حمید سمندریان، “پدر تئاتر ایران” درگذشت

پنجشنبه, 22ام تیر, 1391
اندازه قلم متن

به گزارش منابع خبری ایران، حمید سمندریان که از او به‌عنوان “پدر تئاتر ایران” نام برده می‌شود بر اثر سرطان کبد در تهران درگذشت.

سمندریان در سال ۱۳۱۰ در تهران متولد شد. هما روستا یکی از بازیگران تئاتر و سینمای ایران همسر وی است.

شروع فعالیت تئاتری سمندریان حین تحصیل در دوره متوسطه بود. او در کلاس‌های تئاتر و هنرپیشگی حسین خیرخواه، شباویز و نصرت کریمی شرکت و تحصیل کرده است. این کلاس‌ها زیر نظر عبدالحسین نوشین اداره می‌شد. حمید سمندریان همچنین ویلون می‌نواخت و از شاگردان ذوالفنون بود.

وی پس از اتمام دوره دبیرستان به اروپا سفر کرد و طی شش سال به صورت آکادمیک تحت آموزش ادوارد مارکس که یکی از استادان برجسته تئاتر بود اصول و مبانی کارگردانی و بازیگری را آموخت و هم‌زمان در آلمان به‌صورت حرفه‌ای مشغول به کار شد.

سمندریان پس از پایان این دوره به ایران برگشت و نمایشنامه “دوزخ یا دربسته” اثر ژان پل سارتر را در تالار نوبنیاد به روی صحنه برد.

پس از آن حمید سمندریان با همکاری مهدی نامدار دانشکده تئاتر دانشگاه تهران را بنیان گذاشت و کار تدریس را در دانشگاه‌های تهران آغاز کرد.

حمید سمندریان در سال ۱۳۴۲ گروه تئاتری به‌نام گروه هنری پاسارگاد تشکیل داد که پرویز پورحسینی، سعید پورصمیمی، پری صابری، اسماعیل محرابی، جمشید مشایخی، پرویز کاردان، محمد حفاظی، منوچهر فرید، ثریا قاسمی، اسماعیل و مهدی فخیم‌زاده از جمله اعضای آن بودند.

سمندریان طی سه دهه گذشته تنها چهار اثر نمایشی را کارگردانی کرد و به صحنه برد.

گفته می‌شود که این پیش‌کسوت تئاتر ایران آرزوی اجرای نمایش “گالیله” را به‌عنوان وصیت‌نامه هنری خود داشت.

مرگ سمندریان در حالی رخ داد که همراهان و شاگردان او برای بهتر شدن حال وی، قصد داشتند بار دیگر اجرای نمایش “بازی استریندبرگ” را که او سال‌ها پیش به صحنه برده بود با همان بازیگران قبلی یعنی هما روستا، رضا کیانیان و پیام دهکردی پائیز امسال به صحنه ببرند و حتی بخشی از تمرینات نخستین این نمایش نیز در منزل شخصی او آغاز شده بود.

پیکر سمندریان صبح روز شنبه ۲۴ تیر از مقابل سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر تشییع می‌شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.