط تولید کارخانه‌شان را به راه اندازند.

کمبود مواد اولیه داخلی

وی با اشاره به ادامه فعالیت نساجی‌ها با استفاده از مواد اولیه داخلی گفت: مشکل اینجاست که نه پنبه داخلی از کیفیت مورد نیاز کارخانه‌های نساجی برخوردار است و نه محصول صنایع پتروشیمی داخلی جوابگوی نیاز ماست.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان نساجی‌های اصفهان با اشاره به جلسات متعدد این صنف با مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و حتی مدیران استانی و محلی گفت: با این وجود هنوز مشکلات پابرجاست و کارفرمایان چاره‌ای جز تعدیل نیرو نداشته‌اند.

دو هزار کارخانه نساجی اصفهان و ۱۰۰ هزار شغل مستقیم در خطر

این همه در حالی روی می‌دهد که به گفته حاتم شاه‌کرمی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنایع نساجی استان اصفهان، در حال حاضر، یکصد هزار اصفهانی در این صنعت شاغل هستند و بی‌برنامگی و عدم ارائه راهکارهای صحیح برای حل مشکل نساجی‌ها، این مشاغل را تهدید می‌کند.

وی با اشاره به وجود بیش از هشت هزار واحد صنعتی در استان افزود: از این تعداد دو هزار و ۲۰۰ واحد متعلق به صنعت نساجی است.

شاه کرمی همچنین خواستار اجرای قانون مبارزه با کالای قاچاق شد و گفت: با توجه به ماده ۱۰۳ تامین اجتماعی که به ماده ۸۰ تبدیل شده، این قانون اجرا نمی‌شود و باعث وارد آمدن فشارهایی بر صنعت نساجی شده است.

رشد ۴۰ درصدی صادرات نساجی ها

اما از سوی دیگر رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان در مراسم تجلیل از ۳۰ تلاشگر صنایع و معادن اصفهان، اعلام کرد: صاردات صنعت نساجی در سه ماهه نخست سال جاری در حدود ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

سید عبدالوهاب سهل‌آبادی با اشاره به مشکلات موجود بر سر راه صنعت و تولید تصریح کرد: با توجه به روزهای سخت و وجود تحریم‌ها، تورم، عدم کمک و ارایه بسته‌های حمایتی طرح هدفمندی یارانه‌ به خود می‌بالیم که در صنعت نساجی در سه ماهه نخست امسال در حدود ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته‌ایم.

وی از اختصاص رتبه نخست توسعه یافتدگی رتبه دوم در صادرات صادرات کشور به اصفهان با وجود همه مشکلات موجود خبر داد و گفت: صنعت اصفهان در تمام دولت‌ها پویا بوده اما در حال حاضر با مشکلات بسیاری از جمله رفتن برخی از فعالان این عرصه پشت میله‌های زندان روبرو است.

مشکلات اقتصادی محدود به صنعت نیست

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان و نایب رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اصفهان در پاسخ به ایلنا درباره ناهماهنگی آمار رشد صاردات نساجی‌ها با بحران و تعدیل ظرفیت آن‌ها گفت: مشکلات اقتصادی در همه بخش‌ها وجود دارد و مختص به صنعت و معدن هم نیست البته با توجه به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، افزایش دامنه تحریم‌ها، بالابودن نرخ بهره بانکی و موارد دیگر، کار واحدهای تولیدی کند شده اما این به آن معنا نیست که سیاه نمایی کنیم و همیشه در انتظار حل مشکلات از بیرون مجموعه خود باشیم.

وی با اشاره به نقش مدیریت صحیح در شرایط کنونی و برای کاهش اثرات بحران‌های اقتصادی در کارخانه‌ها گفت: افزایش صادرات صنعت نساجی اصفهان، موضوعی بود که در جلسات با استاندار و دیگر نشست‌های تخصصی اعلام شده و مورد تایید اعضای این انجمن صنفی نیز بوده و هست.

مشکل کارگران و کارمندان، بیشتر است

سهل آبادی که معتقد است در حال حاضر وضع کارگران و حقوق بگیران سخت‌تر از کارفرمایان است افزود: بار‌ها از کارفرمایان خواسته‌ام به جای تعدیل نیرو، کارگران خود را حفظ کنند، چراکه سالهاست از کارآن‌ها بهره برده‌ایم و از نتیجه کار و تلاش آن‌ها استفاده کرده‌ایم.

وی با استناد به کارگاههای تولیدی مشکل داری که این هفته به ستاد تسهیل استان مراجعه کردند و خواستار حل مشکلاتشان شدند گفت: به جز دو سه کارخانه، بقیه واحدهای تولیدی فعالند و مشکل تعدیل نیرو نداشته‌اند.

رشد تصاعدی هزینه‌های کارگران

علیرضا حیدری کار‌شناس مسایل اقتصادی در اصفهان نیز با تایید مشکلات روزافزون جامعه حقوق و دستمزد بگیر گفت: افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان باعث افزایش هزینه‌های سبد خانوار کارگران به صورت تصاعدی می‌شود.

وی یادآور می‌شود: بعد از اجرای مرحله نخست هدفمندی یارانه‌ها، قیمت بسیاری از کالا‌ها از جمله نان افزایش یافت که به دلیل عدم ایجاد سیستم جبران برای این افزایش قیمت، مشکلات زیادی متوجه کارگران و خانواده آن‌ها شده است که جبران آن نه با افزایش دستمزد و نه با افزایش پرداخت یارانه نقدی دیده نشده است.

گزارش از: ناهید شفیعی، ایلنا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.