افشای روابط پرتنش امارات و ایران توسط ویکی لیکس

چهارشنبه, ۲۱ام تیر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

به گزارش بی‌‌بی‌سی فارسی وبسایت ویکی لیکس اسنادی را منتشر کرده است که پشت پرده روابط پرتنش امارات متحده عربی و ایران را افشا می‌کند. یکی از اسنادی که سایت ویکی لیکس منتشر کرده و تاریخ آن به ۱۹ فروردین ۱۳۸۸ (۸ آوریل ۲۰۰۹) باز می‌گردد، به دیدار عبد الله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا پرداخته است. در این دیدار وزیر اماراتی گفته است که «خطر جمهوری اسلامی بیش از اسرائیل اماراتی‌ها را نگران می‌کند.»

برپایه این سند آل نهیان به کلینتون گفته است: «مقام‌های اماراتی تهدید ایران را حتی بدون دستیابی این کشور به سلاح اتمی احساس می‌کنند.»

اما در یک سند قدیمی‌تر که تاریخ آن متعلق به اردیبهشت ۱۳۸۴ (می‌۲۰۰۵) است، آمده که محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و جانشین فرمانده کل نیروهای مسلح امارات، در دیدار با یک ژنرال آمریکایی، خواستار استفاده از «زور برای از میان برداشتن برنامه های اتمی ایران شده است.»

از سویی دیگر روزنامه گاردین سندی منتشر کرده که تاریخ آن به ۲۰ بهمن ۱۳۸۸ (۹ فوریه ۲۰۱۰) باز می‌گردد. این سند گزارشی است که ریشارد اولسون سفیر آمریکا در امارات از دیدار ژنرال مایک مولن با محمد بن زاید آل نهیان به وزارت امور خارجه کشورش ارائه داده است. در این دیدار مرد شماره دو امارت ابوظبی، نسبت به آغاز جنگی در منطقه که عامل آن ایران است ابراز نگرانی کرده و گفته نسبت به وجود گروه‌های خرابکار وابسته به حزب الله و حماس در کشورهای عربی خلیج فارس، «مشکوک» است.

سفیر آمریکا در تلگراف خود نوشته است که مقام‌های اماراتی، ایران را بزرگ‌ترین تهدید خارجی علیه خود و منطقه می‌دادند و افزوده است: «امارات همچون جامعه جهانی معتقد است که دستیابی ایران به سلاح اتمی مساله‌ای قابل پذیرش نیست و خاورمیانه را به رقابت تسلیحاتی سوق خواهد داد.»

در این دیدار محمد بن زاید از نگرانی مقام‌های اماراتی از برنامه های احتمالی گروه‌های وابسته به ایران در منطقه همچون حزب الله لبنان و حماس فلسطین سخن گفته است.

برپایه این سند، این مقام اماراتی، نسبت به دو مساله خوشبین نیست، یکی امکان اینکه ایران به نصیحت‌ها گوش فرا دهد و برنامه ساخت تسلیحات اتمی خود را کنار گذارد و دوم امکان اعمال تحریم‌های سخت از سوی جامعه جهانی علیه ایران که این کشور را از دنبال کردن برنامه هایش منصرف کند.

سفیر آمریکا تاکید می‌کند که ولیعهد ابوظبی، «منطق جنگ» را بر منطقه حاکم می‌داند؛ مساله‌ای که از تلاش‌های ایران در توسعه نیروهای مسلح خود برداشت کرده است.

سفیر آمریکا در تلگراف خود نوشته است: «پیام بن زاید به آمریکایی‌ها این است که برای مقابله با اقدام‌های ناگهانی تهران، باید آمریکا و امارات متحده عربی، با یکدیگر همکاری و هماهنگی بیشتری داشته باشند.»

این مقام اماراتی همچنین روند صادرات اسلحه آمریکایی به کشورش را کند دانسته و بیم آن دارد در صورت درگرفتن جنگی با ایران، دولت امارات سلاح کافی برای حمایت از ملت خود نداشته باشد.

سفیر آمریکا می‌گوید که بن زاید معتقد است آغاز جنگ «حتمی است و دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد.»

نخست وزیر امارات متحده عربی در سفر به تهران

در خصوص بحران یمن و دست داشتن ایران در آن، ولیعهد ابوظبی به مقام‌های آمریکایی گفته که معتقد است ایران از شورشیان شیعه مذهب حوثی در شمال یمن پشتیبانی می‌کند. هنگامی که ژنرال مایک مولن به او گفت هیچ دلیلی مبنی بر دخالت ایران در بحران حوثی‌ها وجود ندارد، بن زاید پاسخ داد که «تمرکز بر فعالیت‌های القاعده در جنوب یمن باعث غفلت از ماجراجویی‌های ایران در این کشور شده است.»

امارات و انتخابات ریاست جمهوری ایران

انتخابات ریاست جمهوری جنجال برانگیز ایران در سال ۱۳۸۸ هم یکی از محورهای بحث مقام‌های اماراتی با مسئولان آمریکایی بود که در آن اماراتی‌ها نظر خود را درباره نامزدهای اصلی انتخابات مطرح کردند.

سندی محرمانه که تاریخ آن به ۳۱ فرودین ۱۳۸۸ (۲۰ آوریل ۲۰۰۹) باز می‌گردد و آن را سایت ویکی لیکس منتشر کرده، نشان می‌دهد که مقام‌های اماراتی در خصوص ریاست جمهوری میرحسین موسوی به آمریکایی‌ها هشدار داده‌اند.

این هشدار در ضیافت شام محمد بن زاید و عبد الله بن زاید آل نهاین وزیر امور خارجه امارات به افتخار تیموتی گایتینر وزیر خزانه داری آمریکا اعلام شده است.

در این ملاقات محمد بن زاید درباره انتخابات ایران می‌گوید: «میرحسین موسوی در زمینه زیاده طلبی‌های هسته‌ای هیچ تفاوتی با احمدی‌نژاد ندارد. هدف این دو مشترک است اما تاکتیک متفاوتی در پیش می‌گیرند.»

او ادامه داده است: «احمدی‌نژاد خطرناک است اما همچون یک کتاب باز است که اسرارش هویدا است. اما میرحسین موسوی این گونه نیست و اهدافش در پس چهره روشنفکرانه‌اش نهفته است.»

ولیعهد ابوظبی همچنین می‌گوید که مشاوران میرحسین موسوی کسانی هستند که در ماه‌های نخست پس از پیروزی انقلاب ایران، سفارت آمریکا را در تهران اشغال کرده‌اند.

اشاره این مقام اماراتی به «دانشجویان خط امام» است که در آبان سال ۱۳۵۸ سفارت آمریکا را اشغال کردند و دیپلمات‌های آمریکایی را به مدت ۴۴۴ روز به گروگان گرفتند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.