واکنش تند ترکیه به اظهارات مقام ارشد نظامی ایران

چهارشنبه, 18ام مرداد, 1391
اندازه قلم متن

تنش میان جمهوری اسلامی و همسایگان ایران رو به افزایش است.  جدال لفظی میان ایران و ترکیه به خاطر بحران سوریه هر روز لحن تندتری به خود می‌گیرد. دویچه وله فارسی در این مورد مینویسد:

دولت ترکیه اظهارات سرلشگر فیروزآبادی که ترکیه را برای کشتار و خونریزی در سوریه مسئول دانسته است، به شدت محکوم کرد. وزیر خارجه ایران برای تحکیم روابط دو کشور به ترکیه سفر کرده است.

وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه‌ای که سه‌شنبه (۷ اوت برابر ۱۷ مرداد) منتشر شد، به شدت از زمامداران ایرانی انتقاد کرد. در بیانیه‌ی وزارت امور خارجه ترکیه آمده است: «ما اتهامات بی‌اساس و تهدیدهای بی‌نهایت خصمانه‌ی مقامات ایرانی از قبیل حسن فیروزآبادی علیه کشورمان را به شدت محکوم می‌کنیم.»

در بیانیه تصریح شده است: «ادامه سخنان مسئولان مختلف ایرانی علیه کشور ما غیرقابل قبول است.»

واکنش ترکیه همزمان با سفر علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران به ترکیه منتشر شده است. گفته می‌شود که مذاکرات آقای صالحی با مقامات ترکیه حول دو محور برنامه‌ریزی شده است: گفت‌وگو درباره بحران سوریه و همچنین تقاضای کمک به خاطر آزادی ۴۸ شهروند ایرانی که در سوریه به اسارت گرفته شده‌اند.

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه با اشاره به موضوع اخیر، گفته شده است: «دولت ترکیه صرفا از جنبه ملاحظات انسانی برای رهایی گروگان‌های ایرانی در سوریه تلاش می‌کند.»

“ترکیه پس از سوریه”

وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه اخیر خود به اظهارات سرلشگر حسن فیروزآبادی، فرمانده‌ی ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران، واکنش نشان داده است.

صالحی برای آزادی ایرانیان ربوده شده در سوریه از ترکیه کمک خواسته است

سرلشگر فیروزآبادی گفته است: «آل سعود، قطر و ترکیه مسئول خون‌هایی هستند که در خاک سوریه ریخته می‌شود.»

رئیس ستاد نیروهای مسلح ایران در گفت‌وگویی با سایت “سپاه نیوز”، تارنمای رسمی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، گفته است که ترکیه و سایر کشورهای همسایه “در سوریه به اهداف شیطان بزرگ امریکا کمک می‌کنند.»

فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در این گفت‌وگو که روز دوشنبه (۶ اوت برابر ۱۶ مرداد) منتشر شد، افزوده است: «اگر این کشورها این مبنا را قبول کرده‌اند، باید بدانند که بعد از سوریه نوبت ترکیه و بقیه کشورها خواهد بود.»

جدال لفظی میان ایران و ترکیه به خاطر بحران سوریه هر روز لحن تندتری به خود می‌گیرد. ترکیه از مخالفان بشار اسد پشتیبانی می‌کند، درحالیکه جمهوری اسلامی یکی از معدود حامیان اصلی رژیم اسد شناخته می‌شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.