اطلاعیه آقای ادیب برومند، رئیس شورای مرکزی و هیأت رهبری جبهه ملی ایران

چهارشنبه, 5ام آذر, 1393
اندازه قلم متن

jebhe

به‌نام خداوند جان و خرد

هم‌اندیشگان گرامی؛

پس از انتشار اطلاعیه‌ی این‌جانب مورخ ۲/آذر/۹۳، که شتابزده در واکنش به اهانت‌های زشت و ناشایست نسبت به مظهر آزادگی و حق‌پروری، امام حسین (ع)، نوشته و منتشر شده است، متذکر می‌گردد:

همان‌طور که در بند یکم از ماده‌ی پنجم اساسنامه‌ی جبهه ملی ایران آمده است، شرط عضویت در جبهه ملی «تابعیت کشور ایران» است؛ با این‌حال پایبندی و احترام نسبت به عناصر تشکیل‌دهنده‌ی ملیت برای هر فرد ملی‌گرایی، محترم شمردن تشیّع را ایجاب می‌نماید. به‌هرحال همان‌گونه که پیشتر گفته شده، جبهه ملی ایران بر اساس اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر به همه‌ی باورهای جهانیان احترام می‌گذارد و به‌ویژه مراتب تکریم و حرمت را نسبت به ادیان الهی به جا می‌آورد؛ و بنابر اصل سوم از اصول عقاید و هدف‌های جبهه ملی ایران «برای حفظ احترام دین مبین اسلام و همچنین فراهم شدن امکان بهره‌گیری از تمامی توان ملی و مردمی جامعه ایران بر اصل جدایی دین از حکومت تأکید می‌کند.»

ضمناً مقصود از مغتنم شمردن جنبش‌های سوگواری، پاسداری از خون آزادگان و شهیدان راه حق و تأمین وحدت ملی بوده است؛ وگرنه بدیهی است که افراط‌گرایی و پیوند زدن عزاداری با خرافات هیچ‌گاه مورد تأیید نبوده و چه‌بسا دون مقام شهیدان حق‌پرست بوده است.

و اما در مورد شاه اسماعیل صفوی، تمامیت بخشیدن مجدد به سرزمین ایران خدمتی بزرگ بوده، ولی تاریخ نمی‌تواند کشتارهای او را برای ترویج تشیّع به دیده‌ی اغماض بنگرد و او را نکوهش نکند.

هم‌اندیشگان و هواداران جبهه ملی ایران همواره باید در نظر داشته باشند که مقالات اهانت‌آمیز از آن دست که به‌وسیله‌ی دکتر مهرآسا انتشار یافته، موجبات فشار مضاعف بر فعالیت‌های جبهه ملی را در درون کشور فراهم می‌آورد و دستاویزی برای پیش‌گیری از برگزاری جلسات جبهه می‌گردد. چنان‌که در روزهای اخیر ممانعت نیروهای امنیتی از تشکیل جلسه‌ی شورای مرکزی جبهه را شاهد بوده‌ایم و تهدیدهایی از نیروهای تندرو در فضای مجازی را همراه داشته است.

امید است انتشار این اعلامیه سوء تفاهماتی را که در اذهان بر اثر لغزش قلمی این‌جانب به وجود آمده مرتفع سازد و در ذهن هواداران صمیمی جبهه خدشه‌ای وارد نکرده باشد.

رئیس شورای مرکزی و هیأت رهبری جبهه ملی ایران
ادیب برومند
تهران – ۴/آذر/۱۳۹۳


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

۴ نظر

 1. آقای برومند این خرقه بینداز و برو۰سیاست مدار باسابقه و کهن سنی با چنین گاف بزرگی و توجیه فرار رو به جلو،هرچه زودتر بازنشسته شود هم گذشته خود و جبهه ملی را از سقوط محفوظ می دارد۰

  خبار روز: هویت ایرانی هویتی شیعی است یا ایرانی-ملی؟

  حسن حسن پور

  پنج‌شنبه ۶ آذر ۱٣۹٣ ء ۲۷ نوامبر ۲۰۱۴

  « مشکل برزگ هویت شیعی آن است که ارزشهای که به آن اعتقاد دارد امروز برای خیلی ها جعلی و بی اهمیت هستند. عدل علوی یا ستم ستیزی امام حسین هم دروغ بشمار می آیند و هم بی ارتباط با بی عدالتی‌ها و مبارزات جاری در زندگی اجتماعی مدرن. آئین های آن نیز انباشته از احساسات و بینشی دیده می شوند که در تضاد با زندگی مدرن قرار دارند. مداحی ها و عزاداری ها، بطور مثال، برای بسیاری مراسمی هولناک و خفه کننده ی ذوق و شور فردی هستند.»

 2. hich vaght nemikhastam bepaziram ke ”MELIUN” jadeh safkone eslamistha budand, vali ba in bayaniye fahmidam unha farghi ba eslamistha nadand. bayad o nabayad! khodi o gheyre khodi!

 3. ادعای شاه پرستها،باهمه بی سوادی ومشنگ بودنشان، مبنی برعوام فریب بودن مصدق (هرچند میهن خواه) واطرافیان ایشان،آنقدرها هم پَرت نیست

 4. ادعای شاهپرستها،باهمه بی سوادی ومشنگ بودنشان، مبنی برعوام فریب بودن مصدق واطرافیان ایشان،آنقدرها هم پَرت نیست