اعدام‌ها در دوران روحانی شتاب گرفته؛ ۱۰۹۷ نفر

جمعه, 14ام آذر, 1393
اندازه قلم متن

edam

کاوه قریشی
k.ghoreishi(at)roozonline.com

منابع حقوق بشری از اعدام دست‌کم ۱۸ زندانی مرتبط با جرایم مواد مخدر طی یک روز در ایران خبر داده‌اند. فعالان حقوق بشر هم در مصاحبه با روز می‌گویند اجرای احکام در ایران اخیرا شدت گرفته و تنها در یک ماه گذشته ۴۳ نفر به دار آویخته شده‌اند.

فعالان حقوق بشر می‌گویند روز سه شنبه، ۱۱ آذر، ۱۸ نفر در زندان‌های ارومیه، بندرعباس و قز‌ل‌حصار اعدام شده‌اند.

تمامی این زندانیان به جرایم مربوط به مواد مخدر محکوم به اعدام شده و در میان آنها دو زن و یک شهروند افغان نیز به چشم می‌خورد.

این آمار را هرانا، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران و تارنمای فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران منتشر و سازمان حقوق بشر ایران نیز آن را تائید کرده است.

محمود امیری‌مقدم، سخنگوی این سازمان به روز می‌گوید در یک ماه گذشته، یعنی از ۲ نوامبر تا ۲ دسامبر، طبق آماری که ما گردآوری کرده‌ایم، دستکم ۴۳ نفر اعدام شده‌اند. از این تعداد ۱۶ مورد توسط رسانه‌های رسمی‌ کشور اعلام شده و احکام ۹ نفر آنها نیز در ملاء‌عام به اجرا درآمده است.

آقای امیری مقدم می‌گوید که آمار ۴۳ نفری اعدام‌های ماه گذشته، پایین‌تر از میانگین ماهیانه تعداد اعدام‌ها در یک سال گذشته است.

او می‌افزاید:‌ “روند اعدام‌ها پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲ شتاب بیشتری گرفت و طبق آمار سازمان حقوق بشر ایران از بعد از انتخاب آقای روحانی تا کنون دستکم ۱۰۹۷ نفر در ایران اعدام شده‌اند.”

به گفته این فعال حقوق بشر از این تعداد، دستکم ۱۳ نفر از افراد اعدام شده هنگام ارتکاب جرم سنشان زیر ۱۸ سال بود. هم آمار کّل اعدام‌ها و هم تعداد نوجوانان بزهکار اعدام شده در این دوره، طی ۲۰ سال گذشته بی‌‌سابقه است.”

ماه گذشته کمیته حقوق‌بشر سازمان ملل با تصویب قطعنامه جدیدی با اکثریت آرا، نسبت به نقض حقوق‌بشر در ایران و به ویژه آمار بالای اعدام، خشونت و شکنجه در کشور ابراز نگرانی کرده بود.

در این قطعنامه کمیته حقوق بشر ضمن درخواست برای توقف بدرفتاری و خشونت و شکنجه در ایران از میزان بالای اجرای مجازات مرگ در ۱۵ ماه گذشته ابراز نگرانی عمیق شده و آمده بود که در این فاصله زمانی دست‌کم ۸۵۰ نفر توسط جمهوری اسلامی اعدام شده‌اند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل نیز حدود یک ماه پیش با انتشار گزارشی جدید از وضعیت حقوق بشر ایران گفت که اعدام‌های سال ۲۰۱۳ از سوی جمهوری اسلامی نسبت به سال ۲۰۱۲ افزایش یافته‌ است.

جمهوری اسلامی یکی از بزرگترین نظام های اعدام کننده دنیاست.

تعداد زیادی از اعدام‌ها در ایران توسط رسانه‌های رسمی اعلام نمی‌شود اما بیشترین میزان اجرای احکام مرگ، مربوط به مجرمان مواد مخدر می‌شود.

محمود امیری‌مقدم، سخنگوی سازمان حقوق‌بشر ایران با ابراز نگرانی از شتاب گرفتن اعدام‌ها در یک سال گذشته به روز می‌گوید: “سال ۲۰۱۴ به عنوان یکی‌ از بدترین سالها از لحاظ تعداد بالای اعدام در تاریخ ثبت خواهد شد.”

از: روز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.