دفتر روحانی “اعمال نفوذ دست های قدرتمند پشت پرده” را زمینه برای فسادهای بی سابقه بابک زنجانی دانست

دوشنبه, 6ام بهمن, 1393
اندازه قلم متن

fesad

دفتر حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، در پاسخ به نامۀ سرگشادۀ محمود بهمنی، رییس سابق بانک مرکزی در دورۀ محمود احمدی نژاد گفته است که بیش از دو میلیارد و هفتصد میلیون دلار از اموال عمومی در دولت گذشته با پشتیبانی مقامات عالیرتبۀ دولتی از جمله رییس سابق بانک مرکزی در اختیار بابک زنجانی قرار گرفته است.

در واکنش به این سخن محمود بهمنی در نامه ای سرگشاده به اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری، هر گونه ارتباط خود و اعضای دولت سابق با بابک زنجانی را تکذیب کرده و گفته است که به همین دلیل نه او نه هیچیک از دیگر اعضای دولت سابق نمی توانسته اند کمترین نقشی در اختلاس دو میلیارد و هفتصد میلیون دلاری بابک زنجانی داشته باشند.

در پاسخی که دفتر حسن روحانی به این ادعای محمود بهمنی داده از جمله آمده است که بخشی از این مبلغ دو میلیارد و هفتصد میلیون دلاری درآمد نفت و بیش از یک میلیارد دلار آن سپرده بانک مرکزی ایران در یکی از شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت بوده که همگی در اختیار بابک زنجانی یا در واقع بانک جعلی وی در مالزی قرار گرفته است.

دفتر ریاست جمهوری در بیانیه اش همچنین تصریح کرده که این قبیل مبالغ “بدون دستور مستقیم و همراهی رؤسای دستگاه های ذی ربط” نمی توانسته در اختیار یک جوان “بی تجربه” قرار بگیرد و همین نشان می دهد که با “اعمال نفوذ دست های قدرتمند پشت پرده” زمینه برای فسادهای بی سابقه مالی در کشور فراهم شده است. دفتر ریاست جمهوری در بیانیه اش به توضیحات اخیر دادستان تهران اشاره کرده که گفته است برخی از وزرای دولت محمود احمدی نژاد و رییس کل سابق بانک مرکزی، محمود بهمنی، برای ارایۀ توضیحات در پروندۀ فساد بابک زنجانی به دادستانی فراخوانده شده اند.

در اظهاراتی جداگانه تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی کشور، گفته است که بابک زنجانی در زمان ریاست سعید مرتضوی بر سازمان تأمین اجتماعی هفده هزار میلیارد تومان چک های تضمینی از این سازمان دریافت کرده و از آنها در معاملات نفتی نیز استفاده نموده است.

گفتنی است که خود سعید مرتضوی مدعی است که “حتا یک چوب کبریت هم به بابک زنجانی” نداده و به همین خاطر خواستار برگزاری علنی جلسۀ رسیدگی به اتهامات ایراد شده علیه وی توسط علی ربیعی، وزیر کار و رفاه اجتماعی شده است.
از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.