مصباح‌یزدی: اعتبار همه احکام به امضای ولی فقیه است

یکشنبه, 7ام دی, 1393
اندازه قلم متن

محمد تقی مصباح‌یزدی می‌گوید اگر تمام نمایندگان مجلس هم به مصوبه‌ای رأی دهند بدون امضای ولی فقیه “واجب الطاعه” نخواهد بود. جانشین نماینده علی خامنه‌ای در سپاه نیز هفته محمد تقی مصباح‌یزدی می‌گوید اگر تمام نمایندگان مجلس هم به مصوبه‌ای رأی دهند بدون امضای ولی فقیه “واجب الطاعه” نخواهد بود. جانشین نماینده علی خامنه‌ای در سپاه نیز هفته گذشته ولایت فقیه را تجلی “توحید” خواند.

رئیس “موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی” و رهبر فکری جبهه پایداری در گفت‌وگوی مفصلی با یکی از رسانه‌های وابسته به این جبهه با تشریح دیدگاه‌هایش درباره مسائل مختلف، از جمله بازداشت خانگی دو نامزد معترض انتخابات سال ۸۸ پرداخت.

هفته‌نامه “۹ دی” در مقدمه‌ی گفت‌وگو با محمدتقی مصباح یزدی او را “چراغ راه تفکر خالص اسلامی” و فردی معرفی می‌کند که “هر آنچه که مردم به یک فیلسوفِ مبارز و روشنگر نیاز دارند” در وجودش جمع است.

در روزها و هفته‌های گذشته وضعیت میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد همسر موسوی که از بهمن ۸۹ بدون حکم قضائی در بازداشت خانگی به سر می‌برند به موضوع یکی از بحث‌های مناقشه‌برانگیز در ایران بدل شده است.

بازداشت خانگی، حکم حاکم اسلامی

مصباح‌یزدی درباره مشروعیت حکم بازداشت خانگی موسوی و کروبی گفت: «مشروعیت این حکم به رأی حاکم اسلامی است. ارزش حکم و تصمیم شورای عالی امنیت هم به امضای ولیّ فقیه است. این حکم ولیّ فقیه یعنی حکم حکومتی و حکم حکومتی، حاکم بر احکام اولیه است.»

عضو مجلس خبرگان در ادامه افزود: «اعتبار سایر احکام هم به امضای ولیّ فقیه است، حتی اگر اجماع نمایندگان مجلس باشد تا ولیّ فقیه امضا نکند ما آن را قانون واجب الطاعه نمی‌دانیم. حکم، مخصوص خداست و مخصوص پیغمبر و مخصوص امام و جانشین امام. مجلس هم فقط نقش شورایی دارد، برای همین نمی‌تواند بر خلاف نصّ صریح حکم ولیّ فقیه چیزی تصویب کند.»

هفته نامه “۹ دی” ادعا می‌کند که حکم بازداشت خانگی موسوی و کروبی در شورای عالی امنیت ملی صادر شد و به تائید رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای رسیده است.

این سناریویی است که به ویژه از آغاز دوره ریاست جمهوری حسن روحانی بیشتر مطرح می‌شود در حالی که شواهدی خلاف آن را نشان می‌دهد.

اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی دی ماه ۹۱ در گفت‌وگو با روزنامه کیهان گفته که خامنه‌ای مسئولیت برخورد با موسوی و کروبی را شخصا بر عهده گرفته است.

احمدی‌مقدم می‌گوید پس از ناآرامی‌های سال ۸۸ یک لیست چهل نفره از افرادی را که به نظر پلیس باید بازداشت می‌شدند به خامنه‌ای ارائه کرده و او با اشاره به موسوی و کروبی گفته “این چند نفر با من”.

«خامنه‌ای، ناجی موسوی و کروبی»

مصباح‌یزدی ادعا می‌کند که خامنه‌ای موسوی و کروبی را از اعدام نجات داده است: «اگر حکم حکومتی نبود، هم طبق شرع و هم قوانینی که ما داریم اینها باید مجازات بشوند و حکم‌شان هم اعدام است. چه کسی اینها را از اعدام نجات داد؟ اگر حکم و نظر ولیّ فقیه نبود، اینها باید اعدام می‌شدند.»

حدود دو ماه پیش نیز احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در یک برنامه تلویزیونی گفت: «بر سر این عوامل منت گذاشته شده است. اگر بنا به محاکمه این‌ها بود هیچ قاضی عادل و آگاهی جز حکم اعدام برای آن‌ها صادر نمی‌کرد.»

علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس در نامه‌ی سرگشاده‌ای به جنتی از او انتقاد کرد که بدون محاکمه حکم اعدام برای موسوی و کروبی صادر کرده و عدم محاکمه آنها را به ترس از “نقش بر آب شدن تبلیغات چند ساله” نسبت داد.

مطهری وضعیت دو نامزد معترض انتخابات ۸۸ را “حصر شبیه حبس” خوانده و می‌نویسند این اقدام و ادامه‌ی آن “توجیه قانونی و شرعی و اخلاقی ندارد و خلاف اصول متعدد قانون اساسی است”.

همزمان با انتشار مصاحبه مصباح‌یزدی، خانواده مهدی کروبی ادعای تفهیم اتهام به او از طرف شورای عالی امنیت ملی را نشانه “بلاهت صاحب سخن” خواند و تکذیب کرد. منابع نزدیک به موسوی نیز به نقل از او، وجود حکم در این ادعا را “کذب و بی‌معتی” خوانده‌اند.

حکم “چند بار اعدام” برای موسوی و کروبی

مصباح‌یزدی و بسیاری از نزدیکان خامنه‌ای، اختیارات ولایت فقیه را فراتر از قانون می‌دانند و معتقدند در هر مسئله‌ای او حرف آخر را می‌زند و وظیفه دیگران تبعیت بی‌چون و چراست.

در پی اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، میرحسین موسوی ، زهرا رهنورد و مهدی کروبی در حصر خانگی قرار گرفتند

یدالله حاجی‌صادقی، جانشین نماینده خامنه‌ای در سپاه پاسداران هفته گذشته در مراسمی در قم گفت: «وقتی با ولی خدا حرکت می‌کنیم باید بپذیریم ولایت فقیه تجلی توحید است و تبعیت از ولایت فقیه باید بدون چون و چرا باشد.»

مصباح‌یزدی نیز با بیان این که مصلحت جامعه اسلامی را ولایت فقیه مشخص می‌کند درباره بازداشت خانگی موسوی و کروبی گفته است: «اگر مصلحت نبود طبق روال عادی اینها باید دادگاهی می‌شدند و بدون شک محکوم به اعدام بودند. حتی نه یکبار اعدام بلکه به دلایل مختلف باید اعدام شوند.»

رهبر فکری جبهه پایداری حدود یک ماه پیش گفته بود: «یکی از نعمت‌های بسیار بزرگ برای ما امام راحل بود که بسیار بزرگ بود و بعد از رحلت ایشان، وجود نعمت جانشین ایشان، رهبر معظم انقلاب است که خدا را شاهد می‌گیرم جامعه ما لیاقت چنین رهبری را ندارد.»

این اظهارات با واکنش‌های تند زیادی حتا از سوی اصولگرایان و حامیان خامنه‌ای روبرو شد. مصباح‌یزدی در گفت‌وگو با هفته نامه “۹ دی” مدعی است حرف او را “تقطیع و به دلخواه خود تفسیر” کرده‌اند.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.