اعتصاب دراویش در اعتراض به “فشارهای خودسرانه”

یکشنبه, 16ام شهریور, 1393
اندازه قلم متن

daravish

kaveh_ghoreishiکاوه قریشی
k.ghoreishi(at)roozonline.com

خانواده دراویش زندانی در مصاحبه با روز از پیوستن امیر اسلامی، مصطفی عبدی، کسری نوری و امید بهروزی به اعتصاب‌غذای دسته‌جمعی دراویش گنابادی زندانی خبر داده‌اند. با پیوستن این چهار درویش، اینک ۹ درویش گنابادی در زندان‌های اوین، تهران و نظام شیراز در اعتصاب غذا هستند.

به گزارش سایت مجذوبان نور، که اخبار دراویش گنابادی را پوشش می‌دهد، اعتصاب کنندگان در بندهای ۴، ۷، ۸ و۳۵۰ زندان اوین تهران و بند عمومی زندان نظام شیراز نگهداری می‌شوند.

بر اساس این گزارش، زندانیان “به دلیل رفتارهای غیرقانونی مسوولان زندان با زندانیان سیاسی و عقیدتی و اعمال فشارهای خودسرانه و محدودیت‌های خارج از ضوابط قانونی بر آنها” دست به اعتصاب زده‌اند.

شکوفه یداللهی، مادر کسری نوری و خواهر فرشید یداللهی که هر دو در اعتصاب هستند به روز می‌گوید دراویش زندانی، در اعتراض به احکام ناعادلانه، ایجاد محدودیت برای زندانیان و انتقال از بند زندانیان سیاسی تصمیم گرفته‌اند تا برآورده شدن مطالباتشان به اعتصاب خود ادامه دهند.

این چندمین‌بار در سالهای گذشته است که تعدادی از دراویش گنابادی در زندان‌های مختلف دست به اعتصاب غذا می‌زنند.

شماری از آنها که اینک دوباره دست به اعتصاب غذا زده‌اند در اسفندماه سال گذشته نیز در زندان‌های اوین تهران، رجایی‌شهر کرج،‌ نظام شیراز و زندان بندرعباس، در اقدام مشابهی به وضعیت خود اعتراض کرده بودند.

بیش از دوهزار نفر از جامعه دراویش گنابادی نیز با آغاز اعتصاب غذا با زندانیان اعتصابی همبستگی کردند. تعدادی از خانواده ها نیز به مدت چند روز مقابل دادستانی تهران تجمع و تحصن کردند؛ تجمعی که با دخالت پلیس به خشونت کشیده و منجر به بازداشت تعدادی از خانواده‌ها شد.

شکوفه یداللهی از بستگان چند وکیل زندانی می‌گوید در پی این تحصن و شکسته‌شدن اعتصاب دراویش، برخی از زندانیان که به رجایی‌شهر کرج منتقل شده بودند به بندهای جرایم مالی، و نه سیاسی زندان اوین بازگردانده شدند.

خانم یداللهی می‌گوید، برادر او فرشید یداللهی و چند زندانی دیگر به بندهای هفت و هشت که مخصوص نگهداری زندانیان جرایم مالی است منتقل شده‌اند.

به گفته او “آنها را در شرایط سختی قرار داده و محدودیت‌هایی فراوانی برایشان ایجاد کرده‌اند. از جمله سایر زندانیان را از معاشرت با آنها منع کرده‌اند.”

گرچه زندانیان متعلق به جامعه دراویش گنابادی ایرانی سلسله نعمت‌اللهی از چندین سال پیش با فشارها و محدودیت‌های امنیتی فراوانی روبرو بوده‌اند، اما برخوردهای امنیتی با آنها در زندان، به ویژه بعد از تحصن اسفندماه گذشته و اتفاقات بند ۳۵۰ زندان اوین در فروردین‌ماه گذشته شدت گرفته است.

یک زندانی سیاسی سابق که آن هنگام و ماه‌های بعد از آن در اوین بند نگهدای می‌شد به روز گفته بود مدتی پس از حادثه حمله به بند ۳۵۰ روند انتقال برخی از زندانیان این بند آغاز شد و در گام اول همه زندانیان متعلق به جامعه دراویش گنابادی ایران و اعضای سازمان مجاهدین به خارج از این بند منتقل شدند.

در تازه‌ترین گزارش مربوط به ایجاد محدودیت برای دراویش گنابادی، مادر رضا انتصاری عکاس و مستندساز زندانی گفته است از حدود یک ماه پیش از وضعیت فرزندش اطلاعی ندارد.

خانم ابتصاری به روز گفته بود فرزندش به دلیل درویش بودن از صدا و سیما اخراج و به دلیل خبرنگار بودن و پوشش خبری اخبار مربوط به دراویش گنابادی به ۸ سال و نیم حبس تعزیری محکوم و زندانی شد.

رضا انتصاری، عکاس و مستندساز و همکار سایت مجذوبان نور و از فعالان حقوق دراویش گنابادی،هفته گذشته در زندان دچار ناراحتی قلبی شداما مسئولان زندان از اعزام او به بیمارستان خودداری کردند.

از: روز

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.