مقام قضایی: پزشکان حاضر به اجرای حکم قصاص نشدند

چهارشنبه, 1ام بهمن, 1393
اندازه قلم متن

ghasas

حکم قصاص محکوم پرونده اسیدپاشی صادر شده اما هیچ پزشکی حاضر به اجرای حکم نبوده است.

روز چهارشنبه، ١ بهمن (٢١ ژانویه)، قاضی دشتبان مسئول واحد اجرای احکام دادسرای ناحیه ٢٧ تهران گفت که متهم اسیدپاشی به فردی به نام داوود روشنایی و نقص عضو او به قصاص محکوم شده اما این حکم هنوز به اجرا در نیامده است. این مقام قضایی گفته است که اجرای حکم قصاص “با عمل جراحی” صورت می‌گیرد اما “هنوز پزشکی نپذیرفته که با عمل جراحی، چشم و گوش محکوم پرونده را قصاص کند و دلیل تعلل در اجرای حکم، عدم پذیرش از ناحیه پزشکان است.”

آقای دشتبان گفته است که “پزشکی قانونی ناظر بر اجرای حکم است و ما نمی‌توانیم به پزشکی قانونی یا یک پزشک بگوییم ‘باید’ این کار را انجام دهد.”

وی در عین حال افزوده است که در جلسه سرپرست دادسرای امور جنایی با پزشکی قانونی “مقرر شده تا پزشکی قانونی پس از فراهم شدن مقدمات اجرای حکم و معرفی پزشک، به ما خبر نهایی را اعلام کند.”
به گفته این مقام قضایی، یک بار “شرایط اجرای حکم” مهیا شد اما شاکی پرونده یک روز قبل از اجرای حکم، شرایطی را برای صرف نظر کردن از قصاص مطرح کرد اما خانواده محکوم پس از یک مهلت دو ماهه اعلام کردند که قادر به برآوردن این شرایط نیستند و فرد مصدوم بار دیگر خواستار اجرای حکم شد.

در پایان این گزارش آمده است که “داوود روشنایی، قربانی حادثه اسیدپاشی به شدت خواهان اجرای حکم فرد اسیدپاش است و سخنگوی قوه قضائیه هم وعده اجرای زودهنگام این حکم را داده است.”

ماجرای اسیدپاشی به صورت داوود روشنایی به حدود ٩ سال قبل باز می‌گردد. دو سال پیش، خبرگزاری دانشجویان ایران – ایسنا – متن مصاحبه با قربانی این اسیدپاشی را منتشر کرد.

این خبرگزاری به نقل از داوود روشنایی نوشت که در آبان سال ١٣٨۴، هنگامی که عازم پارکی در مجیدیه بود، متوجه شد که فرد آشنایی به نام “حمید – ص” او را تعقیب می‌کند و هنگامی از علت اقدامش سئوال کرد، طرف مقابل ظرف حاوی اسید را روی او پاشید. آقای روشنایی در آن مصاحبه گفت که “پزشکی قانونی اعلام کرده با تخریب صد در صد زیبایی صورت روبرو بودم علاوه بر اینکه چشم چپ و گوش راستم به کلی از بین رفته است.”
آقای روشنایی در گفتگو با ایسنا از دشواری‌هایی که در روند رسیدگی قضایی و اجرای حکم بروز کرده و همچنین عدم توانایی مالی برای درمان خود سخن گفته و افزوده بود که درخواست او برای دریافت کمک مالی از نهادهای دولتی و عمومی به نتیجه نرسیده است. آقای روشنایی در آن مصاحبه از مقامات قضایی خواستار اجرای حکم شده بود تا بتواند با دریافت دیه، هزینه درمانش را تامین کند.

موضوع اسیدپاشی در ماه‌های اخیر و پس از حمله افرادی به زنان در اصفهان، به طور گسترده در رسانه‌های خبری داخل و خارج ایران انعکاس یافت به خصوص اینکه برخی از منابع، این اقدام ناشی از تلاش برای مقابله با بدحجابی با انگیزه “امر به معروف و نهی از منکر” دانستند.

روز چهارشنبه، خبرگزاری ایسنا به نقل از حسین اشتری، جانشین فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گزارش کرد که “فعلا خبری از دستگیری عامل یا عاملان اسیدپاشی اصفهان نیست.”

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.