هیلاری کلینتون خطاب به ایران: “زمان دیپلماسی برای حل مسألۀ هسته ای نامحدود نیست”

شنبه, 19ام فروردین, 1391
اندازه قلم متن

پنجشنبه ۰۵ آوریل ۲۰۱۲
هیلاری کلینتون، وزیرر امورخارجۀ آمریکا، می گوید این کشور خواهان راه حلی مسالمت آمیز برای خروج از بحران هسته ی ایران است اما زمان برای تلاش ها در عرصۀ دیپلماسی “نامحدود” نیست و همۀ گزینه ها برای جلوگیری از دست یابی ایران به جنگ افزارهای هسته ای روی میز قرار دارد.
خانم هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجۀ آمریکا، به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که زمان دیپلماسی برای حل بحران هسته ای ایران “زمانی نامحدود” نیست و اگر ایران به سر میز مذاکره باز نگردد تمامی گزینه ها همچنان روی میز است.
وزیر امورخارجۀ آمریکا ضمن تأکید بر این نکته که واشنگتن به اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهد داد افزود گفتگوها هر چه زودتر شروع شود بهتر است.
هیلاری کلینتون دیشب (چهارشنبه شب) پس از دیدار و گفتگو با هاشم تاجی، نخست وزیر کوسوو، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با میهمان خود گفت آمریکا خواهان راه حلی مسالمت آمیز برای خروج از این بحران است اما زمان برای تلاش ها در عرصۀ دیپلماسی “نامحدود” نیست و همۀ گزینه ها برای جلوگیری از دست یابی ایران به جنگ افزارهای هسته ای روی میز قرار دارد.
خبرگزاری فرانسه در گزارشی که به این سخنان وزیر امور خارجۀ آمریکا اختصاص داده است یادآوری می کند که اسرائیل و آمریکا در گذشته این امر را که در صورت شکست تلاش های دیپلماتیک به حملۀ نظامی به تأسیسات هسته ای ایران متوسل می شوند پنهان نکرده اند.
خانم کلینتون در روز شنبه اعلام کرده بود که گفتگوها میان جمهوری اسلامی ایران و گروه موسوم به گروه (١+۵) مرکب از ۵ عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (آمریکا، چین، روسیه، انگلیس و فرانسه) و آلمان در روزهای ١٣و ١۴ماه آوریل جاری از سر گرفته خواهد شد.
دور پیشین این گفتگوها در ژانویۀ سال گذشته (٢٠١١) دراستانبول برگزار شده است اما اختلاف نظر میان تهران و آنکارا بر سر بحران سوریه باعث شده است که ایران برگزاری این گفتگوها در استانبول را منتفی اعلام کند.
بر اساس بیانیۀ وزارت امورخارجۀ عراق، ایران خواستار انجام گفتگوها در بغداد شده است و بغداد نیز با این درخواست موافقت کرده است.
غلی اکبر صالحی، وزیر امورخارجۀ ایران، که پیش تر از برگزاری مذاکرات در استانبول پشتیبانی کرده بود گفته است که سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مسئول پروندۀ هسته ای ایران، در روزهای آتی محل گفتگوها را اعلام خواهد کرد.
از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.