به‌جای اعتراض به شجریان مقابل مداحی پاپِ ذاکر و ذاکر‌ها صف بکشید

سه شنبه, 28ام بهمن, 1393
اندازه قلم متن

Homayoun shajarian

واکنش ارشاد اصفهان به تندروهایی که کنسرت همایون شجریان را تاب نیاورند؛ به‌جای اعتراض به شجریان مقابل مداحی پاپِ ذاکر و ذاکر‌ها صف بکشید

کاش این مدعیان در مقابل مداحی پاپِ ذاکر و ذاکر‌ها صف می‌‌کشیدند و از اینکه ذائقه‌ی بچه مذهبی­‌های عاشق امام حسین علیه ­السلام آلوده به موسیقی پاپ شود مانع می‌­شدند.

برگزاری کنسرت همایون شجریان در اصفهان با واکنش‌های تندی همراه بود. تا آنجا که در میانه برگزاری این کنسرت گروهی به آن اعتراض کردند.

به گزارش ایلنا؛ اداره کل ارشاد اصفهان با انتشار بیانیه‌ای با دفاع از همایون شجریان؛ نسبت به این اعتراضات واکنش نشان داد. متن بیانیه ارشاد اصفهان بدین شرح است:

هر گردی گردو نیست، اندکی صبر می‌خواهد و چهار انگشت فاصله

ز دور بانگی شنیدند، نفس زنان دویدند، چیزی ندیدند، خجالت کشیدند.

همیشه لازم نیست برای مدیریت دنیای مدرن از سنت عبور کرد؛ بلکه‌گاه می‌­توان با بهره‌­گیری از سنت، مدرن را مدیریت کرد.

نسل نوخاسته در فضای وایبر، اندروید، ماهواره، گجت و اپلیکیشن زندگی می‌­‌کند و بسیاری از سنت­‌ها و آیین­‌های نسل پیش از خود را ندیده و با آن غریبه است. تا جایی که‌ گاه گذشته را در تعارض با خواسته­‌ها و تمایلات امروز خود می‌­پندارد. این، نه از خیره‌­سریِ این نسل بلکه از ضعف مدیریت ما نسل پیشین است که زیبایی­‌های سنت را در صندوقچه‌های چوبی مخفی کرده و هرگز اجازه ندادیم فرزندانمان با آن آشنا شوند.

موسیقی سنتی، بومی و محلی ایران که، نه یک سر و گردن بلکه تمام قامت از موسیقی غربی بلند‌تر و راست قامت­‌تر است با همین رفتارهای بچه­‌گانه‌ی ما به حاشیه رفته و جوانان و نوجوانان ما که مورد هجوم بی‌­وقفه آهنگ و موسیقی غرب و غربی واقع شده­‌اند نه پناه­گاه سنتیِ موسیقاییِ مناسبی دارند و نه طاقت پرهیز از موسیقی بیگانه.

امروز تنها راه مدیریت ذائقه‌ی موسیقاییِ نسل نوخاسته، بهره‌گیری از موسیقی بومی و محلی است،‌‌ همان که سال­های سال با آواز پیش­کسوتان این مرز و بوم تا بلندای تاریخ ایران­ زمین قد کشیده. از لالایی مادران تا سنج و دهل عزاداران و از نی کسایی تا آواز تاج، از ربنای شجریان تا ایران ایران رویگری، از ناقاره و کرنای حرم رضوی تا ترمپت و دمام تعزیه، همه و همه نشان از پشتوانه‌ی قوی و ساختاری استوار دارد.

نوای گلوی همایون شجریان یکی از قله‌های موسیقی سنتی معاصر به حساب می‌آید که با آن و نواهای مشابه آن می‌توان ذائقه نسل جوان و نوجوان را دوباره با سنت و گذشته خویش آشنا سازیم و سپر بلایمان باشد در مقابل آنچه از ناکجا آباد بر ما پرتاب می‌­شود.

آنان که با اجرای موسیقی همایون شجریان موافق نیستند، یا سنت را نمی‌­شناسند یا موج موسیقی مدرن را، و یا از قدرت موسیقی سنتی در برابر موسیقی بیگانه بی­خبرند.

کاش این مدعیان در مقابل مداحی پاپِ ذاکر و ذاکر‌ها صف می‌­‌کشیدند و از اینکه ذائقه‌ی بچه مذهبی­‌های عاشق امام حسین(ع) آلوده به موسیقی پاپ شود مانع می‌­شدند. کاش اجازه نمی‌­دادند ریتم شور عزاداری را به جای تک ضرب پنجه ­پور و سه ضرب حاج صادق بگذارند.

اجرای همایون شجریان که با حمایت صریح شخص آقای استاندار صورت گرفت؛ نشانی بود از اقتدار آواز ایرانی و موسیقی محلی، اجرایی بود که با بندبند قوانین کشور مطابقت داشت و حریم­‌ها و حرمت­‌ها را رعایت کرده بود.

آنان که اعتراض دارند یا قانون را نمی‌­‌شناسند یا خود را بالا‌تر از قانون می‌­پندارند.

ما معتقدیم قانون در نظام مقدّس جمهوری اسلامی ایران برخاسته از شرع و منطبق بر احکام شرعی است و حتی اگر جایی هم کسی تشخیص متفاوت داشته باشد نمی‌­بایست درمقابل قانون بایستد و با اردوکشی و یارگیری و تحریک چند جوان ترم اولی روی نیمکت بایستد تا قدّش بلند شود.

هرکس، با هر نام و نشانی، با هر قدّ و قواره‌ای، با هر میزان سوادی، با هر شکل و شمائلی، با هر دغدغه و لق‌لقه‌ای، با هر حامی و پشتیبانی، با هر رنگ و زبانی، حرفی برای گفتن دارد یا احساس می‌­کند قانونی زیر پا رفته یا ادعای فهم بیشتری دارد یا نیاز به دیده شدن دارد یا عربده­‌ای در گلویش گیر کرده یا اندیشه‌ای در فکرش پنهان شده یا منطقی بر زبانش جاری است، بیاید تا با هم گفت‌و‌گو کنیم.

((گفت‌و‌گو))؛ لااقل بنده نه اردو کشی بلدم و نه داد می‌‌ کشم، می‌­‌شنوم و در حدّ عقل خودم پاسخ می‌‌ دهم، حرف حق را می‌­پذیرم و زیر بار زور نمی‌­روم.

قدّم را بلند‌تر از قانون نمی‌­دانم و تفسیر شرع را به اهلش می‌­سپارم، نه اجتهاد می‌­کنم و نه هیجان زده می‌­شوم.

کاش چهار انگشت فاصله را زود‌تر طی می‌­کردید و قبل از دیدن قضاوت نمی‌­ کردید، که شرمنده شوید.

شاید حالا فهمیده باشید که ((شنیدن کی بود مانند دیدن)).

دنبال خواننده‌­ی زن می‌­‌گشتید، نوازندگان با حجاب دیدید.

دنبال رقص و لعاب می‌­‌گشتید. چهارکلام حرف حساب شنیدید.

کلاه گشادی سرتان رفت.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.