تجمع کارگران پست برق تهران در مقابل مجلس

سه شنبه, 18ام آذر, 1393
اندازه قلم متن

kargaran-post-bargh

ما حدود ۷۰۰ نفریم که مطابق مقررات کار و تامین اجتماعی به عنوان اپراتور مسئولیت نگهداری پست‌های برق را برعهده داریم، با وجود آنکه در شغل سخت و زیان آور اشتغال داریم و بیمه شده سازمان تامین اجتماعی هستیم اما این سازمان همه ما را مشمول قانون خدمات کشوری تلقی می‌کند و با بازنشستگی پیش از موعد ما موافقت نمی‌کند.

جمعی از کارگران شرکت برق منطقه‌ای تهران صبح امروز در اعتراض به محروم شدن از برخی مزایای شغلی در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، کارگران معترض گفته‌اند نسبت به عملکرد سازمان تامین اجتماعی و شرکت برق منطقه‌ای تهران در خصوص ارائه برخی مزایای شغلی اعتراض دارند.

یکی از تجمع‌کنندگان در تشریح جزئیات مشکلات خود و سایر همکارنش گفت: ما حدود ۷۰۰ نفریم که مطابق مقررات کار و تامین اجتماعی به عنوان اپراتور مسئولیت نگهداری پست‌های برق را برعهده داریم، با وجود آنکه در شغل سخت و زیان آور اشتغال داریم و بیمه شده سازمان تامین اجتماعی هستیم اما این سازمان همه ما را مشمول قانون خدمات کشوری تلقی می‌کند و با بازنشستگی پیش از موعد ما موافقت نمی‌کند.

وی با یادآوری اینکه مطابق قانون مصوب مجلس کار کردن در محیطی که میدان مغناطیسی در آن بالای ۶۳ کیلو ولت است مشمول مقررات مشاغل سخت و زیان آور می‌شود، افزود: در پست‌های برق شدت میدان مغناطیسی از ۲۳۰ کیلو ولت تا ۴۰۰ کیلو ولت متغییر است، کارگران اپراتور چون مسئولیت تعمیرات احتمالی تجهیزات فنی پست‌های برق را برعهده دارند همواره در معرض خطر برق‌گرفتگی هستند.

به گفته این کارگر پست برق تهران، در شرایطی که کارگران نگهبانی و خدماتی پست‌های برق با وجود دور بودن از آسیب‌های احتمالی از سوی سازمان تامین اجتماعی کارگر تلقی می‌شوند اما این سازمان تاکنون حاضر نشده که هویت کارگری اپراتورهای پست برق را بپذیرد و آنان را کارمند محسوب می‌کند.

وی افزود: نتیجه این وضعیت آن است که در حال حاضر دست کم ۲۰۰ کارگر اپراتور با وجود داشتن سابقه کاری بالای ۲۵ سال نمی‌توانند بصورت پیش از موعد بازنشسته شوند.

وی افزود: از انجا که مطابق قانون تامین اجتماعی حق بیمه کارگران دارای مشاغل سخت و زیان آور ۴ درصد گران‌تر است دولت در مقام کارفرما حاضر نیست که مسئولیت پرداخت این هزینه اضافی را برعهده بگیرد و به همین دلیل سازمان تامین اجتماعی به این کارگران اجازه بازنشستگی پیش از موعد را نمی‌دهد.

این کارگر پست برق تهران یکی دیگر از مشکلات تجمع کنندگان با سازمان تامین اجتماعی را ناشی از اجرای بخشنامه‌ای دانست که به موجب آن حق بیمه کارکنان شاغل در دستگاه‌های دولتی بدون احتساب اضافه کاری محاسبه می‌شود.

وی افزود: از آنجا که طبق قانون مدیریت دولتی شرکت توانیر کارفرمای همه کارگران شاغل در پست‌های برق است، از زمان اجرای بخشنامه مورد نظر در سال جاری، دیگر هیچ مبلغی بابت حق بیمه از مزایای اضافه کاری کارگران پست برق کسر نمی‌شود و همین مسئله باعث نارضایتی کارگران باسابقه شده است.

این کارگر ادامه داد: به موجب مقررات تامین اجتماعی، مبنای محاسبه مستمری بازنشستگی معدل حق بیمه‌ای است که در دو سال پایانی فعالیت کارگر پرداخت شده است براین اساس با بخشنامه جدید دولت همه کارگرانی که حداقل در ۲۵ سال گذشته حق بیمه آن‌ها بر مبنای مزایای اضافه کاری محاسبه شده است در زمان بازنشستگی زیان خواهند.

این کارگر توانیر همچنین در مورد انتقاد خود و همکارنش از مدیریت دولتی توانیز گفت: شغل کارگران اپراتور پست‌های برق به دلیل مسئولیت‌هایی که دارد شغلی تخصصی محسوب می‌شود اما کارفرما در زمان پرداخت مزایای شغلی حرفه همه این کارگران را نیمه تخصصی در نظر می‌گیرد که از این بابت زیان مالی قابل توجهی به مزدبیگران وارد می‌شود.

وی افزود: به غیر از این، تجمع کنندگان از بابت نحوه توزیع امکانات اعتباری که برای خدمات رفاهی کارگران همچون هزینه و وسیله رفت و آمد در نظر گرفته شده نیز ناراضی هستند و عملکرد کنونی را غیر عادلانه ارزیابی می‌کنند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.