عفو بین‌الملل: چین و ایران بیشترین آمار اعدام را در جهان دارند

پنجشنبه, 13ام فروردین, 1394
اندازه قلم متن

edam

سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه، ۱۱ فروردین، برابر با ۳۱ مارس، در گزارشی اعلام کرده است که ۷۴۳ نفر در سال ۲۰۱۴ میلادی درایران اعدام شده اند.

براساس گزارش این سازمان درسال گذشته میلادی پس از کشور چین، ایران بیشترین آمار اعدام را در جهان داشته است.

به گفته این سازمان مدافع حقوق بشر، در سال ۲۰۱۴ میلادی،شمار اعدام هایی که توسط مقام های قضایی اعلام شده ۲۸۹ مورد بوده است. این در حالی است ۴۵۴ اعدام دیگر نیز انجام شده که مقامهای قضایی آنها را اعلام نکرده اند.

براساس گزارش این سازمان ۱۴ نفر از افراد اعدام شده در هنگام ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند.

این سازمان تعداد افراد اعدام شده در ایران درسال ۲۰۱۳ میلادی را براساس آمار رسمی ۳۶۹ نفر و این رقم را با در نظر گرفتن اعدامهایی که رسما اعلام نشده اند و با استناد به منابع قابل اعتماد تا ۷۰۰ نفر اعلام کرده بود.

در همین حال احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل درامور حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه، ۲۱ اسفند ۹۳،در گزارش سالانه خود به شورای حقوق بشر ملل متحد، اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی درسال گذشته ۷۵۳ نفر را اعدام کرده که نیمی از آنها به علت ارتکاب جرایم مرتبط با مواد مخدر بوده است.

به گفته آقای شهید، این تعداد اعدام از سال ۲۰۰۲ تاکنون بی سابقه بوده است.

براساس گزارش سازمان عفو بین الملل کشور چین همچنان جایگاه نخست اعدام ها در جهان را دارد.

این سازمان درعین حال اعلام کرد که شمار اعدامیها در چین موضوعی محرمانه است که منتشر نمیشود، اما انتظار میرود که در سال ۲۰۱۴، هزاران چینی اعدام شده باشند.

به گفته سازمان عفو بین الملل پس از چین و ایران، عربستان سعودی با دستکم ۹۰ اعدام، عراق با دستکم۶۱ اعدام و آمریکا با ۳۵ اعدام بیشترین آمار اعدام درسال ۲۰۱۴ را داشته اند.

این درحالی است که در سال ۲۰۱۳ میلادی، عراق با ۱۶۹ اعدام، عربستان سعودی با ۷۹ اعدام و ایالات متحده با ۳۹ اعدام در رتبه های بعدی فهرست این سازمان پس از چین و ایران قرار داشتند.

براساس گزارشهای پیشین سازمان عفو بین الملل عربستان در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی ۷۹ اعدام و در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ نیز ۸۲ اعدام داشته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، طی سال ۲۰۱۴ عربستان سعودی ۸۳ متهم را از طریق گردن زدن اعدام کرده که نسبت به پنج سال گذشته رکورد تازه ای در زمینه اعدام با این شیوه بر جای گذاشته است.

بر اساس این گزارش، اغلب کسانی که در عربستان گردن زده شده اند متهم به جرایم مربوط به مواد مخدر بوده اند.

براساس گزارش روز سه شنبه سازمان عفو بین الملل بدون احتساب آمار اعدام در چین ۶۰۷ نفر در سال گذشته اعدام شده اند که در مقایسه با سال ۲۰۱۳ میلادی ۱۷۱ مورد کمتر است.

براساس گزارش های پیشین این سازمان بدون احتساب چین ۷۷۸ نفر در سال ۲۰۱۳ در جهان اعدام شده بودند که این رقم نیز در مقایسه با سال ۲۰۱۲ میلادی ۹۶ مورد کمتر بود.

کاهش تعداد اعدام ها در جهان درحالی است که به گفته سازمان عفو بین الملل تعداد حکم های صادر شدهِ اعدام در سال ۲۰۱۴ با افزایش ۲۸ درصدی به ۲۴۶۶ مورد رسیده است.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.