تشنج در مجلس در پی سخنان مطهری و اعتراضش به ادامه حصر

یکشنبه, 21ام دی, 1393
اندازه قلم متن

علی مطهری در نطق میان دستورش ادامه حصر را بدون حکم قضایی خلاف قانون اساسی دانست که این گفته وی با اعتراض شدید نمایندگان مجلس مواجه شد و در نهایت با شعار مرگ بر فتنه‌گر نطق وی نیمه تمام ماند و جلسه علنی برای دقایقی از سوی ابوترابی تعطیل اعلام شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) علی مطهری در آغاز نطق ۷ دقیقه‌ای خود که ناتمام باقی ماند میلاد پیامبر اسلام (ص) را تبریک گفت و افزود: جشن میلاد پیامبر (ص) در میان ما مسلمانان نسبت به جشن میلاد مسیح و جشن میلاد پیامبر (ص) در میان اهل سنت از شور و هیجان کمتری برخوردار است، گویی یک نوع تقسیم کار صورت گرفته است. بزرگداشت پیامبر اسلام (ص) به اهل سنت واگذار شده و بزرگداشت ائمه اطهار به شیعه. این یک نقطه ضعف برای ماست که باید به همت روحانیت و رسانه‌ها اصلاح شود.

او ادامه داد: نگاهی به برنامه‌های رسانه ملی در این ایام و مقایسه آن با برنامه‌های عید نوروز از نظر شادی آفرینی این حقیقت را آشکارتر و این شائبه را تقویت می‌کند که شادی‌ها مخصوص مناسبت‌های ملی و غم و اندوه ویژه مناسبت‌های مذهبی است.

وی گفت: در این میان علمای شیعه و سنی وظیفه‌ی سنگینی در نفی و تحریف مبطلان و مبارزه با بدعتها دارند، اگر وحدت اسلامی آن گونه که مرحوم آیت‌الله بروجردی،امام خمینی و آیت‌الله مطهری و رهبر انقلاب اسلامی بیان کردند دنبال و بیشتر بر مشترکات و تشکیل جبهه واحد در مقابل دشمن مشترک تاکید می‌شد امروز زمینه‌ی تشکیل گروههایی چون داعش و القاعده وجود نداشت.

به گزارش فارس، مطهری با بیان اینکه در بحث وحدت اسلامی پیشرفت نداشته‌ایم و حتی پسرفت کرده‌ایم و دشمنی‌ها زیاد شده است اظهار داشت: وقتی از وحدت اسلامی دم می‌زنیم و اجازه ساخت یک مسجد به اهل سنت در تهران نمی‌دهیم آنها نیز در مکه و مدینه این موضوع را تلافی می‌کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: از آن سو برخی اهل سنت شیعه را مشرک دانسته و از این سو برخی مداحان بر طبل تفرقه می‌کوبند؛ در این میان علمای شیعه و سنی وظیفه سنگینی دارند.

وی اضافه کرد: اگر وحدت آنطور که آیت‌الله بروجردی، امام خمینی و رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارند مورد توجه قرار می‌گرفت زمینه پیدایش داعش به وجود نمی‌آمد.

وی ضمن محکوم کردن حمله تروریستی در فرانسه اظهار داشت: البته اقدامات نشریه شارلی‌ابدو در انتشار کاریکاتورهای توهین‌آمیز به ساحت پیامبر اعظم نیز شدیدا محکوم می‌شود.

مطهری در بخش دیگری از نطق خود با اشاره به ایام ۹ دی افزود: صدا و سیما در ایام ۹ دی بر طبل تفرقه کوبید در حالی که ۹ دی مردم فارغ از اقدامات تفرقه‌افکنانه دو طرف فتنه برای وحدت به خیابان آمدند و اگر این حرکت مردم به گونه‌ای دیگر تفسیر شود این روز یوم‌الله نیست بلکه یوم‌الشیطان است.

این نماینده مجلس همچنین عنوان کرد: در نهم دی ماه امسال برخی از رسانه ها از جمله صدا و سیما راه افراط پیمودند و بر طبل تفرقه کوبیدند و ماهیت نه دی را آنگونه که دوست داشتند معرفی کردند در حالی که همه می دانند در نهم دی ماه سال ۸۸ مردم با قطع نظر از تخلفات دو طرف فتنه به دفاع از انقلاب اسلامی پرداختند.

او به دولت تذکر داد که بهتر بود در برداشت ۴.۱ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به جای مجادله با مجلس و ایجاد تنش در کشور صداقت به کار می‌برد و به اشتباه بانک مرکزی و سپس تلاش برای جبران آن اقدام می‌کرد و عذرخواهی می‌کرد، از این دولت انتظار نداریم که روش‌های دولت گذشته را تکرار کند.

او از وزیر راه نیز درخواست کرد مساله صدور مجوز پرواز هواپیماهای شرکت صهیونیستی اوکراین اینترنشنال از فراز ایران را که مورد تحریم کشورهای عربی است پیگیری کند و نتیجه‌ی آن را به اطلاع ملت برساند.

