سخنرانی حسین موسویان عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در ساختمان کنگره آمریکا‎

پنجشنبه, 20ام فروردین, 1394
اندازه قلم متن

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای ایران و سفیر پیشین در آلمان، روز چهارشنبه، در یکی از ساختماهای کنگره امریکا سخنرانی کرد.

جلسه مذکور در یکی از ساختماهای اداری کنگره امریکا برگزار و برای عموم باز بود. این جلسه به دعوت شورای روابط أعراب و امریکا برگزار شد و چندین شبکه تلویزیونی از امریکا و چند کشور دیگر برنامه را پوشش دادند. از جمله C-SPAN امریکا که مستقیم و تمام جلسه دو ساعته را پخش کرد.

در این جلسه که در یکی از سالنهای اجتماعات کنگره برگزار شده بود، جمعی از کارشناسان سیاسی کنگره، نمایندگانی از کشورهای عربی، کارشناسان هسته ای امریکا و نمایندگان رسانه ها حضور داشتند. در این نشست موسویان گفت: چهارچوب توافق هسته ای سوییس از نظر ایران برد- برد است چون پنج خواسته ایران تأمین شده است. موسویان در ادامه در بیست بند به تشریح بیانیۀ لوزان و فرصتهای آن برای طرفین مذاکره کننده پرداخت. بیست نکته ای که موسویان بدانها اشاره کرد، بدین شرح است:

١- ایران مجاز خواهد بود تکنولوژی غنی سازی و آب سنگین و آب سبک را در خاک خود داشته باشد.

٢- تحریمها برداشته خواهند شد.

٣- نهایتا پرونده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی عادی خواهد شد.

۴- نهایتا پرونده هسته ای ایران از دستور کار شورای امنیت خارج خواهد شد.

۵- قدرتهای بزرگ نیز همکاریهای تکنولوژیک هسته ای با ایران خواهند داشت.

در عین حال این چهارچوب از نظر قدرتهای جهانی نیز برد- برد است زیرا پنج خواسته اصلی آنها تأمین شده است:

١- ایران حداکثر تعهدات راستی آزمایی در چاچوب معاهده ان پی تی و آژانس را پذیرفته است.

٢- ایران پذیرفته که در مورد رفع ابهامات فعالیتهای احتمالی نظامی در گذشته، با آژانس همکاری کند و دسترسیهای لازم را بدهد.

٣- ایران اقدامات اعتماد ساز در مورد عدم انحراف به سمت ساخت بمب را پذیرفته است.

۴- ایران اقدامات مربوط به دوره زمانی “یکسال عدم گریز” را پذیرفته است.

۵- ایران یک دوره زمانی ١٠-٢٠ ساله را برای اقدامات اعتماد ساز در برنامه هسته ایش را پذیرفته است.

سفیر پیشین کشورمان در آلمان در ادامه بیان داشت:

با این وجود من معتقدم که که این اگر توافق هسته ای نهائی شود، پنج دستاورد بزرگ متقابل با تاثیرات جهانی خواهد داشت:

١- از بروز یک جنگ خانمانسوز در منطقه جلوگیری می‌شود.

٢- اولین موفقیت عملی در زمینه سیاست رییس جمهور امریکا در مورد “تعامل با ایران” بدست خواهد آمد.

٣-توافق با ایران یک سیستم جدید راستی ازمایی برای رژیم عدم اشاعه خواهد بود که اگر قدرتهای جهانی صادق باشند میتوانند این سیستم را به استانداردهای جهانی عدم اشاعه تبدیل کنند.

۴- این توافق یک معیارهای نوین برای اطمینان از عدم انحراف به سمت بمب هسته ای را معرفی خواهد کرد که اگر قدرتهای جهانی این معیارها را جهانی کنند، برای ابد راه ساخت بمب هسته ای در جهان بسته خواهد شد.

۵- موفقیت در مذاکرات هسته ای در را به روی همکاریهای ایران و قدرتهای جهانی در حل بحرانهای منطقه و محورهای منافع مشترک باز خواهد کرد.

موسویان در عین حال گفت هنوز کارهای زیادی تا توافق نهائی مانده است. اعراب، متحد امریکا و اسرائیل نگران هستند که ایران و امریکا با توافق هسته ای به ماه عسل خواهند رفت. من به آنها میگویم خیالتان راحت باشد. خصومتها و عدم اعتماد متقابل ایران و امریکا با یک توافق هسته ای مرتفع نخواهد شد.

موسویان خطاب به کنگره امریکا گفت: شما یک درک اشتباه در مورد ایران دارید که هنوز هم فکر میکنید که با فشار و تهدید، ایران را به زانو در خواهید آورد. اگر توافق هسته ای هم صورت نگیرید نه ایران و نه امریکا از پا در نخواهند امد و در تهران یا واشینگتن هم تغییر رژیم نخواهیم داشت.

در ٣۵ سال گذشته همه راههای نظامی و تحریم و فشار در بالاترین سطح ممکن علیه ایران استفاده شده و امروز اعراب متحد امریکا و اسرائیل و تندروهای کنگره ناله میکنند که ایران از همیشه قدرتمند تَر و با نفوذتر شده است.

لذا باید درک کنید که فشار و تحریم هر چه علیه ایران بیشتر شود، ایران تهاجمی تَر عمل خواهد کرد. اگر با ایران مثل این مذاکرات هسته ای با احترام و تعامل رفتار کنید، ایران را منعطف خواهید یافت.

عضو تیم پیشین هسته ای کشورمان در ادامه افزود: در مورد اعتراضات اسرائیل به تفاهم هسته ای نیز گفت: ایران و اسرائیل در سیاست هسته ای در پنج مورد اختلاف اساسی دارند:

١- ایران معاهده ان پی تی را پذیرفته و اسرائیل نمی‌پذیرد.

٢- ایران بمب هسته ای ندارد و اسرائیل ۴٠٠ بمب هسته ای دارد.

٣- ایران در ١٠ سال گذشته از تمام أعضاء اژانس بیشتر اجازه بازرسی داده و اسرائیل یک مورد هم نداده است.

۴- ایران بانی خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای است و اسرائیل مانع انست.

۵- ایران حامی عاری سازی خاورمیانه از کل سلاحهای کشتار جمعی است و اسرائیل مخالف ان.

در عین حال کنگره امریکا مدعی مخالف بمب هسته ای، از سیاست هسته ای اسرائیل دفاع میکند و همه تحریمها و فشارها را روی ایران میگذارد.

کنگره باید به این سیاستهای دوگانه خاتمه دهد. اگر اسرائیل و اعراب همین چارچوب توافق هسته ای را بپذیرند، خاورمیانه برای همیشه منطقه عاری از سلاح هسته ای باقی خواهد ماند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.