گزارش یونسکو: نگرش مردم ایران به تحصیل زنان در دانشگاه منفی‌تر شده است

جمعه, 21ام فروردین, 1394
اندازه قلم متن

tafkik-jenciati

با اینکه بیش از شصت درصد وروی دانگشاه را دختران به خود اختصاص داده‌اند گزارش یونسکو نشان می‌دهد نگرش عمومی به این موضوع منفی‌تر شده است

گزارش آموزش همگانی یونسکو در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد نگرش مردم ایران به اینکه “تحصیل دانشگاهی برای مردان مهمتر از زنان است” در سال ۲۰۰۰ با مخالفت شصت درصد افراد شرکت‌کننده در نظر سنجی روبرو شده اما در سال ۲۰۰۷ این رقم به ۴۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

در سال ۲۰۰۰ در مجمع جهانی آموزش که در داکار پایتخت سنگال برگزار شد، ۱۶۴ دولت دنیا تعهد کردند که تا سال ۲۰۱۵ به شش هدف عمده در زمینه آموزش برسند.

این اهداف عبارت بودند از: آموزش و مراقبت برای کودکان، آموزش همگانی، باسوادی بزرگسالان، برابری جنسیتی و فرصت برابر و کیفیت آموزش.

یونسکو (نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل) امروز گزارش جامعی را منتشر کرد که عملکرد دولت‌های دنیا را در تعهد به وعده‌هایشان در اجلاس داکار را بررسی کرده است.

به گفته ایرینا بوکووا، دبیرکل یونیسف، با اینکه در این ۱۵ سال دنیا پیشرفت “قابل ملاحظه‌ای” ای کرده و “اگر رویه دهه ۹۰ میلادی ادامه پیدا می کرد میلیون ها کودک از مدرسه رفتن محروم مانده بودند” اما دولت‌هایی که از این آزمون سربلند بیرون آمده اند در اقلیت هستند.

بجز چند کشور اروپایی، تنها کوبا، قرقیزستان و مغولستان توانسته‌اندبه تمامی شش هدفی که در سال ۲۰۰۰ تعیین شد دست پیدا کنند اما پاکستان، یمن و چند کشور در جنوب صحرای آفریقا با این اهداف فاصله چشمگیری دارند.

این گزارش یک ماه پیش از مجمع جهانی آموزش که در اینچئون کره جنوبی برگزار می شود، منتشر شده است.
ایران
بطور کلی ایران از نظر شاخص توسعه آموزش همگانی در میان کشورهای متوسط و در رده ۶۹ قرار گرفته است.
ایران همچنین جزء کشورهای بسیاری است که نتوانسته‌اند میزان بیسوادی بزرگسالان را بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ به کمتر از نصف کاهش دهند.
اما از نظر شاخص‌های دیگر ایران رشد نشان می‌دهد و از جمله از نظر برابری فرصت تحصیل برای دختران بطور دائم رشد کرده است.
ایران همچنین در بین کشورهایی است که آموزش پیش‌دبستانی در آن در طبقه‌بندی “کم” (بین ۳۰ تا ۶۹ درصد) قرار گرفته است.
اما از سوی دیگر ایران از کشورهایی که به هدف تعیین شده برای گسترش تحصیل همگانی، رسیده است.
ایران که در سال ۱۹۹۰ مرگ کودکان زیر پنج سال در آن بیش از ۶۰ در هزار بود از کشورهایی است که به اهداف توسعه هزاره (MDG) در کاهش دو سوم موارد مرگ کودکان زیر پنج سال دست خواهد یافت (تقریبا بیست در هزار).
علاوه بر این، آموزش پیش دبستانی در ایران هم از ۱۹۹۰ تاکنون تقریبا دو برابر شده است و ادامه تحصیل از مقطع ابتدایی به متوسطه بطور دائم رشد کرده است.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.