“قهر” حسن روحانی از جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

دوشنبه, 6ام بهمن, 1393
اندازه قلم متن

یک وبسایت خبری نزدیک به دولت روحانی از تنش لفظی میان رئیس جمهور و یکی از اعضای “شورای عالی انقلاب فرهنگی” در آخرین جلسه این شورا خبر داده که موجب “اوقات تلخی” روحانی و نیمه‌کاره ماندن نشست این شورا شده است.

وبسایت خبری “انتخاب” که از دولت حسن روحانی پشتیبانی می‌کند، یکشنبه (۵ بهمن/ ۲۵ ژانویه) در گزارش کوتاهی نوشت جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل اوقات تلخی رییس جمهور با یکی از اعضای شورا، نیمه کاره تعطیل شده است.

بنابر این گزارش، در این جلسه که اول بهمن برگزار شده است، یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به برخی اقدامات در دستگاه سیاست خارجی و همچنین پیاده روی ظریف با جان کری انتقاداتی را مطرح می‌کند.

پس از سخنان این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی که “انتخاب” نامی از او نبرده، حسن روحانی به شدت برافروخته شده و اظهارات این فرد را “عوامانه” و “از روی کم اطلاعی” می خواند.

به نوشته “انتخاب” واکنش رییس جمهور اما باعث تشدید این “برخورد لفظی” می‌شود و نهایتاً روحانی به حالت قهر جلسه را ترک می‌کند.

پیاده‌روی جواد ظریف با جان کری در جریان آخرین دور مذاکرات این دو که روز چهارشنبه (۱۴ ژانویه/ ۲۴ دی) در ژنو انجام شد، به یکی از سوژه‌های بخش‌هایی از حاکمیت ایران در انتقاد از سیاست خارجی و مذاکرات هسته‌ای دولت روحانی مبدل شده است. این انتقادها در روزهای اخیر به تربیون‌های نماز جمعه و مجلس نیز رسیده است.

تلقی ویژه تندروها از قدم‌زدن در ژنو

اصول‌گرایان تندرو برداشت ویژه‌ای از پیاده‌روی پانزده دقیقه‌ای وزیران خارجه ایران و آمریکا دارند. گفت‌وگوی “آرام” و “دوستانه” دو وزیر خارجه که از چشم دوربین‌ رسانه‌ها دور نمانده، ظاهرا از انتظار آنها از “مذاکرات هسته‌ای” فراتر رفته است.

برخی تحلیل‌گران می‌گویند تلقی اصول‌گرایان افراطی از این مذاکرات گفت‌وگو با “دشمن” برای “کاستن از شر” آن و “گرفتن بهانه” از دست اوست. اما ژست صمیمانه ظریف در تصاویری که از قدم‌زدن‌ها دو وزیر خارجه منتشر شده، رفتار با نماینده یک دولت “دشمن” نیست.

بخش‌هایی از حاکمیت جمهوری اسلامی نگران آن است که مذاکرات در چنین فضایی، نه تنها به توافق میان دو طرف بر سر برنامه هسته‌ای، بلکه فراتر از آن به عادی‌سازی مناسبات ایران با قدرت‌های بزرگ به ویژه آمریکا منجر شود.

این نگرانی در اظهارات اخیر کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران منعکس بود. او گفت: «اینکه ما در انظار عمومی در چنین شرایطی با آن‌ها قدم بزنیم و خوش و بش کنیم در شأن دیپلماسی نظام جمهوری اسلامی ایران نیست و ملت ما این را نمی‌پسندد.»

پیش از کاظم صدیقی، سردار نقدی، فرمانده نیروهای بسیج با انتقاد ازظریف، از او خواسته بود به طور رسمی از مردم عذرخواهی کند. نقدی قدم‌زدن ظریف با کری و سفرش به پاریس را “اشتباهاتی غیرقابل تحمل” خوانده است.

روز شنبه نیز ۲۱ نماینده مجلس در قالب سئوال از وزیر خارجه، خظاب به جواد ظریف نوشته و گفتند: «پیاده روی نمادین شما با وزیر امور خارجه آمریکا و سفر به کشور فرانسه آن هم در زمان هتاکی چندباره نشریه شارلی ابدو به مقدسات مسلمانان هیچ یک شایسته شأن وزیر خارجه ایران نبود.»

نمایندگان مجلس در سئوال خود که روز یکشنبه (۵ بهمن/ ۲۵ ژانویه) از تربیون مجلس خوانده شد نوشته‌اند: «نمی‌توان صمیمتی میان وزرای خارجه کشورمان و آمریکا متصور بود تا منتهی به پیاده‌روی در خیابان‌های ژنو بشود.»

نمایندگان از وزیر خارجه ایران پرسیده‌اند: «چرا به این رفتارهای خارج از عرف سفیر جمهوری اسلامی پایان نمی‌دهید و بدون حاشیه به پیشبرد اهداف والای انقلاب اسلامی در انجام مذاکره نمی‌پردازید؟»

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، انتقادها به قدم‌زدن جواد ظریف با جان کری را “خیلی سخیف” خوانده است.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.