تظاهرات شهروندان نیشابور در اعتراض به شرایط اقتصادی

سه شنبه, 3ام مرداد, 1391
اندازه قلم متن

با گرانی و نایابی گوشت مرغ توصیه مکارم شیرازی به مردم  که برای سلامتشان گوشت نخورند و با اینکار باعث حرکت اعتراضی  مردم شد. نازنین کامدار در روز آنلاین مینویسد:

مرغ پای مردم را به خیابان باز کرد

به فاصله دوروز از سخنان آیت الله مکارم شیرازی مبنی بر ضرر داشتن گوشت مرغ و این توصیه که مردم برای سلامتی شان گوشت نخورند، اولین اعتراض عمومی به گرانی مرغ در ایران با حضور صدها تن از مردم نیشابور آغاز شد.

بنا به گزارش سایت های خبری روز گذشته شهروندان نیشابوری که قادر به خرید مرغ کیلویی ۹۰۰۰ تومانی نبودند، در خیابان های این شهر راهپیمایی اعتراض آمیزی برگزار کردند و بر علیه رهبران جمهوری اسلامی و از جمله مکارم شیرازی شعار دادند.

همچنین روز گذشته، چندین فیلم و گزارش تصویری از اولین اعتراض اجتماعی مردم به گرانی ها در اینترنت منتشر شد که بلافاصله در صدر پر بازدید ترین اخبار ایران قرار گرفت تاجایی که رسانه های رسمی نزدیک به حکومت نیز ناچار به باز نشر حوادث نیشابور شدند.

سایت آفتاب، پایگاه اینترنتی نزدیک به مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت با اشاره به گرانی بی سابقه مرغ، درباره اعتراضات نیشابور نوشت: “در پی افزایش قیمت برخی اقلام غذایی از جمله مرغ و کمبود عرضه، روز دوشنبه، ۲ مرداد جمعی از مردم نیشابور با تجمع و راهپیمایی و تظاهرات در خیابان اصلی شهر اعتراض خود را به این نوسانات اعلام کردند. با حضور تعدادی از معترضین در مسجدجامع و سر دادن شعار در حین برنامه سخنرانی، معاونین فرماندار، دادستان و فرمانده نیروی انتظامی در مسجد جامع حضور یافتند”.

آفتاب از اظهار نظر حجت الإسلام موسوی دادستان عمومی و انقلاب نیشابور نیز خبر داده و به نقل از وی نوشته است: “شأن نیشابوریان عزیز و بزرگوار خیلی بیشتر از این حرف‌هاست، من خیلی عذرخواهی می کنم برای یک یا دو عدد مرغ بیایم در خیابان ها راه برویم، شعار بدهیم، یک عده‌ای از گوشه و کنار سوء استفاده بکنند، حقیقتا اگر کسی این حرف ها را بشنود باید از این مصیبت گریه بکند، ما انقلاب نکردیم برای نان و آب، ما الآن تحمل زحمت نمی‌کنیم برای نان و آب یا احیانا اگر مشکلی ایجاد شود”.

آغاز ناآرامی عمومی بر سر مسئله گرانی، با نگرانی شدید نهادهای مختلف جمهوری اسلامی همراه شده به طوری که مجلس اسلامی با اعلام تشکیل جلسه ای فوق العاده در روز چهارشنبه از حضور وزرای اقتصادی دولت برای بررسی وضعیت گرانی خبر داده است.

بنا به گزارش خبرگزاری فارس، محمد حسین فرهنگی، عضو هیات رئیسه مجلس گفته است: “بر اساس تصمیم هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مقرر شده که وزرای اقتصادی دولت به همراه رئیس بانک مرکزی در جلسه روز چهارشنبه مجلس حضور پیدا کنند. قرار است این جلسه به صورت غیر علنی برگزار شود و در این جلسه مشکلات اقتصادی با حضور این وزرا مورد بررسی قرار می‌گیرد و وزرا در این رابطه به مجلس گزارش می‌دهند”.

خبرگزاری فارس همزمان و در اقدامی تبلیغاتی از “روی میز قرار گرفتن پرونده سلطان گوشت ایران در مجلس” خبر داده و به نقل از یک “منبع آگاه” نوشته است: “کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی برای بررسی اتهامات فردی که به «سلطان گوشت» مشهور است، مدارکی را جمع‌آوری کرده است. فردی که به سلطان گوشت شهره است، صاحب ۱۵ شرکت بزرگ بوده و ‌فعالیت‌های انحصاری فراوانی در حوزه فرآورده‌های گوشتی انجام داده که ‌هم‌اکنون مدارک مربوط به این متهم به فساد اقتصادی در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس موجود است”.

در این میان دعوای دولت و مخالفان بر سر “ریشه گرانی” نیز همچنان ادامه دارد و در حالی که دولت تحریم ها را عامل اصلی گرانی معرفی می کند، مخالفان دولت احمدی نژاد و بی تدبیری او و بی کفایتی کابینه اش را موجب این گرانی ها می دانند.

