آمار مرگ و میر ناشی از استنشاق هوای آلوده

جمعه, 24ام بهمن, 1393
اندازه قلم متن

ahwaz17

سازمان بهداشت جهانی آلودگی هوا را جدی‌ترین خطر برای سلامت انسان می‌د‌اند. با افزایش ذرات معلق در هوا آمار تولد نوزادان کم‌وزن و مرگ در پی بیماری‌های تنفسی، قلب و عروق افزایش پیدا می‌کند.

آلودگی هوا به ویژه در کشورهای درحال توسعه آسیایی به معضلی جدی برای سلامت مردم تبدیل شده است. بیماری‌های قلب و عروق، برونشیت، سردرد، حالت تهوع از پیامدهای ناشی از آلودگی هوا شناخته می‌شوند. سازمان بهداشت جهانی بهار سال ۱۳۹۳ اعلام کرد از هر هشت مورد مرگ در جهان یک مورد به دلیل آلودگی هوا رخ می‌دهد.

کارشناسان این سازمان هوای آلوده را بزرگترین منبع خطر برای سلامت انسان ارزیابی می‌کنند. آنها پس از بررسی اطلاعات ثبت شده در سال ۲۰۱۲ میلادی به این نتیجه رسیدند که مرگ ناشی از آلودگی هوا اغلب در کشورهای فقیر به ویژه در جنوب و شرق آسیا ثبت شده است.

سه چهارم موارد ثبت شده مرگ در چین و هند به دلیل تنفس دودمه بوده است. در آمریکا و اروپا آلودگی هوا بیماری‌هایی را در پی داشته است که به مرگ بیمار منتهی شده‌اند.

دست‌کم هفت میلیون قربانی در سال

بررسی آمار مرگ در سراسر جهان توسط کارشناسان سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که دست‌کم هفت میلیون مورد مرگ در سال ۲۰۱۲ میلادی از پیامدهای آلودگی هوا بوده است؛ این رقم دوبرابر آماری است که تا کنون تصور می‌شد.

از این تعداد حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به دلیل تنفس هوای آلوده از جمله دودمه در هوای خارج از خانه و رقمی بیش از این تعداد، یعنی چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به دلیل تنفس هوای آلوده در محیط سربسته (از جمله گازگرفتگی) جان باخته‌اند. از آنجا که شماری قربانیان در معرض هر دو نوع آلودگی بودند، کارشناسان سازمان بهداشت جهانی رقم هفت میلیون مورد را ثبت کرده‌اند.

نگاهی دقیق‌تر به این آمار نشان می‌‌دهد ۴۰ درصد موارد مرگ ناشی از استنشاق هوای آلوده خارج از خانه در پی بیمار‌های قلب و عروق بوده است. ۴۰ درصد موارد به دلیل سکته مغزی ، ۱۱ درصد به دلیل بیمار‌ی‌های مزمن ریوی، ۶ درصد به دلیل سرطان ریه و ۳ درصد به دلیل بیماری‌های شدید تنفسی در کودکان بوده است.

در جدول دیگر مرگ ناشی از تنفس هوای آلوده در محیط سربسته، ۲۶ درصد به دلیل بیماری‌های قلب و عروق، ۳۴ درصد به دلیل سکته مغزی، ۲۲ درصد بیماری‌های مزمن ریوی، ۶ درصد سرطان ریه و ۱۲ درصد بیماری‌های شدید تنفسی کودکان بوده است. در ادامه خاطر نشان شده است که اغلب قربانیان استنشاق هوای آلوده در محیط‌های سربسته، کودکان و زنان هستند.

در این گزارش هرچند به نام ایران اشاره ‌نشده اما تأکید شده که دودمه و افزایش ذرات معلق در هوا موجب مرگ زودرس می‌شود.

افزایش آمار مرگ به دلیل ایست قلبی

آلودگی هوای تهران در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است. شمار روزهای ناسالم تهران هر سال در ماه‌های زمستان به بالاترین حد خود می‌رسد. شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی ایران، بهمن ماه سال ۱۳۹۳ اعلام کرد بیش از نیمی از روزهای ماه دی، هوای شهر تهران ناسالم بوده است.

به نقل از محمد رستگاری، معاون پایش و نظارت محیط زیست استان تهران، شهروندان این کلان‌‌شهر‌در دی ماه سال جاری ١۶ روز هوای ناسالم و۱۴ روز هوای سالم را تجربه کرده‌اند.

هوای تهران در سال ٩٣ تا ۱۵ دی‌ماه تنها ١٣ روز پاک و ١٩٢ روز سالم بوده است. شمار روزهای ناسالم ۸۶ روز بوده که هر چند در مقایسه با سال پیش‌، که در آن ۱۱۶روز هوای ناسالم ثبت شده، کاهش داشته اما همچنان موجب نگرانی است.

روزنامه شرق چاپ هفتم بهمن‌ماه در گزارشی با عنوان “دی‌، ماه مرگ” به ارتباط آلودگی هوا با آمار مرگ در تهران، پایتخت ایران پرداخت. در این مطلب با اشاره به آمار ثبت شده، ایست قلبی اصلی‌ترین و پرتعدادترین عامل مرگ در دی ماه ذکر شد.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.