پوتین ‘ممنوعیت تحویل موشک اس-۳۰۰ به ایران را لغو کرد’

دوشنبه, ۲۴ام فروردین, ۱۳۹۴
اندازه قلم متن

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ممنوعیت تحویل موشک‌های اس-۳۰۰ به ایران را لغو کرده است.

بنا بر گزارش‌ها دفتر مطبوعاتی کرملین اعلام کرد که آقای پوتین با امضای مصوبه‌ای انتقال موشک‌های زمین به هوای اس-۳۰۰ به ایران را امکان‌پذیر کرده است.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، آقای پوتین در این حکم ممنوعیت انتقال این موشک‌ها از خاک روسیه به ایران (از جمله از طریق هوایی) و تحویل آن به ایران در خارج از خاک روسیه از طریق کشتی یا هواپیماهای حامل پرچم روسیه را لغو کرده است.

قرارداد ۸۰۰ میلیون دلاری فروش موشک های اس ۳۰۰ در سال ۲۰۰۷ میان ایران و روسیه امضا شد، اما در اواسط سال ۲۰۱۰ مقامات روسیه اعلام کردند که تحویل این موشک ها به ایران را نقض تحریم های سازمان ملل می دانند و دمیتری مدودف، رئیس جمهور وقت روسیه فرمان ممنوعیت فروش آنها به ایران را صادر کرد.

قطعنامه شورای امنیت، در کنار برخی تحریم های تجاری، مالی و فنی، فروش انواع اسلحه سنگین به ایران را نیز ممنوع کرده است.

مقامات ایرانی می گفتند که موشک های اس ۳۰۰ که جنبه دفاعی دارند، مشمول تحریم های سازمان ملل نمی شوند.

سامانه موشک های اس-۳۰۰ یکی از پیشرفته ترین سامانه های دفاع ضدهوایی در جهان است و می تواند تا ۱۰۰ هدف را به طور همزمان در آسمان ردیابی کند.

جدیدترین نوع این موشک ها بین ۱۹۵ تا ۳۰۰ کیلومتر برد دارد و می تواند هواپیما و موشک های بالستیک را در ارتفاع ۲۷ کیلومتری از سطح زمین هدف قرار دهد.

گفته می شد که ایران قصد داشت با خرید این موشک ها، سپری دفاعی برای تاسیسات هسته ای خود ایجاد کند.

پس از خودداری روسیه از تحویل موشک های اس-۳۰۰ به ایران، احمد وحیدی، وزیر دفاع وقت ایران اعلام کرد که این کشور قصد دارد “سامانه موشکی اس-۳۰۰ بومی” تولید کند.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. آزموده را آزمودن خطاست. اتحاد شوروی این راه را رفت و در یک مسابقه تسلیحاتی پرهزینه با بیشترین فشار به مردم خود همه چیز خود را در قماری احمقانه به معنای واقعی کلمه باخت. اما واقعیت دیگر تلاش دستپاچه و به هر دری زدن حکومت مافیایی خامنه ای برای دستیابی به «سلاح» است؛ از هر نوعش! تنها خبر خوب برای ملت این میتواند باشد که جمهوری اسلامی با این خریدها (خودش که توان تولید آنرا ندارد؛ خوشبختانه) بدون اینکه بداند یا بتواند جلویش را بگیرد خود دکمه سقوط خود را زده.
    با سرمایه گذاری در این موشکهای وحشتناک با قیمتهای سرسام آور حتما بعد از این در کشورمان خودسوزی بخاطر فقر «کمتر» اتفاق خواهد افتاد، مردم کمتر کلیه هایشان را خواهند فروخت و خودفروشی و اعتیاد و کودکان کار هم کمتر خواهد شد! چنین است کشوری با مردم صلح طلب و صلح دوست را به سبک امام زمانی اداره کردن و «سرمایه گذاری» در جاها و «چیزهایی» که هیچ ربطی به بهبودی وضع ملت یا پیشرفت کشور ندارد. بدبختانه تنها سهمی که ملت از زندگی تحت حکومت خامنه ای میبرد اعدام هست و زندان و فقر و بدبختی؛ و ثروت اصلی آن مستقیم به جیب کثیف ترین و پست ترین شارلاتانها و قاتلها و دلالهای اسلحه و کارخانه های آدمکشی ریخته میشود.