پس از سالها انزوا و انفعال، تشکل های دانشجوئی دوباره جان میگیرند

چهارشنبه, 2ام اردیبهشت, 1394
اندازه قلم متن

daneshgah-amirkabir

کوروش صحتی فعال سابق دانشجوئی می گوید اگر چه بازگشائی انجمن های اسلامی می تواند خبر خیلی خوبی باشد ولی نهاد های خارج از دانشگاه قدرت و نفوذشان را همچنان حفظ کرده اند و تشکل هائی مثل بسیج دانشجوئی و غیره … همچنان از یک فضای مصونیت برخوردارند و می توانند اراده خود را به فعالان دانشجوئی تحمیل کنند.

شب گذشته سالن آمفی تاتر دانشگاه امیر کبیر ( پلی تکنیک) محل تجمع دانشجویانی بود که شادمانه در مراسم گشایش مجدد انجمن صنفی خود شرکت کردند و آغاز فعالیت های جدید خود را در دانشگاه و آنهم پس از سالها رکود و گوشه گیری اجباری، جشن گرفتند.

در این روزها لااقل سه دانشگاه دیگر – از جمله دانشگاه شریف – نیز طی مراسمی فعالیت انجمن های اسلامی خود را از سر گرفتند.

این در حالی است که رسانه های موسوم به اصولگرا از احیای مجدد “فتنه ” خبر می دهند و همه جا بذر تشویش می پاشند.

در مراسم دیشب گشایش انجمن اسلامی پلی تکنیک محمد رضا خاتمی و ابراهیم اصغر زاده  شرکت داشتند و طی سخنانی بازگشت دانشجویان به صحنه های فعالیت را نوید دادند.

اصغر زاده طی سخنانی به وضعیت دردناک دانشجویان در دوران احمدی نژاد اشاره کرد و گفت این دوران را باید دوره انحلال این جنبش دانست. او همچنین کمیته های انظباطی در دانشگاه ها را بباد انتقاد گرفت و افتتاح این انجمن ها را آشتی جنبش دانشجوئی با جامعه توصیف کرد.

محمد رضا خاتمی هم در سخنان خود اظهار امیدواری کرد که با تکیه به تجارب گذشته جنبش دانشجوئی سیاست ورزی عملی را به بیرون از دانشگاه وانهد و خود به حوزه نظری سیاست بپردازد.

در گفتگوئی با کوروش صحتی فعال سابق دانشگاهی در آمریکا ، وی معتقد است که پس از حوادث انتخابات سال ۸۸ فعالیت های دانشجوئی در ایران به محاق رفت و دیگر جنبشی وجود نداشت.

کوروش صحتی می گوید اگر چه بازگشائی انجمن های اسلامی می تواند خبر خیلی خوبی باشد ولی نهاد های خارج از دانشگاه قدرت و نفوذشان را همچنان حفظ کرده اند و تشکل هائی مثل بسیج دانشجوئی و غیره … همچنان از یک فضای مصونیت برخوردارند و می توانند اراده خود را به فعالان دانشجوئی تحمیل کنند.

او می گوید فعالان فعلی دانشجوئی چهره های چندان شناخته شده ای نیستند و این نکته هم که خاتمی و اصغر زاده را به دانشگاه دعوت کرده اند این شائبه را ایجاد می کند که می خواهند با نیروهای سیاسی همسوئی کنند. بعقیده کوروش صحتی گر چه بخش بزرگی از اصلاح طلبان هم پس از انتخابات ۸۸ دچار تحول شده اند ولی باید دید که این انجمن های اسلامی چه مواضعی خواهند گرفت و تا چه اندازه با یک انجمن دانشجوئی مستقل روبرو هستیم.
از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.