در همین زمینه، سایت اینترنتی تابناک که به محسن رضایی نزدیک است، سفر مهدی غضنفری به تونس در روزهای اوج گرانی را اقدامی غیر قابل توجیه دانسته و نوشته است: “در حالی که التهاب در بازار کالاهای مصرفی از ابتدای سال جاری آغاز شده و این روزها صدای آن در رسانه ها به کرات شنیده و دیده میشود، وزیر صنعت، معدن و تجارت ترجیح داد به جای رسیدگی به این موضوع به تونس سفر کند.مهدی غضنفری که مدتی میان رسانه ها به وزیر گرانی معروف شده بود، در حالی برای شرکت در یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی، صنعتی، تجاری و علمی ایران و تونس به این کشور سفر کرد که بازار داخلی نوسان های بی سابقه ای را تجربه می کند”.

تابناک افزوده است: “افزایش قیمت مرغ به ۸ هزار تومان در هرکیلوگرم، چالش میان دامداران و نهادهای دولتی برای تامین خوراک دام، تفویض اختیار تامین و توزیع سبد کالای کارمندان برای ماه رمضان و نیز تامین عمومی کالاها در این ماه، مهمترین وظایف وزیر صنعت، معدن و تجارت در این روزهاست. البته این موضوع ظاهرا در دولت مسبوق به سابقه است چرا که سید شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد نیز در روزهای اوج التهاب بازار دلار و سکه به همراه محمود بهمنی سفرهایی را برای شرکت در اجلاس های مختلف به آمریکا داشت.این در حالی است که در نظام دیپلماتیک کشورهای مختلف وقتی حوادث مهم و خاص داخلی در کشوری اتفاق می افتد مسئولان بلند پایه آن کشور از شرکت در اجلاس های بین المللی خودداری می کنند و حتی در نمونه های عینی بسیاری در صورت حضور در اجلاسی به سرعت آن را ترک کرده و به کشور خود باز می گردند. حال در این شرایط غضنفری ترجیح داده است به جای رسیدگی به وضع گرانی های سرسام آور به کشور تونس سفر کند.از سوی دیگر در حالی که گرانی در روزهای اخیر به اوج خود رسیده است و غضنفری هم از کشور خارج شده نمایندگان خانه ملت استیضاح وی را به دلیل ناتوانی وزیر در کنترل بازار با ۲۰ امضاء آماده کرده اند.شاید بهتر باشد از وزیر محترم سئوال شود در حالی که صف های طویل مردم برای دریافت مرغ دولتی در نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا تشکیل شده و برخی سوداگران همزمان با افزایش تقاضا، به افزایش قیمت برخی کالاها دامن زده اند، سفر چند روزه به کشور تونس چه توجیهی دارد؟آیا بهتر نبود زمان مناسب تری نسبت به شروع ماه رمضان برای این سفر انتخاب می شد؟”

در همین راستا استانداری تهران نیز که نگران به راه افتادن اعتراضات مردمی است، به نقل از معاون برنامه‌ریزی خود از “برخورد با گرانفروشی” به عنوان اهرمی تبلیغاتی استفاده و اعلام کرده است: “تاکنون گزارش ۲ هزار فروشگاه مرغ به علت گرانی محرز شده که جریمه شده‌اند و ۱۰ مغازه نیز پلمپ شده است. روزانه حدود ۸۰۰ تن مرغ گرم و منجمد با قیمت ۴۶۵۰ تا ۴۷۰۰ توزیع می‌شود اما با توجه به اینکه تقاضا بالاست هنوز قیمت مرغ به تعادل نرسیده است. برای حل این مشکل شهروندان باید به اندازه نیاز و مصرفشان مرغ خریداری کنند چرا که هیچ گونه کمبودی وجود ندارد و به میزان مصرف شهروندان روزانه مرغ گرم و منجمد توزیع می‌شود. تاکنون گزارش ۲ هزار فروشگاه مرغ به علت گرانی محرز شده که جریمه شده‌اند و ۱۰ مغازه نیز پلمپ شده است”.

نعمت ترکی افزوده است: “در جلسه مشترکی که بین سازمان تعزیرات حکومتی و وزارت بازرگانی برگزار می‌شود از هفته آینده نظارت‌ها تشدید یافته و همزمان احکام فروشگاه‌هایی که اقدام به گران فروشی کرده اند اجرا می‌شود. چنانچه به قیمت های مصوب و اعلام شده تمکین نکنند به شدت با آنها برخورد و فروشگاهشان پلمپ خواهد شد”.

احتمال تسری اعتراضات نسبت به گرانی به تهران و دیگر شهرهای بزرگ موجب شده تا نهادهای امنیتی بار دیگر نیروهای خود را برای سرکوب عمومی به حالت آماده باش در آورند.

در همین زمینه، اعلام شده لباس شخصی ها که نقش زیادی در سرکوب اعتراضات مردمی دارند، قرار است امروز در تحران و به بهانه “اعتراض به کشتار مسلمانان میانمار”، تجمع اعتراض آمیز برگزار کنند.

گفتنی است سایت های حکومتی، این لباس شخصی های سازمان یافته را “دانشجویان” و اعتراض شان را “خودجوش” اعلام کرده اند اما معلوم نیست خبر “اعتراض خودجوش” را چگونه زودتر از خود ِ اعتراض منتشر کرده اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.