زندان شهرری: ریحانه جباری مورد بازجویی قرار گرفت و شعله پاکروان خواهان رسیدگی مجدد پرونده است

چهارشنبه, ۱۶ام مهر, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

na be edam reyhane

تیم خبری کمیته بین‌المللی نه به اعدام: مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران روز دوشنبه این هفته اعلام کرد که به گفته او برای «تعیین وضعیت» پرونده ریحانه جباری، زندانی محکوم‌به اعدام ۱۰ روز مهلت داده‌شده است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، وزیر دادگستری روز ۱۴ مهر گفت: «تلاش‌ها در پرونده ریحانه جباری ادامه دارد.» همچنین سه‌شنبه خبرگزاری مهر در گزارشی اعلام کرده «مهلت ۱۰ روزه برای تعیین وضعیت ریحانه، چهارشنبه ۱۶ مهرماه به پایان می‌رسد.»

این در حالی است که امروز ریحانه جباری را در زندان شهرری برای ساعاتی مورد بازجویی قراردادند و دوباره به بند خود در زندان شهرری بازگردانده‌اند.

ریحانه جباری، طراح داخلی متهم است که در سال ۱۳۸۶ مرتضی عبدالعلی سربندی را به قتل رسانده است. او گفته است که دلیل این اقدام، دفاع از خود در برابر تعرض جنسی وی بوده است. ابهامات زیادی در پرونده ریحانه جباری وجود دارد؛ و ریحانه دریکی از دل نوشته‌های خود گفته است: «من وقتی مورد هجوم از طرف دکتر سربندی قرار گرفتم در دفاع از خودم به او یک ضربه چاقو زدم. ناگهان کرمی از پشت توی سرم زد. ناگهانی بود و من گردنم را محکم نگرفته بودم. سرم روی میز خورد. کاغذ را برداشت و پاره کرد. از اول بنویس. واقعیت را بنویس. کرمی از اتاق خارج شد. مرد تپل گفت شوخی‌بردار نیست. تو همکاری کن، ما به قاضی می گیم که همکاری کردی و بهت تخفیف میدن. فردا می خوان خانواده‌ات رو، همه شونو بازداشت کنن. نمیخوای بهشون رحم کنی؟ گریه‌ام گرفت. گفتم واقعیت همینه. باور کنید. چرا منو زد؟ مگه چی باید بنویسم؟ گفت تو رو زد؟ تو به این میگی زدن؟ گفتم من چیز دیگه ای ندارم که بگم و فقط همونا رو می‌نویسم. گفت حتماً باید بتکونن تو رو؟ کرمی برگشت داخل اتاق. با دو مرد دیگر. یکی قدبلند و ریش‌دار و دیگری متوسط و بدون ریش. آن دو نفر نشستند روی صندلی. مرد تپل پشت سرم بود. کرمی داد زد می‌نویسی یا نه؟ تا حالا اراجیف بافتی، حالا راست شو بگو. مرد تپل گفت نه الان همکاری می کنه. الان مینویسه. یه کم فرصت بدین. داره فکر شو جمع میکنه. دوباره نوشتم. من درحالی‌که مورد هجوم سربندی قرارگرفته بودم در دفا… مرد تپل سرم را به عقب کشید و مرد بی‌ریش چند سیلی در دو گوشم زد»

در همین رابطه شعله پاکروان مادر ریحانه جباری به تیم خبری کمیته بین‌المللی علیه اعدام گفت: «من خواهان بررسی مجدد پرونده ریحانه برای روشن شدن نقاط ابهام پرونده با تحقیقات و بدون فشار هستم.»

کمیته بین‌المللی نه به اعدام
6 اکتبر 2014


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.