تظاهرات ده‌ها هزار نفری در تل‌آویو علیه نتانیاهو

یکشنبه, 17ام اسفند, 1393
اندازه قلم متن

tazahorat israel tel aviv

۱۰ روز پیش از انتخابات پارلمانی در اسرائیل، حدود ۵۰ هزار نفر در میدان اصلی شهر تل‌آویو علیه نتانیاهو دست به تظاهرات زدند. رئیس سابق موساد در این تظاهرات گفت، اسرائیل تا کنون با چنین بحرانی در رهبری خود روبرو نبوده است.

“اسرائیل تغییر می‌خواهد” این شعار دهها هزار تظاهرات‌کننده‌ای بود که روز شنبه (۷ مارس / ۱۶ اسفند) در خیابان‌های تل‌آویو علیه سیاست‌های بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل راهپیمایی کردند.
به گزارش خبرگزاری آلمان، تظاهرکنندگان همچنین شعارهایی مانند “بی‌بی‌! به خانه‌ات برگرد” و “نتانیاهو باید برود” سر دادند. “بی‌بی” نامی است که نتانیاهو با آن در اسرائیل خوانده می‌شود.

مئیر داگان، رئیس پیشین سازمان اطلاعات و امنیت موساد سخنران این تظاهرات بود. وی در نطقی تند علیه نتانیاهو، اسرائیل را کشوری “به بن‌بست رسیده و فاقد چشم‌انداز” دانست. او گفت: «اسرائیل در بدترین بحران رهبری قرار دارد که ‌من می‌توانم از زمان تشکیل این کشور به یاد آورم.»

وی همچنین تصریح کرد که اسرائیل دشمنانی دارد اما در حال حاضر کسی که او را بیش از همه می‌ترساند، شخصی است که رهبری اسرائیل را بر عهده دارد.

داگان همچنین بدون نام بردن از آمریکا، نتانیاهو را در این مورد که رابطه اسرائیل را با بزرگترین متحدش تخریب کرده به باد انتقاد گرفت و گفت: «در دوره نخست‌وزیری او ما با بزرگ‌ترین متحد و حامی خود به طرز بی‌سابقه‌ای درگیر شده‌ایم. ما رهبری داریم که در یک میدان آن هم برای بقای سیاسی خودش می‌جنگد.»

روابط آمریکا و اسرائیل اخیرا بر سر توافق اتمی با ایران به تیرگی گراییده است. سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا که توافق اتمی با ایران را خطرناک و بد خواند، با مخالفت شدید اوباما روبرو شد. سخنگوی کاخ سفید نیز اظهار داشت که نتانیاهو توافقی را محکوم کرده که هنوز منعقد نشده است.

سایت خبری “اینت” از شرکت ۵۰ هزار نفر در این تظاهرات خبر داده است. این تظاهرات ۱۰ روز پیش از انتخابات پارلمانی اسرائیل برگزار شد. مردم اسرائیل در ۱۷ مارس (۲۶ اسفند) اعضای جدید پارلمان را انتخاب می‌کنند.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، نامزد ائتلاف چپ میانه تقریبا با نتانیاهو در یک رده قرار دارد، هرچند شانس نتانیاهو برای تشکیل یک دولت ائتلافی بیشتر است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.