سرنوشت سامان نسیم و سایر اعدامیان ارومیه همچنان در هاله‌ای از ابهام

یکشنبه, 3ام اسفند, 1393
اندازه قلم متن

saman nasim

علیرغم انتشار گزارشات و گمانه زنی های متفاوت در مورد سرنوشت سامان نسیم، سیروان نژاوی، ابراهیم شاپوری، علی افشاری، حبیب‌الله افشاری و یونس آقایان زندانیان محکوم به اعدام زندان اورمیه که از چهار روز پیش ناپدید شده اند مسئولان مربوطه همچنان از اطلاع رسانی شفاف در مورد وضعیت این افراد خودداری می کنند. این عملکرد باعث شده است سرنوشت این شهروندان در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سامان نسیم، یونس آقایات، حبیب‌الله افشاری، علی افشاری، سیروان نژاوی و ابراهیم شاپوری (عیسی‌پور) روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه از بند ۱۲ زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شدند.

دولتهای مختلف و همینطور گزارشگران سازمان ملل متحد در کنار سازمانهای بین المللی چون عفو بین الملل و دیده‌بان حقوق بشر بصورت مکرر نسبت به اعدام این افراد بخصوص سامان نسیم که در زمان بازداشت تنها ۱۷ سال سن داشته هشدار داده و خواستار توقف اعدام این افراد شده بودند..

با اینحال پس از خارج کردن این افراد از بند ۱۲ زندان ارومیه طی سه روز گذشته در سایه عدم اطلاع رسانی نهادهای قضایی و انتظامی از سرنوشت این افراد، گزارشات متناقض و گمانه زنی های متفاوتی در مورد اعدام یا عدم اعدام این ۶ زندانی در رسانه ها منتشر شده است با این حال همچنان بستگان درجه اول این افراد نمیتوانند مرگ این زندانیان را تایید کنند.

یک منبع مطلع دراین‌خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “عصر جمعه ۱ اسفند ماموران اداره اطلاعات به یکی از بستگان درجه دو حبیب‌الله افشاری و علی افشاری گفته حکم اعدام این دو زندانی به همراه سه زندانی سیاسی دیگر به اجرا درآمده.” با اینحال بصورت مستقیم به خانواده برادران افشاری اطلاعی داده نشده است.

منابع دیگری به هرانا اطلاع داده اند “بستگان یونس آقایات قصد دارند برای وی مجلس ترحیم برگزار کنند ولی معلوم نیست از چه منبعی خبر اعدام وی برایشان قطعی شده است.”

یکی از نزدیکان ابراهیم شاپوری دیگر زندانی ناپدید شده نیز به گزارشگر هرانا گفت: “هیچ‌گونه اطلاعی از وضعیت وی نداریم و هیچ‌کس نیز با ما تماس نگرفته است.”

برادر سامان نسیم نیز در رابطه با اجرای حکم اعدام سامان به گزارشگر هرانا گفت: “ما هیچ اطلاعی از سرنوشت سامان نسیم نداریم و تنها به ما گفته اند برای تحویل وسایل شخصی وی به زندان ارومیه مراجعه کنیم.”

همچنین تا این لحظه از سرنوشت سیروان نژاوی نیز هیچ‌گونه اطلاع موثقی به‌دست نیامده است.

لازم به اشاره است تماس های زندانیان ارومیه در روزهای اخیر به حداقل رسیده است، تلفن های ثابت زندان ارومیه از چند روز پیش مختل شده و همینطور سایر کانال های ارتباطی زندانیان نیز به دلیل نصب دستگاه های ارسال پارازیت از کار افتاده است. این موضوع به دامنه ابهامات وقایع زندان ارومیه افزوده است.

در روزهای گذشته نیز سازمان عفوبین الملل با انتشار بیانیه ای به شدت به رفتار دولت ایران در خصوص عدم اطلاع رسانی و بلاتکلیف نگه داشتن خانواده های نگران زندانیان اعتراض کرد و خواستار این شد تا حکومت ایران با پذیرش مسئولیت در مورد سرنوشت این ۶ زندانی ببصورت شفاف و فوری پاسخگو شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.