رونمایی و تست رادارهای سپهر با برد ۲۵۰۰ کیلومتری

چهارشنبه, ۲۱ام آبان, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

ایران برای نخستین بار از رونمایی اولین فاز رادار برد بلند “سپهر” خبر داد. این سیستم راداری بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر برد دارد و اهداف رادارگریز، موشک‌های بالستیک و کروز را هم کشف و شناسایی می‌کند.

خبرگزاری فارس روز سه‌شنبه (۲۰ آبان / ۱۱ نوامبر) از موفقیت تست سیستم جدید رادار دوربرد سپهر خبر داد. به نوشته فارس در رونمایی رادار سپهر امیر فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی و امیر شهرام معاون اجرایی قرارگاه حضور داشتند.

گفتنی است پیش از این در رونمایی دستاوردهای صنایع نظامی کشور مقامات بلندپایه در سطح ریاست جمهوری و حتی رهبر شرکت می‌کردند. برخلاف دوره‌های قبل این بار تبلیغات زیادی پیرامون این “رادار کیهانی” انجام نگرفت.

فارس به نقل از امیر شهرام، معاون اجرایی و سخنگوی قرارگاه پدافند هوایی می‌نویسد که رادار سپهر بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر برد دارد. وی تاکید می‌کند: «به وسیله این رادار می‌توان تهدیدات احتمالی علیه جمهوری اسلامی ایران را در فاصله بسیار دورتر از مرزها کشف و رصد کرد که این امر زمان تصمیم‌گیری را بیشتر خواهد کرد.»

کشف و شناسایی موشک‌های بالستیک توسط رادار جدید

معاون اجرایی قرارگاه پدافند هوایی در تشریح ویژگی‌های دیگر این رادار گفته است که سیستم رادار سپهر قادر است “اهداف رادار گریز با سطح مقطع بسیار پایین، ارتفاع متوسط و ارتفاع بالا و اهداف ریز پرنده، موشک‌های بالستیک، نیمه بالستیک و نیز موشک‌های کروز” را کشف وشناسایی کند.

امیر شهرام تاکید کرده است که ساخت و بکارگیری سامانه‌های جدید راداری در سال‌های گذشته پدافندهوایی جمهوری اسلامی ایران را به یک مجموعه مقتدر و هوشیاردر سطح منطقه تبدیل کرده است.

گفتنی است که جمهوری اسلامی از سال ۱۹۹۲ به بعد تلاش کرد با اتکا به تولیدات داخلی در عرصه نظامی روی پای خود بایستد و موفق شده است، سلاح‌های سبک و سنگین از قبیل خمپاره‌انداز، تانک و حتی زیردریایی و پهپاد تولید کند.
پیش از این ایران از رونمایی موشک‌هایی با برد ۲۰۰۰ کیلومتری هم خبر داده بود. رسانه‌های غربی در این باره نوشتند که برد موشک‌های جدید ساخت ایران تا خاک اسرائیل و پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه می‌رسد.

تردید درباره‌ی توان نظامی ایران

به رغم پیشرفت‌های صنایع نظامی کشور تردیدهایی نیز درباره توان نظامی ایران از سوی حتی برخی مقامات جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در دسامبر سال گذشته میلادی در جریان یک سخنرانی در دانشگاه تهران اظهار داشت: «غربی‌ها از چهار تا تانک و موشک ایران نمی‌ترسند و آمریکا می‌تواند با یک بمب تمام سیستم نظامی ما را از کار بیاندازد.» این ادعای وزیرخارجه ایران موج سنگینی از انتقادهای چهره‌‌های تندرو جمهور اسلامی را برانگیخت.

از سوی دیگر ایران برای تقویت بنیه دفاعی خود سال‌ها تلاش کرد تا موشک‌های اس ۳۰۰ روسیه را خریداری کند، اما روسیه به دلیل تحریم‌های بین‌المللی از تحویل این موشک‌ها به ایران سرباز زد.

به نظرکارشناس نظامی روس پاول فلگن‌هاوئر (Pavel Felgenhauer) ارتش ایران برای دفاع از فضای کشور نیاز شدیدی به این پدافندها دارد.

این کارشناس در گفت‌وگو با دویچه وله گفت که علیرغم برخورداری ایران از سامانه‌ی دفاعی “دوربرد” و “کوتاه برد” روسی، خلاء بزرگی در سیستم دفاعی ایران موجود است. فلگن‌هاوئر تاکید دارد، بدون موشک‌های اس ۳۰۰ ایران قادر نخواهد بود از فضای خود دفاع کند.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.