طی ده سال مصرف غذایی ایرانیان حدود یک سوم کاهش یافت

پنجشنبه, 20ام شهریور, 1393
اندازه قلم متن

morgh foroushi

بنا بر آمار بانک مرکزی متوسط مصرف سالانه اقلام خوراکی ایرانیان طی ۱۰ سال گذشته ۳۰ درصد کم شده است. مصرف اقلام خوراکی و آشامیدنی خانوارها در سال ۸۲ حدود ۱۳۹۲ کیلوگرم بوده که این رقم در سال ۹۱ به ۹۸۱ کیلوگرم رسیده است.

بنا بر آمار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، متوسط مقدار مصرف سالانه اقلام خوراکی و آشامیدنی خانوار ایرانیان طی ۱۰ سال گذشته ۳۰ درصد کم شده است. به گزارش روزنامه “شرق” این واقعیت جامعه‌ای است که مسئولان در سال‌های قبل بر بهتر شدن شرایط رفاه خانوار با توزیع یارانه نقدی تاکید داشته‌اند.

شرق می‌نویسد، کوچک‌ترشدن سبد غذایی خانوار در ایران و میزان فشار اقتصادی واردشده به آحاد مردم در طول سال‌های گذشته، درآمار بانک مرکزی قابل مشاهده است: «وقتی خوراک خانوارکم می‌شود، یعنی توان خرید آن‌ها کاهش یافته و سبد غذای آنها کوچک‌تر شده است.»

طی این دوره ده ساله مصرف نان، “قوت غالب مردم ایران” که نسبت به باقی اقلام غذایی ارزان‌ترین برآورد می‌شود، ۳۷ درصد کاهش یافته است. به غیر از نان، تمام اقلام‌اساسی یعنی گوشت قرمز، نان، برنج، روغن و تخم‌مرغ نیز بین ۲۷ تا ۳۷ درصد کاهش مصرف داشته‌اند. نکته جالب آن‌که مصرف شیر که ماده غذایی بدون جایگزین خوانده می‌شود؛ طی این مدت ۳۱ درصد کمتر شده است.

در طول ۱۰ سال یعنی از سال ۸۲ تا سال ۹۱، هزینه تامین خوراک، پوشاک و مسکن به عنوان نیازهای اولیه خانوار، بیش از ۳۶۵ درصد افزایش داشته و به عبارت دیگر مخارج خانوار چهاربرابر شده است.

این در حالی است که در این مدت دستمزد تعیین‌شده تنها ۲۵۰ درصد افزایش یافته که رقمی بسیار پایین‌تر از تورم نیازهای اولیه خانوار است.

هزینه خوراکی و آشامیدنی سالانه هر خانوارایرانی در سال ۸۲ برابر با یک‌ میلیون ‌و ۲۷۱ هزارتومان بوده و این رقم در سال ۹۱ به پنج‌میلیون ‌و ۶۸۳ هزارتومان افزایش یافته است که رشد ۳۴۷ درصدی را نشان می‌دهد. به عبارت ساده‌تر هر خانوار فقط برای تامین غذای خود باید ۴۷۳ هزارتومان در ماه هزینه کند که این رقم ۷۷ درصد از حداقل دستمزد خالص کارگران در سال ۹۳ است.

دولت احمدی‌نژاد نیمی از درآمد نفت کل تاریخ ایران را در اختیار داشت

بخش عمده کاهش خوراک ایرانیان در طول دو دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد صورت گرفته است. دولتی که با شعار “آوردن پول نفت سر سفره ایرانیان” روی کار آمد.

شهریور سال ۹۱ اکبر ترکان معاون اسبق وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران و مشاور فعلی حسن روحانی اعلام کرد کل درآمد ۱۰۳ ساله نفت ایران ۱۱۱۶ میلیارد دلار بوده است که با افزایش قیمت نفت، سهم دولت نهم و دهم از این درآمد ۵۳۱ میلیارد دلار یعنی بیش از نیمی از درآمد نفتی کل تاریخ ایران بوده است.

به این ترتیب در طول ۸ سال ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد که ایران بالاترین درآمد نفتی را داشته است، همزمان ایرانیان کوچک‌تر شدن سفره خانواده‌ها به میزان بالای حدود یک سوم را هم تجربه کرده‌اند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

 1. آمار های ذاذه شده از جانب بانک مرکزی صحیح نمی باشد اوضاع در این ده سال بسیار وخیم تر از این حرفها است. برای اثبات این مسئله لطفا مراجعه کنید به مقاله:
  قیمت برخی کالاهای اساسی در ابتدا و انتهای دولت دوم احمدی نژاد +تصاویر در روزنامه اقتصاد آنلاین در لینک زیر:
  http://www.eghtesadeiranonline.com/vdcbwfb5grhbfwp.uiur.html
  یا مقاله مقایسه کوتاه آماری سال اول و آخر ریاست جمهوری احمدی نژاد در لینک:
  http://20ist.com/archives/21805
  اصولا باک مرکزی آمارهای رسمی را کمتر از آمارهای واقعی اعلام می کند.