مطهری با اشاره به این که چندین ماه است که معاون سیاسی وزیر کشور مشخص نشده است گفت: این امر کفایت وزیر کشور را زیر سوال برده است لازم است در اسرع وقت یک فرد فراجناحی و بدون تعصب گروهی برای این سمت انتخاب شود. همچنین سال گذشته وزیر کشور به خاطر جدی نگرفتن عفاف و حجاب از مجلس کارت زرد گرفت و از او خواسته شده که از رسمیت یافتن پوششی به نام ساپورت در خیابانها جلوگیری کند اما وی این امر را به شوخی برگزار کرد و امروز شاهد رواج آن هستیم، بدیهی است که مجلس همچنان این موضوع را دنبال می‌کند.

مطهری همچنین از شهرداری تهران و پلیس راهور به دلیل رعایت خط عابر پیاده و حرکت خودروها بین دو خط تشکر کرد و افزود: وضعیت رانندگی ما در دنیا اسف بار است و ما در رتبه های آخر قرار داریم و این زیبنده جمهوری اسلامی نیست.

این نماینده مجلس در ادامه نطق خود با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم عمار گفت: برگزاری این جشنواره از آن جهت قابل تقدیر است که عده‌ای دلسوز فرهنگ و هنر کشور که ایدئولوژی و هنر را قابل جمع می‌دانند به جای آه و ناله از وضعیت سینمای کشور خود وارد عرصه‌ی ساخت فیلم شدند و عملا فیلم مطلوب خویش را به نمایش می گذارند. این حرکت بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است و قطعا در صنعت سینمای کشور اثرگذار خواهد بود. و لازم است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این افراد حمایت کند.

مطهری در بخشی از نطق میان دستورش ادامه حصر را بدون حکم قضایی خلاف قانون اساسی دانست که این گفته وی با اعتراض شدید نمایندگان مجلس مواجه شد و در نهایت با شعار مرگ بر فتنه‌گر نطق وی نیمه تمام ماند و جلسه علنی برای دقایقی از سوی ابوترابی تعطیل اعلام شد.

به گزارش ایسنا، ابوترابی‌فرد که ریاست جلسه را بر عهده داشت از نمایندگانی که به بخش‌هایی از سخنان مطهری انتقاد داشتند، خواست نظم جلسه را حفظ کنند و خطاب به مطهری گفت: جنابعالی در فضای واقعی کشور قرار دارید که آنچه در مورد این افراد انجام شده با نهایت رافت و رحمت اسلامی و با توجه به مصالح ملی انجام شده و اگر اراده‌ی نظام بر رافت و رحمت نبود قطعا به گونه‌ی دیگری انجام می‌شد.

وی گفت: شما در جریان واقعیت هستید این گونه احکامی که تصمیم نظام بر انجام آن تعلق گرفته بر اساس احکام قطعی شرعی، اختیارات قانون اساسی شکل گرفته و این گونه طرح بحث کردن اعتراض عمومی نمایندگان مردم را در پی دارد و نمایندگان مردم نمایندگان ملت هستند. از شما انتظار می رود که مصالح ملی، احکام شرعی و قانون اساسی را رعایت کنید.

در ادامه بذر پاش به مطهری اخطار داد که وقت نطق ۷ دقیقه‌ای اش تمام شده که مطهری در پاسخ او گفت: از وقت من هنوز باقی مانده و آقای ابوترابی نیز بهتر بود بعد از نطق من این صحبت‌ها را انجام می‌دادند.

ابوترابی‌فرد نیز پاسخ داد: شما صحبتی می‌فرمایید که انضباط مجلس را به هم می‌ریزد که مطهری در پاسخ گفت، نباید به هم بریزد! با این حال ابوترابی‌فرد بار دیگر تاکید کرد که شما باید در مذاکرات و صحبت خود طوری صحبت کنید که انضباط جلسه حفظ شود.

مطهری در پاسخ به ابوترابی‌فرد گفت: هر کسی آزاد است نظر خودش را اعلام کند این صحبت مطهری نیز با واکنش نمایندگان روبرو شد.

اما مطهری در میان اعتراض نمایندگان نطق خود را ادامه داد و گفت:‌ ادامه‌ی آن (حصر خانگی) را به زیان انقلاب اسلامی می‌دانم. معتقدم در این زمینه شورای عالی امنیت ملی به ریاست رئیس جمهور و قوه قضاییه کوتاهی کرده است. همه می‌دانند که من هیج تعلق خاطری به آقایان موسوی و کروبی ندارم و در انتخابات سال ۸۸ نیز به آقای رضایی رای دادم. هدف این جانب دفاع از یک موضوع بزرگتر ، آن هم رفتار اسلامی با منتقدان حکومت است.

به گزارش ایسنا، بار دیگر نطق مطهری توسط نمایندگان مجلس قطع شد و نمایندگان شعار مرگ بر فتنه گر سر دادند.

در ادامه در میان شعار مرگ بر فتنه گر مجلس، ابوترابی‌فرد از مطهری خواست که نطق خود را به پایان برساند و نمایندگان را به آرامش دعوت کرد با این حال نمایندگان به شعارهای خود ادامه دادند و ابوترابی‌ جلسه علنی را برای دقایقی ختم کرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.