نمایشگاه عکس سازمان ملل متحد از قربانیان شکنجه در سوریه

چهارشنبه, 20ام اسفند, 1393
اندازه قلم متن
یکی از بازدیدکنندگان نمایشگاه عکس قربانیان سوریه در سازمان ملل

یکی از بازدیدکنندگان نمایشگاه عکس قربانیان سوریه در سازمان ملل

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه، سعودی، قطر و ترکیه روز چهارشنبه ۱۱-۳-۲۰۱۴ نمایشگاهی در سازمان ملل متحد برگزار کردند که تصاویر تکان دهنده قربانیان شکنجه‌های وحشیانه رژیم اسد در سوریه را به نمایش می‌گذارد.

این تصاویر تکان دهنده که توسط یک عضو امنیتی سابق از زندان‌های سوریه به خارج برده شده است، اعمال شکنجه‌های وحشیانه از سوی رژیم اسد علیه شهروندان این کشور را اثبات می‌کند.

در حالی که درگیری‌ها در سوریه وارد پنجمین سال خود می‌شود، حدود ۲۴ عکس از ۵۵ هزار تصویر که بیانگر اعمال فجیع‌ترین و وحشیانه‌ترین شکنجه در زندان‌های این کشور است، در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک به نمایش گذاشته شد.

در تصاویر ارائه شده برخی از قربانیان چشم‌هایشان توسط شکنجه گران کور شده است. برخی نیز مدتی طولانی بدون غذا در بازداشتگاه‌ها باقی ماندند تا جان باختند. همچنین تعدادی از تصاویر آثار خفه کردن قربانیان توسط شکنجه گران اسد همچنان باقی است.

شماری از قضات سابق جنایات جنگی، وجود چنین تصاویری را دلیل قاطع بر ارتکاب جنایت جنگی و اعمال شکنجه و قتل سیستماتیک علیه سوری ها توسط رژیم اسد دانستند.

این تصاویر توسط یک عضو امنیتی سابق رژیم اسد که به نام مختصر «تزار» (قیصر) معروف بود، در فاصله زمانی میان ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ از داخل بازداشتگاه رژیم اسد به خارج درز شدند.

مارک لیال گرانت، نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد، با مشاهده این تصاویر تکان دهنده گفت: «این نمایشگاه با هدف افزایش آگاهی‌ها در باره نقض حقوق بشر توسط نیروهای بشار اسد برگزار شده است».

گرانت افزود: «درگیری در سوریه که وارد پنجمین سال خود می‌شود، تاکنون به کشته شدن ۲۲۰ هزار سوری، ۷. ۶ میلیون آواره، و بیش از ۳. ۸ میلیون سوری مهاجر منجر شده است».

نماینده بریتانیا در سازمان ملل در پایان اظهار داشت: «ما امیدواریم که برگزاری این نمایشگاه نوعی یادآوری باشد برای ادامه تلاش به منظور یافتن راه حل سیاسی که رنج و مشقت مردم سوریه را پایان دهد».

بخشى از تصاویر قربانیان سورى

بخشى از تصاویر قربانیان سورى

از: العربیه فارسی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.