اعتراض نوری همدانی و مکارم شیرازی دو مرجع تقلید قم به آوازخوانی زنان

پنجشنبه, ۱۶ام بهمن, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

album-tora

رونمایی از آلبوم “تو را‌ ای کهن بوم دوست دارم” در نشر چشمه

نوری همدانی و مکارم شیرازی دو مرجع تقلید قم در مورد صدور مجوز به یک آلبوم موسیقی به وزارت ارشاد اعتراض کردند. در این آلبوم که در ژانر موسیقی ملی تهیه شده، یکی از خوانندگان زن ایران نیز همخوانی کرده است.

آیت‌الله حسین نوری همدانی یکی از مراجع تقلید قم روز چهارشنبه (۱۵ بهمن/ ۴ فوریه) به انتشار یک آلبوم تازه موسیقی که در آن یکی از خواندگان زن نیز آواز خوانده است، اعتراض کرد. او گفت: «حرف و صحبت متعارف زنان با رعایت موازین اسلامی اشکالی ندارد، ولی آوازه‌خوانی با هیچ وسیله‌ای نمی‌تواند معمول شود و جلوی آن را می‌گیریم.»

نوری همدانی هم‌چنین گفت: «خواندن زن و موسیقی زن در برابر مردان بر اساس قرآن کریم حرام است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حق ندارد چنین کاری کند و مردم ساکت نمی‌مانند.» او تاکید کرد: «هر فیلم، جشنواره، کتاب و موسیقی که متضمن ارزش‌های انقلابی نباشد، جلوی آن می‌گیریم.»

به گزارش سایت خبری تابناک، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی نیز روز چهارشنبه در درس خارج فقه گفت: «اخیرا دیده می‌شود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارزش‌های انقلاب را زیر پا می‌گذارد و شکایت پشت سر هم از وزارت ارشاد اسلامی مطرح می‌شود.»

تابناک اظهارنظر این دو مرجع تقلید را به آلبوم تازه‌ انتشار یافته‌ی “تو را‌ ای کهن بوم و بر دوست دارم” نسبت داده است.

این آلبوم با آهنگ‌سازی “پیمان خازنی” در ژانر موسیقی ملی به تازگی تهیه و منتشر شده و در آن “محسن کرامتی” و “نوشین طافی” آوازخوانی می‌کنند. مراسم رونمایی این آلبوم هفته گذشته در نشر چشمه برگزار شد.

وزارت ارشاد می‌گوید این آلبوم قانونی بوده و مجوز آن در چارچوب ضوابط و مقررات ارشاد بررسی و صادر شده است.

حسین نوش‌آبادی معاون پارلمانی و سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد به رسانه‌ها گفته است، این آلبوم تک‌خوانی خانم نیست بلکه همخوانی است. او افزوده، آلبوم‌های موسیقی به صورت همخوانی مسبوق به سابقه است و در گذشته نیز مشابه این آلبوم‌ها مجوز دریافت کرده و مخالف سیاست‌های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست.

واکنش دفتر موسیقی وزارت ارشاد

در واکنش به جوسازی علیه آلبوم جدید “تو را‌ ای کهن بوم و بر دوست دارم” دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت ارشاد نیز در اطلاعیه‌ای نوشت: «آلبوم “تو را‌ ای کهن بوم و بر دوست دارم” در واقع آلبوم هم‌خوانی با صدای استاد محسن کرامتی، استاد برجستهٔ آواز و ردیف‌دان موسیقی دستگاهی ایران، از هنرمندان خوشنام و متعهد موسیقی ایران و خانم نوشین طافی است.»

navazandegan

نوازندگان و خوانندگان آلبوم “تو را‌ ای کهن بوم دوست دارم”

معاونت هنری وزارت ارشاد گفته است: «این اثر در قالب موسیقی سنتی با اشعار وموسیقی وزین بوده که در شوراهای شعر و موسیقی دفتر که متشکل از اساتید و نخبگان متعهد و ارزشی انقلاب اسلامی هستند بررسی ومورد تأیید قرار گرفته است.»

در اطلاعیه وزارت ارشاد هم‌چنین آمده است: «بر اساس ضوابط موجود که ازبدو تاسیس دفتر موسیقی تا کنون به آن عمل شده است، هیچ گونه منع قانونی برای صدور مجوز آثاری که هم‌خوانی زن و مرد دارند، وجود ندارد و پس از طی مراحل قانونی طبق روال، مجوز انتشار برای این گونه آثار نیز صادر می‌گردد.»

به گفته وزارت ارشاد، آلبوم “تو را‌ ای کهن بوم و بر دوست دارم” به دفعات در واحد تطبیق بررسی شده و بر اساس مستندات موجود در پرونده، پس از اصلاحات مورد نظر دفتر موسیقی، نمونه نهایی با رعایت کلیه ضوابط ومقررات، به درستی وصحت اجازه انتشار دریافت کرده است.

خوانندگان و نوازندگان زن در ایران در ماه‌های اخیر با مشکلات جدی در فعالیت خود روبرو بودند و اکثر کنسرت‌های موسیقی که در آن نوازندگان و یا خوانندگان زن حضور داشتند کنسل شده‌اند. در کنسرت سالار عقیلی در مشهد، همسر وی که نوازنده دف بود پس از اجرای یک قطعه موسیقی از سن پایین آورده شد. در کنسرت مشترک “عالیم قاسم‌اف” خواننده معروف جمهوری آذربایجان و دخترش “فرقانه قاسم‌اوا” هم اتفاق مشابهی رخ داد.

براساس گزارش رسانه‌های ایران در چند ماه اخیر از حضور همسرایان یا نوازندگان ‌زن در اجراهای زنده ۱۳ در استان کشور جلوگیری و کنسرت آن‌ها لغو شده است.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.